Vysoká zvěř se podle zákona týrá stejně jako dobytek

Uzákonění faremních chovů jelení a daňčí zvěře rozpoutalo zčásti čekané martyrium těchto ušlechtilých zvířat. Dokazují to ohlasy na zveřejněnou vyhlášku z praxe.

Nedávná zpráva o sporech kolem označování vysoké zvěře ve faremních chovech vyvolala nebývalý ohlas. Desítky názorů chovatelů i odborníků potvrzují, že pod zástěrkou dodržování veterinárních předpisů podstupují zvířata nepřiměřené týrání.

Čerstvě narozené mládě musí do 72 hodin podstoupit velmi bolestivý výkon. Procvakne se mu ucho a zavěsí se velká plastová náušnice s číslem. "Náušnicí mláděti utrpení nekončí," uvedl veterinář a poslanec Jaroslav Pešán (ODS). Pokud tento bolestivý úkon přežije - protože matka "poznamenaného" potomka opouští - během půl roku musí být podle Pešána mláděti oholeno tělo a na jeho kůži se vyleptají tekutým dusíkem čtyři číslice ve velikosti 12 centimetrů. "To je týrání mláďat a proti tomu jsem nejvíc brojil," dodal poslanec.

Týrání mláďat nenechává klidnými ani pracovníky výzkumné sféry. Jejich výzvy však nenašly na ministerstvu zemědělství patřičnou odezvu. "Pan ředitel Kozák, do jehož referátu faremní zvěř spadá, uvedl, že sám podstoupil ošetření tekutým dusíkem na noze a nic to s ním neudělalo," uvedl docent Luděk Bartoš z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi.

Ministerstvo zemědělství se drží litery zákona. "Faremně chovaná jelení zvěř podléhá veterinárnímu zákonu," uvedl ředitel odboru zemědělských komodit Stanislav Kozák. Podle něj se stává se vším všudy jatečným zvířetem a nesmí se zastřelit, ale porazit na jatkách. "Přesto, že se na farmách chovají stovky jelení a daňčí zvěře, za dva roky byli na jatkách poraženi jen dva jeleni," dodal Kozák. Chovatelé podle něj s touto zvěřinou kupčí a nejsou výjimky, kdy faremně chované zvíře nechávají za tučný obnos odstřelit zahraničnímu myslivci. "Tomu chceme předejít a zamezit. Jiný způsob než značení neznáme," dodal s tím, že tekutý dusík je méně bolestivý, než je vypalování číslic do kůže - cejchování. Navíc velké číslice na těle zvířete odradí majitele od vypouštění do přírody pro lov.

Největší stres prožívá zvíře na jatkách, kde by mělo být poraženo. "Například daněk blížící se konec prožívá velmi emotivně už během převozu. Viděl jsem, jak se po sundání z nákladního auta rozeběhl proti ohradě, aby se sám zabil," řekl jeden řezník, který nechtěl být jmenován.

Luděk Bartoš jako předseda Asociace faremních chovů jelení zvěře informoval o této praxi nedávnou mezinárodní konferenci ve Švédsku.

"Setkal jsem se tam s nesmírným opovržením, nikde se takto barbarsky mláďata neoznačují," dodal.

Podle odborníků vše šlo řešit mírnějším, ohleduplnějším způsobem. "Navrhovali jsme čipování, a to jak u faremně chovaných jelenů a daňků, tak u koní, jimž se doposud vypaluje punc do kůže," řekl předseda organizace Svoboda zvířat Tomáš Popp. Ministerstvo však trvá na svém - vysoká na farmách se považuje za dobytek a také tak se s ní má nakládat.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info