BSE onemocněla zřejmě kráva ze společnosti Zemos
18.11.2003 | Zlínské noviny
Veterináři zachytili zřejmě již osmý případ nemoci šílených krav (BSE) v České republice. Toto onemocnění prokázaly takzvané rychlé testy u krávy z chovu společnosti Zemos Velké Němčice. Jejich pravdivost musí potvrdit kontrolní test. Výsledky budou k dispozici koncem příštího týdne. "Je to prozatím podezření na nemoc šílených krav po vyšetření rychlými testy. Jednalo se o krávu ve stáří 46 měsíců.
Poražena byla na jatkách v Kostelci u Jihlavy ve středu,"potvrdil Vladimír Janík, který je ředitelem Územního inspektorátu Břeclav krajské veterinární správy. Jak dodal, v současné době upřesňují v akciové společnosti Zemos seznam takzvaných vrstevnic k případnému utracení. Podle současných pravidel se v případě BSE utratí vrstevnice nemocného dobytčete, tedy zvířata, která jsou o rok mladší a o rok starší a která přijímala nebo mohla přijímat stejnou potravu během prvního roku života pozitivního kusu. V akciové společnosti Zemos by se to mohlo týkat asi 250 kusů dobytka.
Další články v kategorii Zemědělství
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)
- Výskyt hraboše polního v dubnu 2026 (07.05.2026)
- V chovu drůbeže na Kroměřížsku potvrdily testy newcastleskou chorobu (07.05.2026)
- Aktuální plochy chmelnic se proti loňsku velmi mírně snížily na 4786 hektarů (06.05.2026)
- Samosběr u Olomouce začne v červnu. Česnek vypadá luxusně, těší farmáře (05.05.2026)
- Nová technologie pro sexaci spermatu (05.05.2026)
- Z pole do kokpitu. Mladé lidi láká moderní zemědělství (05.05.2026)

Tweet



