Věřitelé družstev mohou přijít o majetek

MF Dnes - 6.4.1998

Veritelé družstev mohou prijít o majetek

Praha - Více než tri sta tisíc lidí, jimž stále leží v transformovaných zemedelských družstvech majetek okolo šesti miliard korun, s obavami hledí k parlamentu. Poslanci totiž tento týden zacnou ve tretím ctení projednávat návrh novely transformacního zákona, který je muže zcela legálne o jejich peníze pripravit.

Návrh pocítá s tím, že veritelum budou vydány takzvané podílové listy družstev, jejichž nominální hodnota by mela odpovídat výši pohledávky. Tržní cena techto cenných papíru však muže být v rade prípadu výrazne nižší, nekdy dokonce témer nulová. "Jde o takovou malou obdobu kuponové privatizace. Budou družstva, o která se budou lidé prát, a samozrejme i taková, po kterých ani pes neštekne", pripouští predkladatel novely Karel Machovec (CSSD), šéf zemedelského výboru Poslanecké snemovny.

Ti, kterí obdrží prakticky bezcenné podíly dlouhodobe ztrátových družstev, mají v podstate dve možnosti: bud je za mizivou hodnotu prodat vedení, nebo cekat, až se družstvo vymaní ze špatné hospodárské situace. Teprve poté by se veritelé mohli podílet na prípadném zisku ci podíly odprodat za vyšší cenu.

"Na vyporádání cekám již nekolik let a neverím, že mi tento zákon peníze vrátí," uvedl veritel z Roudnice nad Labem, který si neprál být jmenován. "Novela zpochybnuje nakládání s majetkem a vztahy mezi dlužníkem a veritelem," doplnila místopredsedkyne Sdružení soukromých zemedelcu Ceské republiky Marie Brodinová. Podle ní budou cenné papíry vetšinou bezcenné.

Jiného mínení je predseda Svazu ceských a moravských družstev Jan Fencl. "Já považuji toto rešení hlavne za šanci vymanit se z majetkových tahanic," rekl.

Návrh na vyporádání majetkových podílu mel puvodne dve podoby. "Vládní pocítal s transformacními listy a dluhopisy," uvedl ministr zemedelství Josef Lux (KDU-CSL). Ten ve svém návrhu predpokládal, že kdo by nechtel formu cenného papíru, dostal by dluhopis vydaný Pozemkovým fondem. Navíc deset procent svého nevyporádaného podílu prímo v penezích, maximálne však do výše deseti tisíc korun. "Dluhopisy by potom jednotlivá družstva splácela Pozemkovému fondu po dobu dvaceti let s dvouprocentním úrokem," dodal Lux.

Machovec, jehož návrh na rozdíl od vládního zatím snemovna podporuje, jej obhajuje tím, že nezatíží státní rozpocet. "Odmítám formu dalšího zatežování státních financí, a proto jsem proti dluhopisum," rekl predseda zemedelského výboru.

Puvodní majetek družstev urcený k transformaci v roce 1992 byl ocenen na osmadvacet miliard korun. Z této úcetní hodnoty je již zhruba tretina navrácena puvodním majitelum, na šest miliard korun stále ceká mnoho veritelu a zbytek jsou podíly v soucasných družstevníku. Doba pro ukoncení vyporádání pritom ve vetšine vyprší už v polovine príštího roku.

"Pri transformaci družstev si každý, kdo mel v družstvu nejaký podíl, mohl vybrat. Bud zustat, vložit svuj majetek do družstva a zacít soukrome hospodarit, nebo požádat o majetkové vyporádání," vysvetlila mluvcí ministerstva zemedelství Libuše Alterová.

Jan Cizler

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info