Agrární kapitola bude velmi svízelná

V Lucemburku začíná další kolo mezivládních konferencí s uchazeči o vstup do unie

Podle Verheugenova mluvčího nebude do Evropské unie přijata před rokem 2006 žádná z kandidátských zemí za předpokladu, že bude zároveň požadovat přímé subvence pro své rolníky.

V době, kdy se množí varovné hlasy, že se proces rozšiřování Evropské unie může protáhnout, proběhne v úterý a ve středu v Lucemburku další kolo mezivládních konferencí mezi EU a kompletní dvanáctkou kandidátských států. Pozváni jsou kromě ministrů zahraničí původní šestice "nejvíce připravených" uchazečů, včetně České republiky, také šéfové diplomacie Slovenska, Rumunska. Bulharska, Litvy, Lotyšska a Malty. Pokud jde o ČR, Polsko, Maďarsko, Estonsko, Slovinsko a Kypr, bude tam s nimi otevřena poslední z 31 kapitol jednání o podmínkách členství. Týká se svízelného resortu zemědělství.

Jak zdůraznil před startem jednání Jean-Christophe Filori, mluvčí příslušného komisaře EU Güntera Verheugena, vnímá se tento fakt v Bruselu tak, že obě strany vyjednávání dosáhly "bodu obratu". Evropská komise je zároveň s ČR s to uzavřít kapitoly, týkající se celní unie a vnějších vztahů. Pokud jde o Polsko, Slovinsko, Maďarsko a Kypr, bude se moci uzavřít kapitola, jež pojednává o finančních kontrolách.

Jak s trochou nadsázky upozorňuje v týdeníku Die Zeit německý politolog Christoph Bertram, podřizuje se nový člen pravidlům, jež určili jeho dosavadní členové. "A zříká se tím v mnoha oblastech svébytnosti a svrchovanosti do té míry, jako by se proměnil v zemi, kterou EU právě obsadila," uvádí a dodává: "Jenomže na rozdíl od minulých dob se přitom necítí být poraženým, ale vítězem. Co ztratí na svébytnosti, získá tím, že bude moci spolurozhodovat."

Rovněž Verheugenův mluvčí upozornil v Bruselu před startem "lucemburského" kola, že pojem "jednání" je zavádějící, neboť jde o "holé" převzetí unijního práva ze strany jednotlivých kandidátských zemí. A ministři zahraničí musejí doložit, nakolik v této problematice již pokročili. O "jednání" by se mohlo podle Filoriho hovořit, vezme-li se v úvahu nutnost zavést přechodná období, například pro volný pohyb osob, respektive pracovních sil, anebo při omezení prodeje půdy cizincům, případně přímých subvencí pro zemědělce. K této věci Verheugenův mluvčí řekl, že "nebude možné přijmout ani jednu jedinou zemi do roku 2006, budou-li kandidáti trvat na tom, že také jejich rolníci musejí dostat od prvního dne členství země v EU přímé subvence pro své farmáře".

Filori upřesnil, že na toto období nejsou pro dané účely ve finančním rozpočtu Evropské unie vyhrazeny prostředky. Na příkladu Polska odhadl konec vyjednávání na konec roku 2003 až počátek roku 2004, neboť pro "jedenáct jednoduchých kapitol, jako jsou statistika či kultura, bylo zapotřebí dvou let". Při stejné rychlosti a s ohledem na dva roky, které si vyžádá ratifikační proces, mu vychází rok 2006 jako nejpravděpodobnější termín rozšíření unie.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info