Bezorebná technologie zpracování půdy vede k vyššímu zaplevelení
23.09.2005 | ÚZPI
Při zpracování půdy pro pšenici se stále častěji z důvodu úspory nákladů a práce upouští od používání pluhu. Po kukuřici nebo pšenici je však třeba mít na paměti riziko vyššího výskytu plevelných rostlin a houbových chorob. Při zpracování půdy pro pšenici se stále častěji z důvodu úspory nákladů a práce upouští od používání pluhu. Po listových plodinách jako např. řepce, cukrovce, bramborách nebo hrachu zrnovém jsou pro zakládání porostů pšenice bezorebnou technologií dobré předpoklady.
Po kukuřici nebo pšenici je však třeba mít na paměti riziko vyššího výskytu plevelných rostlin a houbových chorob. Při minimálním zpracování půdy roste výskyt zejména trávovitých plevelů – přibývají sveřepy, psárka polní, pýr plazivý a tomka vonná. Důsledkem je volba vhodného herbicidu a použití vyšší aplikační dávky. Zde je potřeba pamatovat na to, že účinnost herbicidů může být redukována zbytky strniště nebo posklizňovými zbytky, které zůstávají na povrchu půdy. Z houbových chorob tato technologie zpracování půdy podporuje zejména výskyt stéblolamu (Pseudocercosporella herpotrichoides), helmintosporiové skvrnitosti pšenice (Drechslera tritici-repentis) a fuzarióz klasů. V důsledku minimálního zpracování půdy, popř. přímého výsevu, může docházet také ke zvýšení výskytu některých škůdců jako např. slimáčků nebo hraboše polního.
Další články v kategorii Zemědělství
- Hlídá klima a sám jezdí po louce. Na Olomoucku pořídili netradiční kurník (20.05.2026)
- Evropská komise představila nový Akční plán pro hnojiva, chce podpořit zemědělce (20.05.2026)
- Zuzana Pavlík Šimonková: Venkov potřebuje nové vystudované zemědělce a lesníky (20.05.2026)
- Podpůrný fond obnovuje administraci žádostí o podporu firmám z Agrofertu (20.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Zemědělci mají na jaro víc než polovinu potřebných hnojiv, ale zvažují omezení (19.05.2026)
- Zemědělský svaz a Agrární komora prosazují spravedlivější pravidla nákupu půdy (19.05.2026)
- Oblíbené jahody ze Svádova mají dlouhou historii, následovatel se zatím nenašel (19.05.2026)
- Zelináři: Jarní mrazy a sucho místy poškodily zeleninu a brambory (18.05.2026)
- Počet zemědělců pojištěných proti suchu u Agra pojišťovny letos klesl (18.05.2026)

Tweet



