Z Beskyd ovce mizí, jinde se jim daří

Z beskydských horských strání zmizely ovce. Prý se je nevyplatí chovat. Na Jesenicku však pastevci dál prohání velká stáda ovcí. A moc si nestěžují.

Ovce patřívaly donedávna k symbolům Beskyd. Ještě na počátku devadesátých let měli někteří majitelé v Beskydech stáda ovcí o několika stech kusech. Dnes chová ovce v těchto horách málokdo a když, tak v malých stádech, nejvýše do pár desítek kusů. Mají snad strach z vlků, kteří v první polovině devadesátých let decimovali beskydská ovčí stáda? Zčásti. Beskydští chovatelé však tvrdí, že se jim chovat ovce v současné době především nevyplatí z ekonomických důvodů. "Vlnu od nás nikdo nechce a když, tak za malou cenu. Dováží se sem levnější a kvalitnější vlna z Austrálie a dalších zemí," říkají majitelé ovcí. Také skopové maso prý od nich nikdo nechce. Výkupci masa prý skopové ve velkém nechtějí a málo platí.

Stráně spásají velká ovčí stáda

Ovce tedy z beskydských hor zatím zmizely. Kdo však projíždí osadou Jelení v Holčovicích na Bruntálsku, musí zaručeně oněmět úžasem. Na stráních podjesenických kopců se pasou stovky ovcí. Zemědělská společnost Bellama jich chová patnáct set. Její jednatel Jiří Čížek tvrdí, že vcelku bez problémů. "Přežili jsme tvrdé roky, kdy se opravdu chov nevyplácel. Ale dnes se to dá, i když samozřejmě nemůžeme mluvit o žádném ideálním stavu. Ale dnes už lze žádat při chovu ovcí o dva druhy dotací," řekl Jiří Čížek, jehož firma neměla ještě v roce 1993 jedinou ovci. Stát dotuje ovce v Holčovicích za to, že spásají trávu v místech, kam nemůže technika a která by jinak zpustla. "Vlna je opravdu nutné zlo. Prodáváme ji za cenu pětadvacet korun za kilo prostřednictvím odbytového družstva, které jsme s dalšími chovateli založili. To kupuje také naše maso, především jehňata. Ta buď prodá nebo je vykrmí na porážku," řekl jednatel Čížek. Ten soudí, že o skopové bude vbrzku v České republice větší zájem. "Je to nejzdravější maso a například v západní Evropě patří k vyhledávaným potravinám i kvůli nynější situaci s hovězím." Ovcím se nedaří pouze v nejchudším okrese republiky. Také Jaroslav Novosad vyhání na stráně více než dvě stovky ovcí. "Nevýhodné chovat ovce může být jen pro toho, kdo je dál nedokáže zužitkovat," říká majitel hotelu a penzionu, který chová ovce na hranicích Moravskoslezského a Zlínského kraje. "Mám dotace na sto bahnic a na to, že spásají stráně. Ale vyrábím také sám z vlny patnáct druhů výrobků, které nabízím ve svých podnicích. Například speciální vlněné ponožky nebo různé polštáře."

Proč to tady jde, a támhle ne?

Ředitel zemědělské agentury ve Frýdku-Místku Jiří Matějka říká rozhodně: "Vždy záleží na tom, jak se chovateli podaří zařídit odbyt. A to je asi problém zdejších chovatelů, že se jim to nedaří." Avšak vzápětí dodává, že Beskydy mají pro chov ovcí horší terény než Jesenicko. "Údolí v Jeseníkách jsou přehledná a dlouhá. Hory tam nejsou tak náhle strmé a ovce se tam nemohou jen tak ztratit. Beskydy jsou jiné. Tady je třeba i více lidí na hlídání ovcí." Jiří Čížek ze společnosti Bellama na Bruntálsku trochu pochybuje. "Myslím, že podmínky jsou pro chov ovcí v obou oblastech srovnatelné. V minulosti se naopak více ovcí chovalo právě v Beskydech. Myslím, že to bude spíš problém v lidech, ale také v tom, že někdo nemusí najít toho správného odběratele." Předseda JZD Staré Hamry Petr Šimeček však trvá na tom, že chovat dnes v Beskydech ovce je nevýdělečný podnik. "Všechno se zhoršilo. Před desíti lety se vlna vykupovala za dvě stě čtyřicet korun a dnes za dvacet čtyři. To je drastický rozdíl," řekl muž, který zrušil velký chov ovcí. "Po rozbití Československa skončil i obchod s brynzou. Tehdy kamion vyjel ze slovenské brynzárny a odebral při zpáteční cestě suroviny od Bruntálu přes Beskydy. To už také neexistuje." Co však bylo posledním impulsem k zrušení velkého chovu ovcí v Beskydech? Petr Šimeček tvrdí, že vlci. "Nedali se zastavit. Udělali jsme veškerá opatření. Začali jsme střežit ovce v noci sirénami, halogeny, ohni. Začali napadat stádo ve dne. Je fakt, že teď vlci nepůsobí lidem škody, protože nemají na čem," míní Petr Šimeček. Jednatel společnosti Bellama Jiří Čížek si myslí, že ovce v Beskydech dáví vlci především kvůli nedostatečné ostraze. "I my máme problémy s toulavými psy, ale stačí ovce pořádně zabezpečit," řekl.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info