ANALÝZA KVALITATIVNÍCH FAKTORŮ ZBOŽÍ ČESKÉHO PŮVODU ...

Analýza kvalitativních faktorů zboží českého původu v rámci jeho konkurenceschopnosti na zahraničních trzích

The analyzes of czech goods qualitatives factors within the framework of its competition ability in foreign markets

Aleš Hes, Miroslav Samek, Marta Regnerová

Adresa autorů :

Ing. Aleš Hes, Csc., Ing. Miroslav Samek, Csc., Ing. prom.ped. Marta Regnerová, Csc.

Kat. obchodu a financí, Provozně ekonomická fakulta , Česká zemědělská univerzita v Praze

E-mail : hes@PEF.CZU.CZSamek@PEF.CZU.CZRegnerová@PEF.CZU.CZ

Anotace :

Autoři příspěvku spolupracují na výzkumném záměru CEZ:JO3/98:411100013 :”Efektivní integrace českého agrárního sektoru v rámci evropských struktur - předpoklad trvale udržitelného rozvoje” pod vedením Prof.Ing.Jiřího Tvrdoně, Csc. Cílem vlastní části výzkumu je podrobné zmapování a vyhodnocení úrovně kvality zemědělského a potravinářského zboží podle mezinárodních měřítek tak, aby se jasněji definovaly příčiny zavádění netarifních a tarifních opatření na české zboží při jeho vývozu do vyspělých zemí. Rozsáhlá problematika v projektu je metodicky rozčleněna na tři oblasti :

1. Distribuční podmínky a marketingové nástroje českého exportu.

2. Kvalitativní aspekty působící na prodejnost českých výrobků na zahraničních trzích

3. Sortimentní skladba českých výrobků určených k exportu.

Příspěvek se týká metodiky vlastní části výzkumu.

Poznatky uváděné v článku vyplývají z řešení institucionálního výzkumného záměru CEZ:J03/98:411100013 “Efektivní integrace českého agrárního sektoru v rámci evropských struktur - předpoklad trvale udržitelného rozvoje”.

Summary :

The authors of this article cooperate on research intention CEZ:JO3/98”411100013 : Effective integration of czech agricultural sector in european structures framework - sustainable development” under Prof.Ing.Jiří Tvrdoň, CSc. leadership. This part of project is aimed to detail charting and evaluating agricultural and grocery goods qualitatives´ level in accordance with international standards s that could be defined more exact causes of tariff and nontariff measures introduced on Czech goods which is exported to developed countries. Due to of big range of this problem is work especially aimed to tree spheres:

· distribution conditions and marketing implements of Czech export

· qualitative aspects affecting Czech goods in foreign markets

· Czech goods destinated to foreign markets assortment structure

Pieces of knowledge mentioned in the article resultr from the solution of the institutional research intention CEZ:J03/98:411100013 “Efficient integration of the Czech agrarian sector in frame of European structures - a presumption of permanent sustainable development”.

Klíčová slova :

zahraniční obchod, distribuce, marketing, kvalita výrobků, zboží.

Key words :

Foreign trade, distribution, marketing, qualit of product, goods.

Úvod

ČR jako malý stát s relativně omezeným množstvím zdrojů a omezenou velikostí trhu jen stěží může prosperovat bez vnější provázanosti s ostatními ekonomikami. Proto vhodná zahraniční hospodářská politika je jedním z nejdůležitějších úkolů makroekonomické politiky. Význam tohoto úkolu roste tak, jak se jednotlivé země stále úžeji propojují mezinárodním obchodem a financemi. Většina ekonomik je otevřená a mezi jednotlivými státy existují těsné mezinárodní vazby, které se v průběhu let stávají stále významnějšími v rámci obchodních struktur.

Problém

Ve snaze co nejrychleji se vyrovnat hospodářské úrovni vyspělých zemí, ČR nastoupila v r. 1990 transformační proces, který uvolnil podnikatelskou činnost a spolu s narovnáváním vlastnických vztahů, se vytvořil předpoklad k hospodářskému růstu a prosperitě. Transformace však přinesla celou řadu problémů, které byly způsobeny nezkušeností a přílišnou vstřícností požadavkům evropských obchodních a finančních skupin (EU, ESVO, OECD, MMF, EB,..). To se projevilo zejména v rychle přijímaných právních úpravách /zákonech/, které sice umožnily rozjet tržní mechanismus v ČR, ale současně svojí nedokonalostí přispěly ke značným rizikům, do nichž se podnikatelské subjekty dostaly.

Mezi nejzávažnější problémy dosud patří :

1. Řešení majetkových a vlastnických vztahů. Dopady nedokonalých právních předpisů a slabá ochrana oprávněných osob způsobily řadu soudních sporů, které se řeší dosud na úkor hospodářského růstu dotčených podniků. Tento problém nejvíce pocítilo zemědělství. Rovněž řada vlastníků měla malý zájem pokračovat v podnikatelské činnosti zakoupeného podniku, proto se zde objevil český hospodářský “vir” tzv. “tunelování.”

2. Nedostatek kapitálu. V sektoru bankovnictví docházelo v pol. 90 let k mylným rozhodnutím v poskytování úvěrů, které se odrazily posléze v nedostatku volného kapitálu. Nedisciplinovanost a mnohdy podvodné jednání podnikatelů v bankách způsobily zdražení úvěrů a pro menší podniky téměř jejich nedostupnost. Banky ve snaze se rychle revitalizovat, investovaly do rizikových finančních projektů, které malé banky přivedly k likvidaci a velké bankovní domy ohrozily.

3. Nedostatek zkušeností a informací. Uvolnění podnikatelské činnosti v oblasti zahraničního obchodu znamenalo pro mnohé podniky lákavou příležitost se uplatnit na lukrativních trzích. Naivita a důvěřivost v zahraniční partnery se podnikům vymstily. Obchod byl uzavírán neseriozními smlouvami a řada českých podniků místo platby za dodané zboží dodnes mají nedobytné pohledávky za zahraničním odběratelem a dostaly se tak do druhotné platební neschopnosti. Menší podniky tuto zátěž musely řešit likvidací. Rovněž technická vybavenost podniků v oblasti komunikačních a informačních systémů nebyla na takové úrovni, aby mohla zpracovávat a vyhodnocovat nejnovější informace ze zahraničních trhů a vhodně je při rozhodování využít. To zapříčinilo chybnou volbu distribučních kanálů, nevyužití výsledků akvizicí v zahraničí a ostatních obchodních zastoupení a center.

Uvedené hlavní a stěžejní tři problémy stojí u zrodu otázky konkurenceschopnosti českých výrobců a jejich produktů na zahraničních trzích. Praxe dokazuje, že české výrobky se velmi obtížně prosazují na zahraničních trzích. Důvody mohou být chápány ze dvou zorných úhlů :

1. Výrobky nejsou relevantní s kvalitativními požadavky náročného zahraničního trhu, tzn. je to problém českého výrobce.

2. Výrobky jsou konkurenčně schopné a naráží na ochranné bariéry zahraničních trhů, tzn. je to problém politicko ekonomický.

V prvém případě je to záležitost českých podniků a podmínek,ve kterých své produkty vyrábějí a prodávají. Ve druhém případě je to otázka politická, ve které se musí angažovat stát a státní politika na podporu vývozu. Na rozdíl od prvého případu, kdy se většina podniků od pol. 90 let snaží vylepšovat svoji image seriózním přístupem k výrobě svých produktů (investice do nových technologií, pragmatické organizační a personální řízení, uplatňování Public Relation, respektování kvalitativních požadavků zákazníků, …apod.), v druhém případě státu je podpora a současně adekvátní ochrana tuzemského trhu před nekvalitními (příp.dumpingovými) dovozy nedostatečná.

To spolu přináší nové pohledy a koncepce (požadavky) na dokonalejší zabezpečení tří oblastí :

1. distribučních cest českého zboží zahraničním partnerům a současně řešení rizikových platebních podmínek a zavedení marketingových nástrojů do exportních strategií a taktik podniků

2. zdravotní nezávadnosti českých výrobků (kvalitativní aspekty) určených jak na tuzemský, tak i na zahraniční trh,

3. diverzifikace nabídky v sortimentní skladbě výrobků agrárního prostoru.

Stručná metodika zpracování prvé oblasti projektu

Problematika distribučních cest a marketingových nástrojů uplatňovaných na zahraničních trzích bude řešena v následující tématické posloupnosti :

1. Rozbor současného systému obchodních vztahů a obchodních operací se zahraničními partnery zejména v orientaci na nejbližší zahraniční partnery (EU, CEFTA).

2. Rozbor distribučních cest zahraničního obchodu.

3. Rozbor proexportních opatření a jeho efektivita.

4. Exportní potenciál českého agrárního prostoru a jeho využitelnost v praxi.

5. Uplatňování marketingových nástrojů při zahraničním vývozu a jejich efektivita.

6. Vyhodnocení a návrhy.

Metodika zpracování druhé oblasti projektu

Základním kritériem kvality je splnění předem stanovených vlastností, což je obecně vžitou definicí, která zjednodušeně odpovídá definici ISO 8402, že “jakost je souhrn vlastností určité jednotky vztažených z hlediska jejího určení ke splňování stanovených nebo očekávaných požadavků”. Nároková třída pak jako “kategorie nebo oblast určitých jakostních požadavků na jednotky se stejným funkčním určením” má zásadní kritérium ve shodě dosaženého stavu s požadovaným.

Zavádění systémů řízení jakosti je obligátním způsobem řešeno ve výrobních podnicích pomocí uplatňování ISO norem. Podle zákona č.110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích se stanovuje povinnost všem výrobcům potravin do konce roku 1999 zavést funkční systém kontrolních kritických bodů (CCP). Tím je uzákoněna odpovědnost za zdravotní nezávadnost potravin na výrobce a státním orgánům pak kontrola funkčnosti systému provádění prověrek a cílené vyšetřování. Do pozadí pak přechází monitoring s výjimkou kontroly potravin dovážených.

Vzrůstající zájem o bezpečnost potravin (zdravotní nezávadnost) je motivován stále častějšími a mediálně zajímavými skutečnostmi jako jsou nálezy látek ohrožující zdraví konzumentů. Vedle kontaminantů uvedených v prováděcích vyhláškách pro sledování v určitém výrobku nebo charakteristické skupině potravin, jsou to také látky, které nejsou běžně sledovány a často nemají ani stanovené limity přípustných množství. Jejich zachycení je věcí spíše náhody při screeningových vyšetření (viz. dioxiny v belgických živočišných produktech) nebo při výskytu pantoxemií (botulotoxin v konzervovaných jahodách) ex post.

Kompilace výsledků šetření České zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy a Hygienické stanice, případně RLS /Rostlinolékařské správy/ poskytnou přehledy o nálezech kontaminantů a reziduí cizorodých látek, případně přirozeně přítomných organismů a látek nad úroveň stanovenými předpisy. Současný stav je takový, že do negativně hodnocených vzorků jsou zahrnovány i zjištění závad jako je vada značení, které s vlastní kvalitou nesouvisí. Klasifikace významnosti vyšetření má v současnosti omezenou platnost při jakostním hodnocení. To se zobrazí i v posuzování vhodnosti a možné úspěšnosti potraviny na zahraničních trzích.

Porovnání výsledků vyšetření z dílčích hledisek zatím v uveřejňovaných materiálech chybí. Jejich analýza poskytne přehled o předpokladech pro uplatnění především potravinářských výrobků.

V současné době jsme svědky velkých a zásadních změn v jakostních ukazatelích především u zemědělských produktů. Na základě výsledků jejich uplatňování bude provedeno sledování objemů komodit řazených podle dosavadních nových kritérií jakosti.

Obiloviny

· podíl mokrého lepku nahrazen obsahem N-látek

· porostlost hodnocena Seditestem.

Maso

· klasifikace ČSN substituována stupnicí EUROP aparativní metody jako nový prvek zatřiďování .

Vejce

· kritéria třídění podle velikosti a čerstvosti (způsobu skladování) přizpůsobena zvyklostem v EU.

Drůbež

· jakostní znaky zmasilosti jsou hodnoceny podíly výtěžnosti rozhodujících partií.

Mléko

· kvalita určována čistotou, obsahy složek sušiny jsou vedlejšími a většinou nehodnotícími ukazateli.

Olejniny

· nové metodiky stanovení podílu esenciálních masných kyselin a stanovení nežádoucích doprovodných látek nejsou kompaktibilními s dřívějšími metodami.

Tento výčet si nečiní nárok být kompletní, je však ukázkou významu nutnosti jejich zařazení do praxe.

Porovnání zaváděných pohledů na jakost vykazuje v konkrétní aplikaci významný deficit. Setrvačnost v pohledech na jakost je nutné zkrátit na minimum, neboť neuplatňování požadavků, které jsou v souladu s praktikami platnými v EU, může vést a již vede k netarifním omezením především v obchodu se zeměmi EU a zeměmi, které si vstup do tohoto svazku dávají za významnou metu a přizpůsobují své hodnocení jakosti současným požadavkům. Není možné zanedbat aspekt společenských aktivit. Produkce a zpracování potravin musí brát ohled na veřejné mínění především v živočišné oblasti se zachováním legislativy na ochranu zvířat proti týrání.

Závěr

Bude provedena analýza souboru opatření pro produkci zdravotně nezávadných potravin. Budou navržena kritéria pro klasifikaci shody výrobku s požadavky stanovenými platnými předpisy. Předmětem šetření se stanou také změny v obchodním pohybu zemědělských produktů před a po zavedení kritérií pro jakost na domácím a zahraničním trhu. Výsledky budou průběžně publikovány v odborném tisku a prezentovány na vědeckých konferencích. Ohlas bude vodítkem pro další a detailnější sledování.

Metodika zpracování třetí oblasti projektu

Sortimentní skladba výrobků určených k exportu je determinována obecně celou řadou faktorů, z nichž - zejména z hlediska zemědělského a potravinářského sortimentu jsou :

· přírodní a biologické podmínky pro dané komodity,

· vnitřní hospodářská, politická a sociální situace země,

· vnější hospodářské a politické aspekty týkající se exportní situace (EU),

· exportní politika uvnitř a vně země,

· ceny světového trhu daných komodit.

Z hlediska těchto faktorů dlouhodobě působících a řady dalších (nahodilých, krátkodobých, sezónních,… apod.), je nutné, aby daná problematika byla ve výzkumu podrobněji sledována. Jedná se samozřejmě o úkol dosti náročný.

Postup zpracování :

1. Získání podkladů

· o vývoji sortimentní skladby českého exportu v časovém horizontu 3 let (1996 - 98)

· o současné exportní skladbě českého exportu (1999 - 2000)

na příslušných institucích (ČSÚ, MPO, MZVž, GŘ cel, MF, Hospodářské komory, CZECH TRADE, internet, … atd.)

1. Posouzení získaných podkladů, jejich rozbor, zhodnocení.

2. Primární výzkum v zemědělských a zpracovatelských podnicích.

3. Predikce na období 2000 - 2003.

Shrnutí

Projekt je naplánován na období 3 let s konečným ukončením v r.2001 a je součástí projektu CEZ: JO3/98 : 411100013 ”Efektivní integrace českého agrárního sektoru v rámci evropských a agrárních struktur - předpoklad udržitelného rozvoje. Dílčí výsledky budou prezentovány na vědeckých konferencích a publikovány v odborném tisku. Cílem projektu je přesné vyhodnocení faktorů, které ovlivňují české exportéry v jejich zahraničních aktivitách a navrhnout konkrétní opatření ve všech řešených oblastech.

Literatura:

Anonym: Akreditierung oder GLP ?, Alimenta 33, 1994, č.4, str.58-60

Gould, W.A.: Total Quality Assurance for the Industries Baltimor 2.ed., CTI Publications, 1993, str.260

Frede, W.: Taschenbuch fur Lebensmittelchemiker u.Technologen 1.ed. Berlin, Springer-Verlag ,1994, str.313

Pichhardt, K.: Qualitatssicherung-Lebensmittel 1.ed. Berlin, Springer-Verlag, 1994, str. 227

Url, B.: Qualitat und Qualitatskontrole bei Milch u. Milchprodukten Ernahrung, nom. 3, 1996, str. 131-134

Anonym: Draft Hazard Analysis and Critical Control Point (HACCP) System andquidelines for application Codex Alimentarius Comission Alinorum 97/13A, str.30-37 Report of 29.Session of the Codex commitete of Food Hygiene (21.-25.10.1996)

Pivoňková akol.: Všeobecné principy potravinové legislativy v EU. VÚZE, Praha 1997, str. 83

Anonym: The General Principles of the Food Low in the EU - Comission on the Green Paper Brusel, 3.4.1997 COM /97/176

Kol.autorů: Facts on foreign trade of the Czech Republic, Czech Trade, Ministry of Industry a. Trade, r.1999

Koester,U.: Landwirtshcaftliche Marktlehre Verlag Franz Vahlen, Munchen, r.1981

Cannon, T.: Svět obchodu Albion, Brno, 1992

Bartošíková, M. a kol.: Základy obchodního práva Prospektrum Praha, r.1994

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info