Zemědělce postihlo velké sucho

Zhruba o 7 procent se snížila hrubá zemědělská produkce a mírně se proto zvýšily farmářské ceny. Podepsalo se na tom i jarní suché počasí. Ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody na porostech hospodářských plodin na 10,7 miliardy korun. Stát nakonec zemědělcům vyplatí 5,2 miliard korun.

Prudce se zhoršila struktura agrárního vývozu. Ve vývozu dále vzrůstal podíl surovin a klesal podíl finálních výrobků. Hmotnost vývozu vzrostla, jeho hodnota však klesla. U dovozu je tomu přesně naopak.

Stát zemědělcům prodloužil splátky za zprivatizovaný majetek o deset let. Příjmy Pozemkového fondu se tímto krokem mají snížit o 1,7 miliardy korun.

Byla zavedena zelená nafta. Do resortu tak přitekly dvě miliardy korun. Kvůli růstu cen ropy ale její efekt zemědělci vůbec nepocítili. Dalšími dvěma miliardami stát podpořil pěstitele řepky, ze které se vyrábí příměs do směsné nafty.

Došlo ke zřízení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který nahradil Státní fond tržní regulace v zemědělství (SFTR). Na nový fond přešly některé pravomoci ministerstva zemědělství, například působnost při rozdělování některých podpůrných programů. Dosavadní šéf výkonného aparátu SFTR Jan Höck se přes upozornění médií na jeho možný střet zájmů v této funkci stal ředitelem SZIF. SFTR čelí podezření z protěžování firmy AGF Trading, jež dostala licence na vývoz pšenice z 90 procent. Zástupce mateřského Agrofertu totiž podniká s Höckovými rodinnými příslušníky v ZZN Chrudim.

SFTR změnil systém intervenčního nákupu pšenice, když na celý objem úrody vyhlásil zálohovou cenu ve výši 3300 Kč/t s tím, že zbytek zemědělcům doplatí. Na radu ministra zemědělství a zemědělci příliš obilí fondu neprodali, čímž se zvýšila jeho cena.

Vláda zavedla kvóty na mléko a tržní řád na cukr. Opatření přivedlo do pražských ulic soukromé zemědělce, kteří obvinili vládu, že chce na jejich úkor udržovat při životě neefektivní chovatele dojných krav. Tržní řád na cukr kvůli protizákonnosti zpočátku odmítal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Nesouhlas 85 procent zpracovatelských kapacit v tuzemském potravinářství s postupem Agrární komory vyústil v ustavení Potravinářské komory. Potravináři silně kritizovali komoru a ministerstvo za to, že obhajují zájmy prvovýroby na úkor zpracovatelů.

SFTR pokutoval největší mlékárnu. Stát podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušil spolu s některými mlékárnami pravidla udílení vývozních subvencí. "Odnesly" to především Jihočeské mlékárny, které mají státu zaplatit sto miliónů. Šéf mlékárny to označil za pokus o její ovládnutí. Spor se dostal k soudu.

Od července platí liberalizace obchodu s EU. Ta má podle ministra přinést zvýšení agrárního vývozu v řádu až 540 miliónů Kč

Vládní analýza potvrdila, že dotace do zemědělství nepodporují restrukturalizaci resortu. Většina subvencí má povahu přímé podpory cen zemědělců.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info