Babiš opět nakupuje. Agrofert se dohodl na akvizici NT Group
15.04.2014 | eurozpravy.cz
Skupina Agrofert, jejímž majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO), se dohodla na koupi maďarského výrobce slunečnicového oleje NT Group. Obě strany se domluvily, že detaily transakce, kterou nyní musí schválit maďarský antimonopolní úřad, nebudou komentovat.
Tržby NT Group loni překročily 140 milionů eur (3,8 miliardy Kč), firma má 196 zaměstnanců. ČTK to dnes oznámil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Od vstupu Babiše do vrcholné politiky jde o první významnou zahraniční akvizici skupiny.
Agrofert v současnosti vyrábí řepkový olej v továrně Preol v Lovosicích, akvizice NT Group pro firmu znamená významný krok v rozvoji jejích aktivit ve Střední Evropě a rozšíření portfolia také o slunečnicový olej.
Český antimonopolní úřad minulý týden informoval, že Agrofert chce koupit jednoho z největších producentů vajec v ČR společnost ČESKÁ VEJCE CZ, a.s. z Velkých Pavlovic na Břeclavsku a Drůbežárnu Osík, a.s. z Litomyšle.
NT Group se během posledních let vypracovala v důležitého a kvalitního producenta slunečnicového oleje v Maďarsku, uvedl člen představenstva a šéf divize fúzí, akvizic a korporátního financování skupiny Agrofert Libor Němeček. Obě firmy by do budoucna měly také sdílet znalosti, výzkum a vývoj.
"V NT Group byly nebo jsou od roku 2008 realizovány významné investice, které umožnily zajistit si silnou pozici na trhu jedlých olejů," řekl spoluvlastník a generální ředitel NT Group Miklós Friebert. Společnost je podle něj v dobré kondici a zisková. Pro další rozvoj však potřebovala najít silného a solidního investora. Díky podpoře Agrofertu bude schopna expandovat na nové zahraniční trhy, poznamenal spoluvlastník NT Group Zsigmond Somogyi.
Agrofert v Maďarsku v současnosti vlastní pekárny Ceres a firmy obchodující se zemědělskými komoditami IKR Agrár a Agrokémiai Devécseri. Skupina má významné investice také v dalších zemích, zejména v Německu a na Slovensku.
Skupině Agrofert vzrostly loni podle předběžných výsledků nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 236 miliard korun. Hrubý zisk očištěný o výnosy z přijatých dividend naopak klesl o 26 procent na 5,7 miliardy korun.
Růst tržeb byl z větší části dosažen nově začleněnými společnostmi. Z nich se dařilo především německým pekárnám Lieken, mediální skupině Mafra, výrobci a dodavateli zemědělských technologií Farmtec a producentovi dřevěných obalů Jilos.
Další články v kategorii Zemědělství
- Přebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda (27.07.2026)
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)
- Živý venkov potřebuje místní hospodáře (27.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)

Tweet



