Vládní útok na svobodu podnikání

Minulý týden vláda schválila návrh ministra zemědělství Fencla na zavedení systému tzv.mléčných kvót.

Tento krok se obešel prakticky bez zájmu nezemědělské veřejnosti a to přesto, že se jedná o bezprecedentní zásah do svobody podnikání v naší zemi. O co tedy vlastně jde?

O nic menšího, než o to, že vláda chce diktovat soukromým podnikatelským subjektům, zda za své peníze, ve svých stájích a od svých krav smějí dojit mléko, kolik a za kolik ho mohou prodat a stanovuje přísné sankce pro toho, kdo státem milostivě přidělenou kvótu překročí.

Zmíněné vládní nařízení totiž stanovuje, že od roku 2001 nikdo nebude smět vyrábět mléko bez přidělení kvóty. Tato kvóta bude zájemcům přidělována úředníky na základě uctivé žádosti, a to v maximální výši, která je odvozena od objemu mléka, vyrobeného chovatelem v roce 2000. Bude-li chtít někdo mléka vyrábět více, může jednou za rok požádat o navýšení kvóty. Toto navýšení mu může (ale nemusí) být poskytnuto, v každém případě však maximálně o 15 %. Chová-li někdo krávy technologií, kterou moudrý stát považuje za zastaralou (vazné stáje), k jeho žádosti o navýšení se nepřihlíží.

Za mléko vyrobené do výše kvóty stanoví nařízení minimální cenu, kterou musí zemědělci zaplatit mlékárna, na 7,60 za litr. Za každý litr vyrobený "přes kvótu" musí zemědělec odvést 115% této ceny (tj.8,74 Kč) státu. V případě, že mlékárna tento litr koupí, odvede oněch 8,74 Kč i ona. Z kapes daňových poplatníků pak zemědělci náleží kompenzační podpora v řádu desetníků za litr za dodržení kvóty.

K tomu všemu samozřejmě i náležitá evidence, výkazy, hlášení, formuláře a křížová kontrola….

Co bude tento systém znamenat v praxi ? V prvé řadě totální konzervaci současné struktury výrobců mléka, a to na úkor zejména těch perspektivních s dosud nesplacenými investicemi. Postavil-li totiž někdo nový moderní kravín, nakoupil-li do něj kvalitní zvířata a investoval-li i do lidského potenciálu, má sice ty nejlepší ekonomické předpoklady uspět, ale je také zcela jistě zatížen mnohamilionovými úvěry. Aby je mohl splácet, musí nutně produkovat mléko a investici tak umořovat.

To se týká především soukromých zemědělců, kteří hospodaří nejdéle 10, většinou však 7-8 let, přičemž s dobytkem zpravidla ještě o rok či dva méně. Přitom většina z nich začínala v menším rozsahu a v ruinách budov vrácených JZD. Vezmeme-li v úvahu, že vybudování kvalitního stáda skotu je úkol minimálně na 10-15 let, je zřejmé, že kvóty postihnou především soukromníky, kteří jsou všichni stále v rozvoji. Co mají dělat se svými úvěry jištěnými vlastními domy a rozpočítanými často i na další generaci? Zaplatí je za ně pan Fencl? Či si mají kvótu koupit na černém trhu od předsedy JZD?

Naproti tomu postsocialistické podniky většinou tento systém uvítaly, protože jim zajišťuje poměrně bezstarostnou budoucnost, či si to alespoň myslí.

Ministr Fencl argumentuje tím, že tento systém funguje všude v EU. To je jistě pravda. Je však také pravda, že v EU neměli 40 let kolchozy a že tudíž žádnou změny struktury směrem od nich nemusejí dělat. Kromě toho mají západoevropští zemědělci toto omezení kompenzováno takovými částkami, na které my prostě nemáme.

Celá věc je navýsost politická. Je totiž přesným obrazem toho, jak socialisté nemohou odolat své touze kontrolovat a řídit všechny a všechno. Pokud to způsobí problémy, nic se neděje - vyřeší je dotace. Pokud tak navíc pomůžeme skupině, jejíž hlavní lobbista je ministrem, je vítězství dokonalé.

Nevěřme Fenclovým ujištěním, že se jedná pouze o jednu "citlivou" komoditu.V těchto dnech se obdobné opatření připravuje pro cukr. Zítra to může být pšenice, pozítří třeba židle, boty či dětské kočárky. Vzhůru do Evropy se státní plánovací komisí!

Asociace soukromého zemědělství ČR podá stížnost Ústavnímu soudu, protože je nepochybně porušeno právo svobodného podnikání podle čl.26 Listiny práv a svobod. Proces u Ústavního soudu je však dlouhodobá záležitost a systém kvót vstoupí v platnost 1.ledna. Soukromí zemědělci jsou proto připraveni vyjádřit svůj nesouhlas s touto státní šikanou i radikálnějšími zákonnými prostředky. Pokud vláda nařízení nezruší a k nějaké takovéto protestní akci dojde, bude to zřejmě poprvé od Listopadu, kdy nějaká skupina od státu nebude chtít peníze, ale jenom jediné: svobodu.

Stanislav Němec, soukromý zemědělec,

předseda Asociace soukromého zemědělství ČR , poslanec ODS,

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info