Cena drůbežárny byla podhodnocena

HN 2.3.2000

Cena drubežárny byla podhodnocena

Prodejní cena drubežárského závodu se behem privatizacních jednání snížila na setinu puvodní výše.

Drubežárský závod ve Velkých Pavlovicích loni vláda prodala spolecnosti Ceská vejce, a to v prímém prodeji za jeden milión korun. Tím se uzavrela šestiletá privatizacní historie.

Pri prvním nedokonceném pokusu o privatizaci mel o drubežárnu zájem mimo jiné i nynejší ministr zemedelství Jan Fencl. Tehdejší cena firmy ovšem presahovala cástku 100 miliónu. Z dokumentu Fondu národního majetku, které mají HN k dispozici, vyplývá, že konecná prodejní cena neodpovídá skutecné hodnote drubežárny. O tato fakta se opírá i podnet, který má rešit Nejvyšší státní zastupitelství. Neúspešní privatizátori tvrdí, že na nízké cene mel mít zájem soucasný ministr zemedelství Jan Fencl. Ten svou roli v privatizaci odmítl komentovat s odkazem na svého mluvcího Pavla Kováre, který ale vcera nebyl k zastižení.

Vítezové bez penez

Cást Drubežárských závodu, provoz ve Velkých Pavlovicích, mela být puvodne privatizována prímo, na základe neverejného výberového rízení v roce 1993. V poradí tretí skoncila s nabídkou 132,1 miliónu korun spolecnost Drupa Hodonín. Jejím jediným jednatelem a spolecníkem v té dobe byl Jan Fencl. Ani první dva zájemci s nabídkami 201, resp. 145,5 miliónu korun, ani Fencl však nesplnili podmínky pro uzavrení kupní smlouvy. Ctvrtý v poradí, Vladislav Blata, tehdejší reditel závodu ve Velkých Pavlovicích, mel již pred vyhlášením souteže zajištený úver od Komercní banky ve výši 92 miliónu korun. Na této úrovni se v dobe priznání úveru pohybovala úcetní hodnota majetku. Než ale Fond národního majetku (FNM) zacal s Blatou o koupi jednat, uplynul rok, behem nehož fond musel postupne oslovovat zájemce s vyšší nabídkou.

"Jednou v nedeli dopoledne za mnou domu prišel pan Fencl a nabízel mi, abychom do privatizace šli spolecne. Myslím, že byl nervózní, protože já jediný jsem mel peníze," rekl HN Blata. Ten však nabídku odmítl, protože Fencl chtel v nové firme 51procentní podíl. Události se pak odvíjely jinak, než Blata pocítal. FNM totiž najednou požadoval složení celé nabízené cástky, tj. 130,6 miliónu korun. Blata jednal o dalším úveru s IPB, avšak banka nakonec jeho poskytnutí odmítla. Cerpání úveru pak podle Blaty zastavila i Komercní banka.

Na základe žádosti FNM z roku 1995 a Ministerstva zemedelství z roku 1997 zmenilo Ministerstvo financí metodu privatizace drubežáren na jednokriteriální verejnou soutež. V osobe nového reditele drubežárny Josefa Borovicky byl další vážný zájemce o koupi, když druhou soutež spolu se svým ekonomickým námestkem Liborem Polominim vyhrál. Slibovaných 43 miliónu korun však vítezové k dispozici nemeli. Podle firemního právního auditu se Borovicka s Polominim snažili prostredky získat úcetními operacemi a prodejem cásti majetku. Nemeli k tomu ale dost casu a jejich vítezství bylo zrušeno. Druhé místo patrilo spolecnosti Wega Trading s nabídkou 35 miliónu korun. Personální vazby statutárních osob této firmy vedly ke spolecnosti Ceská vejce. Jednatel Wega Trading Michal Gabriel je zároven jednatelem a spolecníkem pražské firmy Daneko, kde jako spolecník figuruje také Dagmar Pinková. A ta je jednatelkou a spolecnicí firmy Ceská vejce, které skoncila s dvacetimiliónovou nabídkou tretí. Wega Trading se však jako další na rade svého nároku na privatizaci vzdala.

Nejasné úcetní operace

V ríjnu 1998, kdy již Ministerstvo zemedelství vedl Jan Fencl, napsal jeho námestek Václav Humpál predsedovi výkonného výboru FNM, že ministerstvo navrhuje vláde privatizovat Drubežárské závody VP prímým prodejem. Ctrnáctého prosince pak šéfovi výkonného výboru FNM napsal i sám Fencl a požadoval totéž s tím, že takový postup navrhuje i vláde. Puvodní neúspešná forma privatizace se podle nej mela zmenit na prímý prodej predem urcenému vlastníkovi - spolecnosti Ceská vejce, která predložila ministerstvu svou nabídku, tentokrát ve výši 14 miliónu korun. Ješte týž den rozhodl výkonný výbor fondu pozastavit prípravu a vyhlášení druhého kola verejné souteže do konce ledna 1999.

Dvacátého prosince se ale prihlásil další uchazec o privatizaci drubežáren, Ludek Lacina z Velkých Pavlovic. Požádal písemne FNM o registraci jeho zájmu o prímý prodej a nabídl za drubežárny 18 miliónu korun. Žádná reakce FNM na tuto nabídku však neprišla.

Pocátkem ledna sdelila Ministerstvu zemedelství jednatelka firmy Ceská vejce Dagmar Pinková, že vzhledem ke skutecnostem zjišteným úcetním auditem v privatizovaném podniku snižuje firma nabídku na jeden milión korun. Vláda pak 20. ledna 1999 rozhodla o prodeji drubežárny této spolecnosti za nabízený jeden milión korun. Úcetní hodnota prodávaného majetku k 31. 12. 1998 cinila (-)46,9 miliónu korun. Úcetní záverku s tímto záverem podepsal reditel tehdy ješte státního podniku František Popelka. Toho do vedení drubežárny podniku dosadilo MZe koncem roku 1998. Úcetní záverku overila kancelár auditora Karla Novotného, sídlící v budove Ministerstva zemedelství.

Firma Ceská vejce splatila celou kupní cenu 31. 5. 1999. Ze zápisu o predání a prevzetí majetku pak vyplývá, že úcetní hodnota k tomuto datu cinila (+)38,7 miliónu korun. Tuto uzáverku opet podepsal Popelka a overil Novotný. Behem peti mesícu tedy hodnota drubežárny vzrostla o 85 miliónu korun.

Jirí Fencl

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info