Brusel uhradí ztráty za geneticky upravené plodiny

Evropská komise, která má leckdy pověst byrokratického aparátu, se rozhodla pohotově uhradit ztráty těm zemědělcům, kteří nevědomky zaseli geneticky modifikovaná semena řepky. Učiní tak i v případě, že francouzští, britští, němečtí a nizozemští pěstitelé zničili sazenice v rozporu s předpisy Evropské unie, to znamená ještě dříve, než stačily vyrůst ze země. Po 30. červnu mohou zemědělci na Evropské komisi žádat náhrady za škody v rámci Společné zemědělské politiky EU (CAP).

Problém vznikl v okamžiku, kdy se zjistilo, že osivo, dovezené z Kanady, obsahuje geneticky upravené organismy (GMO), vůči nimž v zemích Evropské unie vládne vědecky zatím nepodložený odpor. Semena obsahovala jen nepatrné množství GMO.

Jak na sklonku minulého týdne prohlásil Franz Fischler, komisař Evropské unie pro zemědělství, "farmáři by neměli finančně trpět za stav, za nějž nejsou odpovědní". Takže ti zemědělci, kteří poté, kdy se dozvěděli, že osivo není stoprocentně "košer", osev okamžitě zlikvidovali, dostanou od Evropské komise náhradu škody.

Postižení zemědělci dostanou od Evropské komise odškodné i v případě, kdy na polích, z nichž vyorali rostliny s GMO, zaseli jiné jarní plodiny, anebo nechají tuto půdu ležet ladem až do podzimu.

Náhradu po počátečním váhání nabídla i společnost Advanta, která evropským zemědělcům obilí se stopami GMO prodala. Zajímavé je, že britská vláda odmítla svým farmářům náhradu škody, zatímco francouzská ji nabídla.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info