Unie nabízí nižší kvóty, než žádá Česko

Čeští zemědělci mohou být v nevýhodě oproti farmářům z Evropské unie nejen proto, že by dostávali nižší procento dotací, ale hrozí jim i omezení jejich produkce. Podpory se totiž vztahují také na předem určené množství konkrétní komodity. Jde o národní kvóty kupříkladu na mléko, cukr či obiloviny. Naprostou většinu kvót, kterou požaduje Česká republika, ovšem zatím unie nepřijímá.

"Na litr vyrobeného mléka máme dostat jen čtvrtinu dotace, než berou farmáři unie. Kromě toho nám ale Brusel chce přiznat nižší roční kvótu mléčné produkce. Takže budeme biti dvakrát," stěžuje si tajemník Agrární komory Jan Záhorka. Tuzemští agrární lídři jsou jednotní. "Chceme rovné podmínky s unií. To se týká i produkčních kvót. Brusel nám je vypočítal z období, kdy byla naše produkce v útlumu. Budeme o tom dále jednat," zdůrazňuje mluvčí Ministerstva zemědělství Pavel Kovář.

"Odmítáme jakoukoliv diskriminaci," potvrzuje ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Jan Höck. "Naše požadavky na národní kvóty jsou opodstatněné. Vycházejí i z průměrné spotřeby různých druhů potravin v současných členských zemích unie. Je nepochopitelné, když nám Brusel chce diktovat kvóty výrazně nižší," říká.

Nejvíce diskutovanou kvótou je produkce mléka. Unie zde krátí český požadavek zhruba o jednu šestinu. "My vydržíme, ale menší firmy budou mít asi problémy," tvrdí Milan Teplý, ředitel Jihočeských mlékáren, největší tuzemské firmy v oboru. Zaskočeni se cítí také chovatelé ovcí: "Chceme výrazně rozšířit chovy o zhruba čtyřnásobek současného stavu. Musíme to v unii prosadit," míní předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info