Bude vývoz řepky stále ohrožován ztrátami?

Agrární noviny (Agroweb) 29.10.1999

Bude vývoz repky stále ohrožován ztrátami?

Plné znení stanoviska spolecnosti Agropol Trading, s. r. o. k problematice systému výdeje vývozních licencí na repku.

Vzhledem k mimorádne vysoké sklizni repky v tomto roce rozhodly príslušné orgány, že ve II. pololetí t. r. budou vývozní licence vydávány bez omezení. Podle informací MZe byly k 17. 9. t. r. vydány na celý letošní rok vývozní licence na 634 000 t repky s platností do 31. 12. 1999. K témuž datu byl realizován vývoz 200 000 t. Z tohoto množství bylo na licence vyvezeno 167 000 t a zbývajících 33 000 t bylo dodáno na Slovensko, kam naše vývozy probíhají bez vývozních licencí. Do konce letošního roku by tedy mely být ješte cerpány licence na vývoz 467 000 t.

Protože od cervence až do ríjna t. r. musela být doprava po Labi v dusledku nízké vody drasticky omezena a krome toho je nedostatek jak železnicních vagónu, tak kamionu, dojde zrejme k vysokému skluzu vývozu repky do príštího roku. Pro letošní rok lze argumentovat tím, že jde o vyšší moc, kterou zahranicní odberatelé vetšinou uznávají (ne ovšem vždycky, protože pokud tržní cena klesne pod kontraktní, muže to být v nekterých prípadech využito ke stornu zahranicních kontraktu), nicméne však ocekávají, že budou plneny pozdeji. Pokud by k tomu nedošlo, znamenalo by to penalizaci za nesplnené kontrakty a zboží by zustalo na skladech v Ceské republice. K tomuto nebezpecí bohužel smeruje náš systém pridelování vývozních licencí. Jestliže totiž dojde k tomu, že licence nevycerpané k 31. 12. t. r. propadnou a do té doby, než budou prideleny nové na I. pololetí r. 2000, nebude nikdo vedet, kolik nových licencí mu bude prideleno na realizaci skluzu a kolik na uzavrení nových kontraktu, vzniká pro ceské vývozce i prvovýrobu ješte vetší nebezpecí ztrát než tomu bylo pred rokem. Je tomu tak predne proto, že nove pridelené licence nemusí skluzy z letošního roku vubec pokrýt a dále proto, že nové kontrakty budou zrejme uzavírány za podstatne nižší ceny než napr. v soucasné dobe. Stací sledovat kotace burzy MATIF. Ješte 14. 9. t. r. byla cena repky na listopad podle této burzy cca 370 DM/t, ale v následujícím období docházelo k soustavnému poklesu, takže 26. 10. zaznamenala burza cenu necelých 339 DEM/t. Jsme tedy na nejlepší ceste k tomu, aby se opakovala situace z minulé sezóny. V prosinci r. 1998 bylo jasné, že v I. pololetí t. r. bude nutno vyvézt nejméne 100 000 t repky (ve skutecnosti bylo podle CSÚ za leden - cerven t. r. vyvezeno 140 000 t), ale vývozní licence byly uvolneny nejprve v omezené výši 40 000 t až koncem ledna t. r. a teprve od zacátku dubna t. r. byly vydávány bez omezení. Kdyby byly licence uvolneny od zacátku letošního roku, jak navrhovala napr. Agrární komora a rada dalších organizací, mohla kontraktace vývozu probehnout za ceny o cca 500,- Kc/t vyšší než v pozdejších termínech. Prvovýroba a obchodní firmy tak zaznamenaly ztrátu nejméne 50 mil. Kc.

Smyslem licencního rízení je predevším zajistit potreby zpracovatelského prumyslu. V sezóne 1999/00 se dá predpokládat, že jsou plne zajišteny. To je dáno jednak sklizní 1 100 000 t deklarovanou MZe, jednak objemem zbývajících licencí, které mají být cerpány do konce letošního roku ve výši 467 000 t, takže ze sklizne r. 1999 je k dispozici 633 000 t repky. Toto císlo zahrnuje domácí spotrebu a vývozní prebytek na I. pololetí príštího roku. Tento prebytek však muže být vyšší, pokud cást udelených vývozních licencí nebyla ve stanovené lhute zaplacena. I když o výši domácí spotreby je možno diskutovat, nebude rozhodne vysoká, protože je dána cenou a odbytovými možnostmi repkového oleje a methylesteru. Pokud jde o odbyt oleje, jsou na tom naše tukové závody stejne špatne, jako jejich konkurence v zahranicí. O tom svedcí statistické údaje o klesajících cenách všech druhu jedlých oleju, predevším však repkového. Náš zpracovatelský prumysl si až dosud dokázal zajistit potrebné množství repky ze sklizne r. 1999 hlavne proto, že jeho ceny byly konkurencní s vývozními a nic mu nebrání v tom, aby si stejným zpusobem vcas zajistil svoji potrebu do konce sezóny, pokud tak již neucinil. Tím spíše je za této situace oprávnený požadavek na zrušení vývozních licencí od 1. ledna príštího roku. Kdybychom napr. uvažovali tak, že v I. polovine r. 2000 bude ze zmínených 633 000 t k dispozici na vývoz 200 000 t, ale pritom by došlo ke skluzu vývozu z roku 1999 ve výši kupr. 100 000 t (pravdepodobnost, že to bude více, je znacná), znamenalo by to, že o výši skluzu se zvýší vývozní prebytek. Potom bude platit, že cím vyšší bude skluz, tím vyšší bude neprodané množství a tím vyšší bude ztráta z nižších cen pri pozdejších prodejích pri klesajícím cenovém trendu, nemluve o negativních dopadech do cash-flow zemedelské sféry, které jsou aktuální již v soucasné dobe.

Trvání na licencním rízení vede také k tomu, že ceské firmy nemohou s predstihem kontrahovat prebytek repky na dodávku po 1. 1. 2000 v takových prípadech, kdy zahranicní partner je ochoten repku zakoupit, zaplatit ji predem, skladovat v CR, ale odebrat až v príštím roce. Stávající systém je tedy prekážkou plynulého cash-flow. Pokud nedojde ke zrušení vývozních licencí od ledna príštího roku, mela by být platnost licencí nevycerpaných k 31. 12. t. r. bud prodloužena nebo by za ne mely být ve stejné výši vydány príslušným vývozcum licence nové. I pro naše státní orgány v takovém prípade, jako jsou letošní problémy v doprave, by totiž pro ceské vývozce mel platit obecne uznávaný princip vyšší moci. Jestliže se na dosavadním licencním rízení nic nezmení, mužeme si na otázku položenou v záhlaví tohoto clánku odpovedet kladne. Záporná odpoved by v našem prípade mela naopak bezesporu velmi vysokou kladnou hodnotu.

Ing. J. Ríha, Agropol Tranding, spol. s r. o.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info