Australské sucho zmírnil déšť
14.06.2005 | Colosseum
Austrálie je druhým největším světovým producentem pšenice na světě. Farmáři z jihovýchodních oblastí nejmenšího kontinentu, které byly postiženy mimořádným suchem, v současné době zasévají novou úrodu pšenice. Poslední vývoj počasí jim totiž dává šanci, že letos dosáhnou průměrných výnosů. Za poslední čtyři dny zde totiž spadlo 51 milimetrů dešťových srážek a některé australské pěstitelské oblasti tak obdržely největší příděl tolik potřebné vláhy od začátku roku.
Suchem bylo v minulých měsících postiženo více jak polovina z rozlohy australské orné půdy. Pětiletý průměr australské roční produkce pšenice je 21,5 milionu tun. Poslední měsíce byly však nejsušší od roku 1900 a vládní plánovači proto upravili odhad celkové produkce Austrálie pro tuto sezónu o 29 procent směrem dolů na 16 milionů tun.
Další články v kategorii Zemědělství
- Šebestyán jednal v Srbsku o posílení zemědělské spolupráce, rostla už loni (18.05.2026)
- U předkupního práva na zemědělskou půdu je klíčová otázka, komu nejvíce prospěje (15.05.2026)
- Krize napříč kontinentem. V Evropě se hromadí mléko, které mělo skončit v Číně (15.05.2026)
- Čínský tým s AI chemií proměnil dusičnany z odpadních vod na amoniak (15.05.2026)
- ČR přestává být od poloviny května sezónně prostá katarální horečky ovcí (15.05.2026)
- Ministr Šebestyán na Czech Food Expo: Kvalitní české potraviny nejsou samozřejmostí (15.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)

Tweet



