Zabavené potraviny přijdou obce draho

Největší položku v likvidaci potravin, zabavovaných cestujícím ze zemí Evropské unie (EU) a Polska při vstupu do ČR, představuje jejich odvoz z hraničních přechodů do vybraných spaloven. Náklady na přepravu, které až desetinásobně převyšují ceny za spálení, hradí zatím obce, marně doufající, že nečekaně zatíženému obecnímu rozpočtu ulehčí státní pokladna. "Podle rozhodnutí ministra zemědělství musíme zajistit nádoby, odvoz i likvidaci konfiskovaných potravin," řekl včera starosta Mikulova Stanislav Mach, podle kterého bylo jen za poslední dva dny na přechodu Mikulov shromážděno 120 kilogramů potravin živočišného původu. "Zatímco za spálení tohoto množství dá město 150 korun, doprava přijde na 1500 korun. Radnice na to nemají, nepočítaly s něčím takovým v rozpočtu. Dost na tom, že tato služba zaměstnává lidi a techniku. Ministerstvo sice poroučí, ale o placení zatím nikdo nechce mluvit," postěžoval si Právu starosta Mach. "Očekávám, že si na příslušných místech uvědomí, že na městech nemůže tuto povinnost nechat," dodal Mach. Obce však zřejmě spláčou nad výdělkem, přesněji řečeno nad svými rozpočty. "Ukládání konfiskovaných potravin v nepropustných obalech do uzavřených kontejnerů na českých hranicích, jejich odvoz a neškodnou likvidaci zajišťují obce," řekl Právu Hugo Roldán z tiskového oddělení Ministerstva zemědělství ČR s tím, že tyto činnosti financují obce podle rozhodnutí Ústřední nákazové komise ze svého rozpočtu. "Zatím se nepočítá, že se jim vynaložené prostředky na likvidaci těchto odpadů budou vracet," uvedl Roldán. Podle něj z deseti miliónů korun, které schválila vláda, se hradí jen nákup dezinfekčních rohoží, jejich instalace a nákup dezinfekčních prostředků.

Z pytlů nic nehrozí

"Zatím tu máme dva plné pytle odebraných rizikových potravin," informoval zástupce ředitele Celního úřadu ve Strážném Josef Boška. Ekonomka českobudějovické spalovny Envisan-GEM, kde se mají likvidovat odpady z přechodů Strážný a Dolní Dvořiště, Michaela Jungová potvrdila, že s celníky se dohodli, že koncem týdne si pro pytle dojedou vlastním autem. "Pytle budou během převozu uložené ve speciálních atestovaných nádobách, v nichž se odpad tohoto druhu přepravuje," dodala Jungová. Podle hygieniků nehrozí zatím ze svážených potravin žádné nebezpečí. "Veškeré vybrané potraviny se likvidují vysokotepelným spálením. Pytel, který se potravinami naplní na hranicích, se prostě tak, jak je, bez dalšího třídění spálí i včetně toho obalu, který by také mohl být kontaminován," řekl ředitel Okresní veterinární správy v Liberci Josef Král.

Hostů příliš neubylo

Opatření na hranicích snížila jen částečně příhraniční turistiku. "Rakušanů k nám o víkendu jezdí stále stejné množství, to znamená, že máme plno, ale častěji si dávají vepřové a pečené kachny," shrnula zkušeností servírka z restaurace na českokrumlovském náměstí. "Nezdá se mi, že by rakouští nebo němečtí turisté ve svých sobotních a nedělních návštěvách zásadně polevili. Pro ty, kteří bydlí poblíž hranic, je to přeci jen stále lacinější. Pravda ovšem je, že asi o pětinu méně konzumují jídla z hovězího masa, přednost dávají kuřecímu nebo vepřovému. Jediná výjimka je, když napíšeme do jídelního lístku hovězí guláš. Tomu všichni, ať již Rakušané, Němci, nebo Holanďané, důvěřují bez zaváhání," řekl František Jakubec, majitel pensionu Vyhlídka v Přední Výtoni u Lipna. "Chybí nám zejména denní hosté z řad německých turistů," prozradil majitel karlovarské restaurace Chebský Dvůr Werner Kraus. "Situace není zatím úplně špatná, protože tu zůstávají němečtí lázeňští hosté," podotkl Kraus.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info