Vymírají včelaři, někdy i včelstva

Agrární noviny (Agroweb) 13.12.1999

Vymírají vcelari, nekdy i vcelstva

Na úbytek vcelaru bohužel Státní veterinární správa prímý vliv mít nemuže, na zdravotní stav vcelstev však ano. Co jde, to se lécí, napríklad napadení roztoci. V posledních letech se v Evrope rozšíril roztoc Varroa Jacobsoni, zpusobující onemocnení varroázu, avšak v naší republice je víceméne stabilizováno. AN to sdelil tiskový mluvcí SVS Josef Duben.

Asi tretina vcelstev je shledávána jako roztocu prostá. Predností naší republiky je, že se varroáza lécí na základe prubežné znalosti nákazové situace. Každorocne jsou všechna vcelstva laboratorne vyšetrena pracovníky príslušných okresních veterinárních správ. U nás zatím nebyl prokázán vznik rezistence vuci používaným lécivum, a v medu ani vosku nebyla prokázána nadlimitní prítomnost reziduí používaných léciv. Dá se tedy snad ríci, že onemocnení zpusobené roztocem Varroa je zvládnutelné a zvládané.

Druhým velkým nebezpecím je mor vcelího plodu (puvodcem je Paenibacillus larvae larvae), vyskytuje se sice v malém množství, v poslední dobe však došlo k mírnému vzrustu poctu ohnisek. Letos bylo evidováno kolem šedesáti prípadu. Proto v techto dnech Státní veterinární správa CR vydává pro okresní a mestské veterinární správy metodický návod na zdolávání moru vcelího plodu. Autori návodu jsou z odboru ochrany zdraví zvírat a reprodukce. Vzhledem k nebezpecnosti a malému výskytu je možné pristoupit k radikálním opatrením, tj. k likvidaci všech napadených vcelstev a spálení veškerého horlavého materiálu (úly, pracovní odev), pokud nelze provést jeho dukladnou dezinfekci.

Než se pristoupí k takovýmto opatrením, musí predcházet po zjištení výskytu moru vcelího plodu vymezení ohniska a 5 km ochranného pásma, uzávera objektu, zákaz presunu, prohlídka vcelstev v ohnisku a rozebrání díla. Za tato všechna opatrení zodpovídá príslušná okresní nebo mestská veterinární správa. O všech zjišteních a opatreních veterinár sepisuje protokol, kopii dostane chovatel a je i podkladem pro vyplacení náhrady. Med a veškeré vcelí produkty od nemocných vcel se spálí, poprípade neškodne odstraní prostrednictvím veterinární asanacní služby. Med od klinicky zdravých vcelstev v ohnisku a ze vcelstev v 5 km ochranném pásmu se muže uvádet do obehu jen po negativním bakteriologickém vyšetrení. S ostatními produkty lze nakládat bez omezení. Med skladovaný nebo získaný v pozorovací dobe (jeden rok) v ochranném pásmu muže jít do obehu jenom po laboratorním vyšetrení. V prípade pozitivního nálezu muže být zpracován jen za kontrolovaných podmínek v pekárenském prumyslu. Na jeho prepravu vystaví OVS veterinární osvedcení. Nákazu prohlásí príslušná OVS za zdolanou, jestliže po likvidaci nemocných vcelstev v ohnisku nákazy a po ozdravných opatreních nedojde behem pozorovací doby jednoho roku k onemocnení touto nákazou nebo k podezrení z ní. Nakonec se provede záverecná ohnisková dezinfekce. Mor vcelího plodu, stejne jako varroáza, nebo hniloba vcelího plodu (ta se vyskytuje velmi sporadicky), jsou jmenovány jako nebezpecné nákazy v § 10, odst. 1 veterinárního zákona (166/1999 Sb.)

V metodickém návodu, který SVS CR vydává, jsou zmíneny též zpusoby úcinné prevence, které lze vztáhnout i na ostatní nebezpecné nákazy. V zájmu prevence je nutné, aby vcelari zjištovali príciny zimních úhynu a slábnutí vcelstev, nepoužívali pro krmení a chov vcel med, pyl, plásty a vosk z oblastí s neznámou nákazovou situací. Trvali na veterinárním dozoru nad komercními chovy matek a výrobnami mezisten. Dále, aby udržovali prázdné úly bez "díla", tj. zamezili prístup vcelám do neobsazených úlu. Aby utráceli roje neznámého puvodu, prubežne dezinfikovali úly, zásobní plásty a všechny vcelarské pomucky a potreby. Zásadne by do chovu nemely být zarazovány nedezinfikované úly a pomucky.

Ve všech komercních výrobnách mezisten by mel vosk být vystaven teplote 117 stupnu, a to po dobu 60 minut. Všechny importované medy musejí podstupovat pravidelná bakteriologická vyšetrení, namátkove i medy tuzemské. Veterinární správa má uskutecnovat pravidelné plošné preventivní prohlídky. Je nutné soustavne omezovat intenzitu varroázy, nelécit mor vcelího plodu (likvidovat napadená vcelstva). Minimálne po dobu 5 let po zániku ohniska a ochranného pásma výskytu nákazy je treba být bdelejší. Vcelaru ubývá, z témer 80 tisíc v roce 1990 jejich pocet klesl a na dnešních méne než 60 tisíc. Tento trend stále pokracuje. Chovaných vcelstev však v uplynulém roce poprvé za poslední léta pribylo, jejich pocet stoupl o 32 tisíc na soucasných 542 tisíc vcelstev. V silách a v zájmu veterinární správy je, aby vcelstva byla zdravá a jejich produkty standardní a konkurenceschopné.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info