Životní prostředí: EU má o ČR zřejmě zastaralé údaje

LN 17.12.1999

Životní prostredí: EU má o CR zrejme zastaralé údaje

Roky staré informace patrne slouží úredníkum v Bruselu k posouzení životního prostredí v Cesku.

PRAHA V polovine listopadu kritizovala komisarka pro životní prostredí EU Margot Wallströmová Ceskou republiku a Polsko za to, že "neberou environmentální výzvy prijímání do EU vážne". Výkonný reditel Ceské podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj Petr Horácek však tvrdí: "Objektivní porovnání s vyspelým svetem dokazuje, že v rychlosti snižování znecištení ovzduší nám patrí zlatá medaile, která je pro národ významnejší než ta z Nagana." Kde je zakopán pes? Nejspíše v tom, že bruselští úredníci pracují se zastaralými údaji.

Petr Horácek jako príklad zastaralých údaju používá nedávno uverejnenou zprávu OECD (sdružení nejvyspelejších zemí sveta, CR je jeho clenem) o stavu životního prostredí "Politika, stav a vývoj životního prostredí Ceská republika". Ve zpráve OECD je CR zarazena mezi státy, jejichž "intenzita využívání zdroju a produkce znecištení je nekolikanásobne vetší než ve státech OECD a muže trvat více než 20 let, než splní soucasné environmentální požadavky EU". Na strane 23 je i veta "Úspech CR pri snižování emisí by však nemel zastrít fakt, že emise klasických znecištujících zdroju na hlavu a na jednotku HDP zustávají jedne- mi z nejvyšších v OECD".

Podle nejnovejších údaju je však CR v emisích oxidu siricitého na jednotku HDP v prumeru státu EU a pred OECD (viz tabulka). "Emise oxidu siricitého v CR se snížily za období, které OECD potrebovalo k sepsání a vydání své publikace, o 72 procent. Hodnotit stav ochrany životního prostredí podle situace v letech 1996 a odhadu pro rok 1997 má cenu nanejvýš historickou," ironizuje zprávu OECD reditel rady pro udržitelný rozvoj.

Investice za 200 miliard

Jaké je tedy životní prostredí deset let od ekologických demonstrací v Teplicích v listopadu 1989? Míra znecištení byla tehdy v nekterých oblastech (predevším na severu Cech) tak vysoká, že ohrožovala lidské zdraví. A dnes? Nejvýznamnejší škodlivina komunistické CSSR emise oxidu siricitého (SO 2) se za 14 let v Ceské republice snížily o 88 procent, emise tuhých látek klesly témer o 92 procent, zlepšila se cistota vod. Znacná cást penez plynoucích do zlepšování životního prostredí jde ze soukromého sektoru. Viceprezident Svazu prumyslu a dopravy CR Miroslav Krejcí odhaduje environmentální investice ceského prumyslu na 200 miliard korun. Castý argument, že lepší životní prostredí je dusledkem propadu ekonomiky, Horácek rozhodne odmítá: "Merné emise oxidu siricitého na jednotku hrubého domácího produktu se redukovaly ze 17 kilogramu na jeden tisíc dolaru v roce 1991 na 1,9 kilogramu v roce 1999. Když propocítáme emise SO 2na obyvatele, tak z hruzné hodnoty 209 kilogramu S0 2na jednoho obyvatele v roce 1985 to kleslo na 25 kilogramu v letošním roce." Ceská podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj spolecne se stálou misí CR u EU a s ministerstvem životního prostredí tyto a další údaje o životním prostredí v CR koncem listopadu v Bruselu prezentovala na speciálním seminári. Otázkou však zustává, kolik úredníku EU bude pri rozhodování o CR vycházet ze starých údaju ze zprávy OECD a kolik si dá tu práci sehnat si nejnovejší císla. Ceská strana opet zaspala. Máme se sice v oblasti ochrany životního prostredí cím pochlubit, zrejme to však zatím nedokážeme.

Ondrej Neumann

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info