Boom minipivovarů zasáhl celý svět, zdražuje kvůli nim chmel
20.05.2014 | novinky.cz
Minipivovary jsou v módě. Jejich počty díky zájmu zákazníků rychle rostou v USA, Velké Británii, ale také Japonsku nebo Číně. Píše o tom britský ekonomický deník Financial Times. Kvůli boomu minipivovarů zdražují některé druhy chmele.
Při vaření piva v malých pivovarech se používá až desetkrát větší množství chmele, než při velkovýrobě, píší Financial Times. Obliba minipivovarů se šíří do Velké Británie, Evropy, Japonska i rozvíjejících se zemí.
“Je to jako epidemie. Dokonce i v Číně už je tisíc domácích pivovarů,” řekl Alex Barth, jehož společnost Barth-Haas Group se sídlem v Německu patří mezi přední světové obchodníky s chmelem.
Ve Spojených státech minipivovary ročně prodají pivo za 14 miliard dolarů, tržby jim v posledních letech rostou dvouciferným tempem. Ceny některých druhů chmele proto stouply až na dvojnásobek a pohybují se nejvýše od let 2007 a 2008, kdy ceny vyhnalo vzhůru mimořádné sucho. Za kilo chmele se platí až 20 dolarů (asi 400 korun).
Domácích pivovarů jsou v USA již téměř tři tisíce a tvoří asi 8 procent pivního trhu. Minipivovarů, které vyprodukují do 10 tisíc hektolitrů piva za rok, přibývá v posledních letech také v České republice.
V ČR chmel nezdražuje„Zdražování chmele v Česku nepozorujeme, protože cena českého chmele se řídí především podle úrody v Česku. Zdražování chmele ve světě, především v USA, je ale znatelné, neboť je řada populárních chmelů, kterých je nedostatek. Například americké odrůdy jako jsou Amarillo, Citra, Centeniel. V Česku v současné době existuje 220 minipivovarů a každým rokem jich přibývá dalších 40 až 50,“ řekl Novinkám prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.
Jelikož malé pivovary většinou nemají dlouhodobé kontrakty s producenty chmele, v případě mimořádně úspěšného piva mají vzápětí potíže sehnat potřebné množství této suroviny. “Sladit nabídku s poptávkou je teď v oboru velká výzva,” říká za dodavatele pivních surovin Sean McGree z americké společnosti BSG CraftBrewing.
V USA pěstuje chmel pouze asi 40 rodinných farem ve státech Washington, Oregon and Idaho. Obliba zvláštních piv teď láká nováčky, kteří začínají pěstovat speciální odrůdy ve státech New York, Michigan a Colorado. Jejich produkce je zatím nízká.
Další články v kategorii Zemědělství
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství ulehčí byrokratické povinnosti zemědělců a upraví některé podmínky pro hospodaření šetrné k přírodě (03.03.2026)
- Zelináři hospodařící ekologicky by mohli nově získat dotaci na pěstování batátů (02.03.2026)
- Agrofert rozšířil představenstvo o pět nových členů na celkových 12 členů (02.03.2026)
- Výroba masa v hradeckém kraji byla loni druhá nejvyšší v historii kraje (02.03.2026)
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)

Tweet



