Zemědělci požadují po vládě pomoc v souvislosti s BSE

Tuzemští chovatelé a zpracovatelé skotu se sami bez pomoci vlády nedokáží vypořádat se sníženou poptávkou po hovězím mase v souvislosti s obavami lidí z tzv. nemoci šílených krav (BSE). Kabinet by proto měl přijmout urychleně opatření ke zmírnění poklesu spotřeby hovězího masa včetně jednání s Evropskou komisí. Na tomto závěru se ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku usnesli účastníci Fóra producentů a zpracovatelů vepřového masa.

Mezi opatřeními by podle Agrární komory mohla být například podpora vývozu zástavového skotu (mladé krávy), podpora vývozu masa (nadějně se mají jevit trhy například na východě a v Africe) a odčerpání přebytečného hovězího z trhu zmrazením. Chovatelé a zpracovatelé by podle schváleného doporučení fóra měli poté také omezit nebo na přechodnou dobu zastavit porážky krav a preferovat porážky skotu mladšího 30 měsíců.

"Evropská unie, která celou kauzu s BSE způsobila, nezvládla řešení regulace trhu s hovězím masem, což má přímé dopady i na tuzemské zemědělce. Vyčísleme ztráty a požadujme na Evropské komisi odškodnění," řekl prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Poukázal přitom na situaci v Německu, které podle něj rozbilo levnými výprodeji zcela trh s hovězím masem.

Fórum, jež organizovala Agrární komora ČR a odbytové družstvo Agropork, řešilo hlavně otázky sdružování prvovýrobců vepřového masa do odbytových družstev a přípravu sektoru na vstup do EU.

ČR, kde se zatím nemoc BSE neobjevila, zakázala dovážet skot a potraviny z něj ze všech zemí Evropské unie kromě Řecka, Švédska, Finska a Rakouska. Z těchto zemí se ale uvedené výrobky do České republiky v podstatě nedovážejí.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info