CENA ČESKÉ REPUBLIKY ZA JAKOST A EVROPSKÁ CENA ZA JAKOST - NÁSTROJE PRO ZVÝŠENÍ KONKURENCESCHOPNOSTI PODNIKATELSKÝCH SUBJEKTŮ AGROKOMPLEXU

Cena České republiky za jakost a Evropská cena za jakost - nástroje pro zvýšení konkurenceschopnosti podnikatelských subjektů Agrokomplexu

Czech Quality Award - Tool to Increase Competitivesness of Agribusiness

Bohumila Lhotská

Adresa autora:

Katedra řízení, Provozně ekonomická fakulta, ČZU, 165 21 Praha 6 - Suchdol

tel: 42 2 2438 2255, fax: 42 2 2438 2255

Anotace:

Česká Národní cena za jakost je převážně založena na metodách a postupech zpracovaných pro Evropskou cenu za jakost. Lze očekávat, že většina evropských zemí bude do roku 2000 disponovat vlastní Národní cenou za jakost. Cílem programu Ceny České republiky za jakost, jejímž garantem je “Sdružení pro Cenu České republiky za jakost” je motivace českých podnikatelských subjektů k trvalému zlepšování všech podnikových procesů pomocí moderních manažerských metod. Získání této národní ceny se tak stává významným faktorem zvýšení konkurenceschopnosti podniků a je nutným předpokladem pro získání prestižní Evropské ceny za jakost.

Summary:

Czech National Quality Award is mostly based on methods and procedures prescribed for EU Quality Award. It is possible to expect that majority EU countries will have its own national quality award till the year 2 000. The aim of Czech Republic Quality Award Programme, which is guaranteed by Association for Czech Republic Quality Award, is motivation of Czech companies to continuous improvement of the company processes by implementation of modern managerial methods. To obtain this national quality award is getting significant factor of increasing competitiveness of companies and it is necessary condition to obtain EU Quality Award.

Klíčová slova:

národní cena za jakost, Sdružení pro cenu České republiky za jakost, Evropská cena za jakost, ISO 9000, benchmarking, konkurenceschopnost, trvalé zlepšování

Key words:

National Quality Award , Assiciation for Czech Republic Quality Award, European Quality Award, ISO 9 000, benchmarking, competitiveness , continuous improvement

Úvod

Všechny středoevropské a východoevropské transformující se ekonomiky ve větší či menší míře spoluvytvářejí globální světový trh zboží a služeb.

Zákazník všude na světě vyžaduje jakost a splnění svých očekávání a to za přijatelnou cenu. Jakost nabízeného zboží a služeb je na trhu základem každého úspěchu a nejakost je příčinou většiny selhání. Svět se mění často rychleji, než si reálně uvědomujeme.

Jakost zboží a služeb, spokojenost zákazníka a čas potřebný k jejich uvedení na trh dosud byly kritickými faktory při vytváření konkurenceschopnosti na globálním trhu. Jen ty podniky, které dokážou integrovat do své praxe principy důsledné orientace na zákazníka a neustálého zdokonalování všech firemních procesů a činností mohou obstát v tvrdé konkurenci. Ti, kteří se trvale nezlepšují, zůstanou nejen stát, ale propadnou se zpátky. To zvláště platí pro oblast managementu.

V únoru 1992 byla v nizozemském Maastrichtu podepsána smlouva o Evropské unii (EU). Smlouva znamenala komplex opatření, která mají za cíl určitý společný rámec všech zemí EU (např. společná měna nebo zahraniční politika).

Cílem EU je řádně zabezpečit nejen volný oběh zboží a služeb, ale také podpořit konkurenční schopnost na světovém trhu.

Za účelem zvýšení konkurence schopnosti a podnikatelské úspěšnosti firem zabývajících se výrobou nebo poskytováním služeb v poslední době vznikla řada národních a mezinárodních cen za jakost. Smyslem těchto cen je podporovat co nejširší úsilí a zlepšování jakosti, vyzdvihnout ty firmy, které dosahují špičkových výsledků a ukázat tak cestu ostatním.

Mezi nejznámější ceny za jakost patří japonská Demingova cena, americká Národní cena za jakost Malcolma Baldrige (MBNQA - vyhlašována od roku 1987) a Evropská cena za jakost (EQA - zavedena v roce 1991). Podporu Evropské ceně za jakost poskytuje i EU.

Evropská cena za jakost a Cena České republiky za jakost.

Evropská cena za jakost je vyhlašována Evropskou nadací pro management jakosti (EFQM), která je neziskovou organizací založenou 14 významnými evropskými podniky. Jejím hlavním cílem je prosazovat komplexní management jakosti jako cestu k podnikatelské úspěšnosti. Nadace dnes sdružuje přibližně 550 organizací převážně z podnikatelské sféry. Dá se říci, že EQA vznikla z iniciativy podnikatelů a manažerů jako jeden z nástrojů zvyšování konkurenceschopnosti evropských podniků. V návaznosti na EQA jsou postupně v řadě evropských zemí vyhlašovány národní ceny za jakost. V současné době existuje ve světě asi 80 programů národních cen za jakost. Tyto ceny jsou zavedeny a řízeny buď přímo vládami, nebo různými nevládními organizacemi.Je jim většinou věnována podpora ze strany příslušných ministerstev nebo přímo hlav států.

Myšlenka na zřízení národní ceny za jakost v naší republice vznikla ještě v době ČSFR. Konkrétním krokem k jejímu naplnění v České republice bylo v květnu 1993 založení sdružení pro Cenu České republiky za jakost (SCJ) jako nezávislá nezisková organizace. Jejím účelem je rozvíjení a podpora podnikatelských aktivit působících v České republice s cílem podpořit produkci a prodej kvalitních českých výrobků a jejich export, poskytování kvalitních služeb a uspokojování potřeb zákazníka.

Toto sdružení nevládních organizací připravilo a pod záštitou Ministerstva hospodářství ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR v listopadu 1994 vyhlásilo I. ročník národní Ceny ČR za jakost.

Cílem programu je motivace českých podnikatelských subjektů k trvalému zlepšování všech činností pomocí moderních manažerských metod. Konečným

efektem je dosažení spokojenosti zákazníka, zaměstnanců i majitelů podniku.

Udělení Ceny České republiky za jakost je potom dokladem o odpovědném a cílevědomém postupu držitele, které vede k nadstandardnímu uspokojování požadavků zákazníků při dosahování stabilně dobrých ekonomických výsledků.

Program ceny České republiky za jakost a její přínos.

Program ceny ČR za jakost se řídí statutem a je vyhlašován v ročním cyklu vždy v listopadu pro organizace zabývající se výrobou nebo poskytováním služeb a registrované na území ČR. Ty jsou rozděleny do tří kategorií podle počtu zaměstnanců, tj. do 250 zaměstnanců, od 251 do 1 000 zaměstnanců a nad 1 000

zaměstnanců. Základními procedurami programu je samohodnocení uchazečem a následné důkladné a objektivní posouzení celého systému managementu podniku nezávislými hodnotiteli a odbornou komisí. Kritéria hodnocení jsou strukturována do devíti skupin s rozdílnými vahami a zohledňují mimo jiné spokojenost zákazníků, výsledky podnikání, vliv na společnost a spokojenost zaměstnanců.

Protože v každé kategorii mohou být vyhlášeni nejvýše dva držitelé Ceny v daném ročníku, je získání Ceny ČR za jakost především prestižním oceněním těch podniků, které jsou výrazně orientovány na zákazníka a dokázaly ve své firemní praxi úspěšně aplikovat efektivní metody řízení, a nejen v oblasti zabezpečování jakosti. To musely dokázat při vyhodnocení jednotlivých kritérií v dotazníku a samohodnotící správě a následovně při prověrce provedené nezávislými hodnotiteli. Veškerá tvrzení je nutné podložit objektivními informacemi, záznamy a ekonomickými výsledky.

Získání ceny se tak stává nejlepší propagací výsledků podniku a přispívá ke zvýšení důvěry stávajících partnerů i k získání nových zákazníků, zejména těch, kteří dosud preferovali zahraniční konkurenci z důvodů nedůvěry k domácí produkci.

Ani podniky, které se nestanou držiteli Ceny, však nemusí litovat své účasti v programu, neboť ta jim přináší přinejmenším tyto efekty:

1. Lepší porozumění moderním metodám řízení jakosti orientovaným na uspokojování potřeb zákazníka a trvalé zlepšování všech firemních procesů. Mezi nejvýznamnější nástroje patří samohodnocení a benchmarking.

2. Zvyšováním vnitřní výkonnosti a standardně dosahované úrovně jakosti výrobků i služeb dosažení vyšší konkurenční schopnosti na domácích izahraničních trzích a tím zvýšení šancí na přežití a ekonomickou úspěšnost podniku.

Obr. Skupiny kritérií hodnocení a jejich váhy.

hnací síly a prostředky 50 % výsledky 50 %

Image1.jpg

Image2.jpg

IV. ISO a národní ceny.

Často je kladena otázka, zda je nutno se zabývat cenami za jakost, když v Evropě je běžně uznáváno, že jako doklad o schopnosti kvalitně vyrábět nebo poskytovat služby, stačí certifikát systémů jakosti podle norem řady ISO 9 000.

Nutno říci, že budování systémů jakosti je dobrým nástrojem. Normy řady ISO 9 000 pro budování systémů jakosti jsou zaměřeny především do procesu. Garantují pouze určitou úroveň pořádku v dokumentaci a zlepšení celkové činnosti organizace. Jsou-li dobře aplikovány, mohou být velmi užitečným nástrojem pro řízení procesu a zabezpečení jeho stability.

Modely národních cen , tedy i cena ČR za jakost, zahrnují nejen procesy,ale veškeré hlediska, která vedou k trvalému zlepšování a dosahování lepších výsledků, uspokojování zákazníků, zaměstnanců i společnosti.

Národní Cena ČR za jakost splňuje všechny předpoklady pro to, aby se stala výrazným nástrojem k prosazování moderních přístupů k řízení jakosti a tím i k lepšímu postavení českých podniků na evropském i světovém trhu.

Použitá literatura:

Palán, J.F. - Kotvová, H.: Management organizační změny, ČZU, Praha 1998

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info