V EU je výrazně vyšší chov masného skotu než v ČR

I kdyby ČR obhájila v jednání s Evropskou unií národní kvótu 230 000 kusů masného skotu, bylo by v naší zemi v průměru 5,4 kusů masného skotu na 100 hektarů půdy, zatímco současný průměr EU je 8,4 kusu. Uvedl to na dnešním výročním jednání Českého svazu chovatelů masného skotu (ČSCHMS) na Říčansku Jindřich Kvapilík z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi.

Podle ředitele ČSCHMS Karla Šeby je přitom v ČR nyní asi 50 000 kusů masného skotu splňující kategorizaci masného skotu podle EU. Na chov masného skotu přitom EU přispívá celou složitou strukturou dotací, takže v zájmu českého zemědělství je stavy tohoto typu skotu zvýšit. Masný skot je navíc podle Kvapilíka klíčový pro udržování podhorských a horských oblastí spásáním. "Kdybychom neměli skot a museli horské porosty sekat, bude nás to stát mnohonásobně více," zdůraznil Kvapilík.

Podle zdrojů z Bruselu je nejvyšší průměr počtů masného skotu na 100 hektarů půdy ze zemí EU v Irsku (25,8 ks), Francii (14,0 ks), Anglii (10,2 ks), Rakousku (9,4 ks) a Německu (8,8 ks). Nejnižšími počty naopak disponuje Finsko (2,0 ks), Holandsko (3,1 ks), Řecko (3,9 ks), Dánsko (4,1 ks) a Švédsko (4,6 ks).

Masný skot však není jediným druhem hospodářských zvířat chovaných v podhorských a horských oblast zejména za účelem údržby krajiny, kde má oproti EU naše země deficit. Výrazně horší nepoměr je podle Kvapilíka například v chovu ovcí, kterých má ČR na hektar dva kusy, zatímco průměr EU činí zhruba 80 kusů.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info