Vepři by neměli stát více než 50 korun za kilo

Cena jatečných prasat má svůj strop. Neměla by totiž překročit hranici 50 korun za kilogram živé váhy. Uvedl to Jaroslav Míl, místopředseda představenstva odbytového družstva Agropork. Žně, ať dopadnou jakkoliv, nebudou mít podle něho vliv na vývoj cen jatečných prasat. Stejně tak uvolnění nové bezcelní kvóty od začátku července. "Cenová úroveň je limitovaná počty zvířat a bude působit také turistická sezóna," řekl Míl.

Současnou situaci na trhu s jatečnými prasaty komentoval Míl slovy: "Od loňského roku se podmínky na trhu výrazně změnily. Zdražilo se krmné obilí a do nákupní ceny promítají producenti také zvýšené náklady na prevenci proti slintavce a kulhavce. Odmítám ale, když dnes někdo říká, že cenu zvyšuje Agropork. Její růst totiž vyvolává zvyšující se poptávka." Mimo Agropork, který zásobuje trh asi dvaceti procenty vepřového z celkové spotřeby v tuzemsku, se obchoduje za ceny ještě vyšší, o korunu či dvě s týdenním předstihem. "Masokombinátům se úprava nákupních cen sice nelíbí, ale nekladou odpor. Nikdo z nich neřekl, že by prasata nechtěl, protože je nemůže zaplatit. Poptávka je prostě vysoká, i když osobně si myslím, že jatečných zvířat není zas tak málo. Nyní tedy mají trumfy v rukou chovatelé. Mnozí z těch, kteří chovají skot i prasata, přijali teorii, že si ztráty na hovězím vykompenzují na vepřovém. Když k tomu mají možnost, proč by to neudělali? Nyní jsou ceny u nás srovnané s Evropskou unií. Vepřového se dováží pouze nevýznamné množství, ale naopak vyváží se. Přitom se tady u spotřebitelů vyvolává atmosféra zdražování a roztočení inflace a že se maso exportuje ven, už nikoho moc nezajímá."

Stabilní cena jatečných prasat by byla optimální jak pro obchodníky a zpracovatele, tak i pro producenty prasat, také podle Emila Kaspera, předsedy představenstva a výkonného ředitele společnosti Maso Planá. Skok na nynějších 46 až 47 korun za kilogram ale považuje za zbytečný. "Takový prudký růst cen bude jen vyvolávat známé excesy, kdy jednou je vepřové drahé a pak zase levné," dodal. Od července, po uvolnění kvóty pro bezcelní obchod s EU, se podle jeho slov začne vepřové dovážet. "Nyní by se cena při importu pohybovala na 50 korunách za kilogram, proto si producenti hlídají, aby nákupní cena byla pod touto úrovní," řekl.

Situace na trhu s vepřovým je podle Kaspera závislá mj. také na dohodnutých smlouvách. "Odliv spotřebitelů od hovězího do určité míry zvedl poptávku po vepřovém, ale ne zas až výrazně. Z našeho pohledu, a potvrzují to některá jednání, na určité měsíce prasata opravdu nejsou. A budu velmi rád, když Agropork dodrží smlouvu a dodá nám dohodnuté množství. Možná, že Agropork šponuje cenu, aby se omezil odbyt a eventuálně nemusel platit sankce za nenaplnění nasmlouvaných dodávek. O tom, že prasat je nedostatek, svědčí také snížení porážkové váhy na 108 kg."

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info