Úroda nízká, kvalita vyšší
06.11.2003 | Boleslavský deník
Letošní sucha podle předsedkyně mladoboleslavské Agrární komory způsobila nižší výnosy obilovin. Jejich kvalita však byla podstatně vyšší, takže bylo jen málo krmné pšenice. Vzhledem k tomu, že ZENA nakoupila suroviny jinde, nehrozí nedostatek krmných směsí pro dobytek.
Letošní rok pro zemědělce nebyl jednoduchý. O tom, jak ho zpětně vidí, jsme si v její pracovně v Bělské ulici povídali s ředitelkou mladoboleslavské Agrární komory Dagmar Mocovou.
Ještě se sklízí cukrovka. Jistě už však nyní můžete zhodnotit, jaká byl letošek z hlediska zemědělců v okrese Mladá Boleslav.
Byl to velice složitý rok. Během kruté zimy vymrzly ozimé obiloviny, takže se musely zaorávat. Potom přišlo velké sucho a vysoké teploty. Co pro zemědělce znamenalo sucho?
Promítlo se do množství produkce. Byly nižší výnosy obilovin, ale měly vysokou kvalitu.
Vyřešily se již výkupní ceny obilí? Zemědělci byli s nabídnutými cenami nespokojeni.
Očekávali jsme, že ceny půjdou nahoru vyšším tempem. Propad v úrodě se totiž projevil po celé republice. Měli jsme spoustu jednání s výkupní organizací ZENA, ale i s mlynáři a s pekaři.
Vedla ta jednání k něčemu, měla smysl?
Určitě. Postupně docházelo k navyšování cen. V současné době se cena potravinářské pšenice pohybuje kolem 3800 korun za tunu. A to ještě není cena konečná. Kvalita byla velmi dobrá. Většina vypěstované pšenice splnila parametry potravinářské kvality. To ovšem znamená, že letos bude nedostatek krmné pšenice.
Nebude chybět jako surovina do krmných směsí? Mluví se o tom, že chovatelé hovězího dobytka mají málo krmiva, což může způsobit pokles užitkovosti, případně i pokles stavu dobytka.
Nedostatek krmiva se nepředpokládá. Naši zemědělci odebírají jadrné krmné směsi z místní ZENY, která suroviny pro jejich výrobu nakoupila jinde. Momentálně je užitkovost dobytka na standardní úrovni. Nezaznamenala jsem signály, že by někdo ze zemědělců redukoval stavy dobytka.
A co říkáte sklizni cukrovky?
Letos je její výnos nižší. Naproti tomu má však zřejmě historicky nejvyšší cukernatost pohybující se mezi 18 a 22 procenty.
Další články v kategorii Venkov
- Dobrovolníci s drony v okolí Brna ročně zachrání desítky srnčat před sekačkami (06.05.2026)
- Kozy na dohled paneláků. Jirákovi farmaří kousek od centra Prahy (04.05.2026)
- Odborníci vypustili tisíce malých jeseterů do řeky Moravy v Litovelském Pomoraví (04.05.2026)
- Dotace pro včelaře se ještě letos zvýší. Zaplatí vybavení i kroužky pro děti (04.05.2026)
- Vítěz národního kola Stockholm Junior Water Prize 2026 vyvinul systém pro zkoumání kvality vody (30.04.2026)
- MŽP pokračuje v úspěšné tradici, přispěje k čerpání zdrojů z evropského programu LIFE (29.04.2026)
- Slovensko chce zakázat komerční množení psů mimo řádné chovatelské stanice (29.04.2026)
- Děti ve školce s nadšením chovají kuřata. Je to šílené, spílají kritici (29.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)

Tweet



