Unie vstup Číny do WTO podpoří

HN 25.1.2000

Unie vstup Cíny do WTO podporí

Potenciálne nejvetší obchodní velmoc musí prosadit financní a bankovní reformy

Snaha Pekingu o prijetí do Svetové obchodní organizace bude muset být vykoupena ústupky vuci požadavkum Bruselu.

Zapojení Cíny do globálního obchodního systému, tedy vstup do Svetové obchodní organizace (WTO) a otevrení jejích trhu investorum z Evropské unie, je obsahem dvoudenního kola bilaterálních rozhovoru, které byly vcera v Bruselu zahájeny za úcasti bruselských a pekingských vyjednávacu. Pred zahájením schuzky cínská strana opet potvrdila svuj eminentní zájem o podporu unie a prijetí do WTO. "Vyjednávání pokracují již trináctý rok. Nechceme, aby se protáhla do dalšího roku," prohlásil vicepremiér Wu Bangguo. Snahy Cíny podporuje Evropská unie, která ovšem vyslovuje vuci jejím predstavitelum radu požadavku. Ty byly Pekingu již predloženy na okraj ministerské schuzky WTO, která se konala loni v listopadu v americkém Seattlu.

Cína predstavuje pro Evropskou unii ctvrtého nejvetšího obchodního partnera po Japonsku, Hongkongu a Spojených státech. Unie ale vykazuje v obchodní bilanci s Cínou vysoký deficit, který jen v roce 1997 cinil 21 miliard eur. Brusel proto chce obrátit bilanci ve svuj prospech a prosadit clenské zeme na cínském trhu.

Predevším jde o to umožnit financním institucím vstup do cínské bankovní sféry a také otevrít prostor pro evropské investice, mimo jiné v oblasti telekomunikací, predevším pak mobilních telefonu. V neposlední rade projevuje Brusel snahu o zapojení evropských spolecností do práve se rodícího nového systému cínského pojištovnictví a o rozvoj turistiky. Jedná se také o clech a odstranení nekterých disproporcí.

Hlavní vyjednávac unie Hans-Friedrich Beseler chce tak se svým týmem v príštích týdnech predložit kolem 150 sporných výrobku a druhu služeb vcetne otázky nedostatecného otevrení trhu pro evropské automobilky, na rozdíl od príznivejších podmínek pro americké firmy. Cína totiž loni v listopadu uzavrela se Spojenými státy dohodu, která jí zajistila podporu ze strany USA.

Již na prosincovém summitu v Pekingu cínský premiér Cu Žung-ti hovoril s predsedou Evropské komise Romanem Prodim, který ho ujistil, že unie je pripravena k záverecným rozhovorum o vstupu Cíny do WTO v co nejkratším termínu. Tuto pozici potvrdil nyní v Bruselu také Beseler: "Zapojení Cíny do WTO musí nyní pokrocit co nejrychleji. Naše jednání chceme ukoncit nejpozdeji do konce února ci zacátku brezna."

Experti se shodují v tom, že prípravy na zapojení Cíny do WTO vytvárejí príznivý tlak na její vnitrní reformy ve financní oblasti a pri liberalizaci bankovnictví. Jen tak mohou podle cínské Národní banky cínské financní instituce obstát v tvrdé zahranicní konkurenci a navíc je liberalizace soucástí nejnovejší dohody mezi Cínou a Spojenými státy. Podle vedení banky bude cínský prumysl po vstupu do WTO schopen dobre obstát v konkurenci, problémy mohou ale nastat v automobilovém odvetví. Málo pripraven je agrární sektor. Cínská vláda také bude muset prijmout nezbytné kroky v uvolnení úverové politiky, která by podporila investice do infrastruktury, výstavby bytu, ale predevším do modernizace podniku.

Jakmile Cína bilaterální rozhovory ukoncí, sejde se v Ženeve pracovní komise složená z delegátu WTO, která bude mít za úkol asociacní proceduru finalizovat. Beseler predpokládá, že by mohla být ukoncena na jare. Cína by se tak mohla stát clenem Svetové obchodní organizace již v léte. Znamenalo by to rozšírení globálních tržních mechanismu na potenciálne nejvetší obchodní velmoc a soucasne by se tím otevrely dvere pro prijetí dalších trí desítek rozvojových zemí a také Ruska.

Milan Mostýn

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info