Vědci dokážou předurčit pohlaví zvířat

Díky úspěchu australských odborníků může člověk čarovat s geny zvířat

Konec masovým jatkám, to je cíl australských výzkumníků. Ti vyvinuli novou technologii vhodnou i pro komerční využití, která dokáže zabránit produkci jedinců ˝nevhodného pohlaví˝.

Australští vědci se pyšní zásadním objevem. Vyprodukovali totiž 25 jehňat, jejichž pohlaví sami dopředu určili, aby tak zabránili narození jehňat ˝špatného pohlaví˝. Ta by potom skončila na jatkách. Zcela zdravá jehňata jsou teď stará deset týdnů a jsou prvními takto vyprodukovaného druhu. Vědci při jejich ˝tvoření˝ použili vytříděné sperma, které bylo po určitou dobu zmrazeno. Po rozmražení ho aplikovali do vajíčka. Výzkumníci z univerzity v Sydney a americké biotechnologické firmy zaznamenali 96procentní úspěšnost, tzn. 96 procent jehňat se narodilo se ˝správným pohlavím˝. Nová technika selekce pohlaví může v následujících letech zvýšit efektivitu chovatelského průmyslu až o 50 procent. To by vedlo k celosvětovým ziskům chovatelů skotu, koňů a prasat ve výši 6 miliard dolarů (asi 180 miliard korun). Dále by výsledky tohoto výzkumu napomohly zastavit nebo alespoň omezit zabíjení novorozeňat hospodářských zvířat kvůli jejich ˝nevhodnému pohlaví˝. Například pro mléčný průmysl jsou hodnotné pouze samičí kusy. Ročně je tak pouze v Británii poraženo 600 tisíc kusů samčího dobytka. ˝Věda jde vpřed dětskými krůčky, ale její objevy ovlivní způsob života na zemi,˝ poznamenal profesor Herman Raadsma, ředitel univerzitního Centra technologií zvířecí genetiky a reprodukce (ReproGen).

Bude to kluk, nebo holka?

Převratnost objevu spočívá v možnosti uchování zmrazeného spermatu, jeho následném rozmražení a v umělém oplodnění vajíčka jeho vybranou částí. Stěžejní roli zde tedy hraje identifikace chromozomů spermií. Spermie s chromozomem X dává vzniknout ženskému pohlaví, chromozom Y podmiňuje početí jedince mužského pohlaví. ˝S předběžným určováním pohlaví již pracovalo mnoho výzkumných týmů. Vždy však bylo používáno čerstvé sperma. Technologie, při níž využíváme rozmražené sperma, je na rozdíl od těch předchozích vhodná k širokému využití chovateli,˝ řekl novinářům Chris Maxwell, vedoucí týmu ReproGenu. Nicméně komerčně využít zmrazovací a rozmrazovací technologii v australském chovatelském průmyslu bude možné teprve za dva až tři roky. Mezitím budou vědci pracovat na větší produktivitě inseminátů.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info