Banánová válka je předzvěstí dalších, ještě tvrdších střetů

Právo 10.3.1999

Banánová válka je predzvestí dalších, ješte tvrdších stretu

Spor o banány, který trvá mezi USA a státy Evropské unie (EU) už radu let, stále není vyrešen. Nepohnulo s ním ani zasedání generální rady Svetové organizace obchodu (WTO), které v pondelí skoncilo v Ženeve. Diplomaté soudí, že nynejší americko-evropská válka je predzvestí dalších, mnohem tvrdších a úpornejších obchodních stretu. Jednání je odroceno na 12. dubna.

"Jde o zásadní ekonomický a sociální problém. Na jedné strane konfliktu je kontinent, který se snaží zajistit minimum príjmu rozvojovým zemím majícím vazby na Evropu, na druhé strane USA, jež nehájí lidi, ale prumyslové spolecnosti a na nejaké minimální platy se neohlížejí", konstatují experti Evropské komise.

USA samy banány neprodukují, ale bijí se za tzv. dolarové banány z latinskoamerické produkce, kterou kontrolují nadnárodní spolecnosti Dole a Chiquita s americkým vedením. Washingtonu vadí, že evropské státy uplatnují na dovoz techto plodu kvóty, zatímco produkci z Guadeloupu, Martiniku, Madeiry, Kréty, Afriky, Karibské oblasti a Pacifiku, s nimiž EU pojí dohoda z Lomé, na evropském trhu preferují.

Spor vyvrcholil, když USA podaly stížnost k WTO. Ta v roce 1997 rozhodla, ale každá ze sporných stran verdikt interpretovala po svém a USA byly nadále nespokojeny reakcí Evropské unie.

Teoreticky v takové situaci mely USA pockat, až vynesou experti WTO nové rozhodnutí, k cemuž melo dojít 3. dubna. Ale Clintonova vláda, na kterou durazne tlací spolecnosti Dole a Chiquita, štedrí spolusponzori volební kampane mnohých demokratických senátoru, už nemela dost trpelivosti. Sám prezident mel slíbit, že dohlédne, aby byl problém vyrešen do 3. brezna. K tomuto dni pak USA exemplárne potrestaly Evropu uvalením maximálního (100 %) cla na dovoz rady výrobku z EU do USA (mj. skotské kašmíry, francouzská vína, sýry a kožedelné výrobky), kvuli cemuž hrozí Evrope miliardové ztráty.

Na zasedání generální rady WTO v Ženeve se tento krok Washingtonu nesetkal s pochopením. Vetšina 134 clenských státu se postavila na stranu EU s tím, že žádný clen WTO nemá právo bez rozhodnutí organizace trestat jiného clena. Diplomaté ale soudí, že tím evropsko-americké strety nekoncí. Evropa odmítá také "volný pohyb zboží" v prípade amerického masa s hormony a geneticky upravených organismu.

Helena Landovská

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info