Voda virus nespláchla, prasatům hrozí nákaza obávaným morem

MF - 18.9.1997

Voda virus nespláchla, prasatum hrozí nákaza obávaným morem

Nový Jicín (bad) - Chovatelé prasat na Novojicínsku hlídají nyní svá zvírata mnohem úzkostliveji než jindy. Ackoli odborníci predpokládali, že velká voda zastaví šírení prasecího moru, objevili veterinári v okrese virus této nebezpecné nemoci.

"Už jsme si mysleli, že k nám mor nedorazí, protože jej spláchly povodne. Našli jsme ale divocáka, kterého virus napadl," sdelil okresní veterinár v Novém Jicíne Evžen Štramberský, který okamžite vyhlásil mimorádná ochranná opatrení. Patrí mezi ne napríklad odstrel divocáku, kterí jsou nositeli nákazy. Veterinární správa myslivcum umožnila použít libovolnou strelnou zbran a ty úspešné odmenuje tremi sty korun za každý mrtvý kus. "Myslivci loví jen letošní a lonská selata, která jsou nejcastejšími nositeli viru," rekl Štramberský. Vzorky ze zabitých zvírat, které musí lovci odebrat a poslat veterinární stanici, zkoumají zverolékari.

Velkochovatelé uzavreli svá prasata ve výkrmnách, dovnitr smí jen obsluha. Mnozí chovatelé se však zvírat radeji zbavují. "Nebudu cekat do zimy, až prase chytne mor a já ho budu muset zakopat," tvrdí chovatel, který chystá zabijacku už na tuto sobotu. Chovaným prasatum odebírají veterinári krev a zjištují, zda v ní není virus: jediné nakažené zvíre je pak duvodem pro likvidaci celého chovu.

Prasecí mor napadá divoká prasata a zpusobuje jim krvácení z tepen. Veterinári však nevedí, jakým zpusobem se virus prenáší na domácí vepre. "Muže je prenášet clovek na odevu a botách nebo také ptáci v trusu," míní Štramberský. Dodal, že nemocné prase pozná chovatel s jistotou: na kuži zvírete se objeví velké rudé skvrny z krvácení, které je behem nekolika hodin zahubí.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info