Tlumení parazitóz spárkaté zvěře z hlediska myslivecké praxe

Zajišťování dobrého zdravotního stavu zvěře, veterinární prevence a léčba patří k základním úkolům péče o zvěř. U spárkaté zvěře způsobují největší přímé i nepřímé ztráty parazitární onemocnění, zejména cizopasní červi zažívadel a plic, příp. motoličnatost a střečkovitost, ektoparazité aj. Systematickému tlumení těchto chorob je v ČR tradičně věnována značná pozornost již od počátku 70. let. Podávání vysoce účinných léčiv, postupná likvidace přírodních ohnisek parazitóz a další veterinární i chovatelská opatření se projevila v mnoha lokalitách snížením intenzity i extenzity výskytu parazitóz i celkovým zlepšováním nejen zdravotního stavu, ale i kondice spárkaté zvěře. Zejména cílevědomé plošné tlumení parazitárních onemocnění v rámci okresů i rozsáhlých honebních celků se ukázalo jako vysoce účinné a úspěšné.

Na praktickém zajišťování antiparazitárních akcí se podílejí veterinární lékaři, myslivečtí a další odborníci a v terénních podmínkách jednotlivých honiteb řadoví myslivci, zaměstnanci profesních lesnických a mysliveckých organizací aj.

Odborným tiskem, přednáškovou činností, pořádáním odborných seminářů jsou prezentovány vědecké, odborné i praktické poznatky a pokyny, které přispívají ke správnému pochopení i kvalifikovanému zajišťování uvedených ozdravných akcí. Přesto se při naší expertní i další odborné činnosti např. při zajišťování veterinárních přípravků pro praxi setkáváme v terénu nejen s řadou kladných, ale i záporných poznatků a zkušeností, na které bychom chtěli ve stručnosti upozornit: především se jedná o výběr vhodného léčiva pro danou lokalitu a to na základě zejména koprologického vyšetření, příp. parazitologické pitvy nebo epizootologických znalostí. Jako negativní příklad mohu uvést použití přípravku Rafendazol premix a. u. v. v lokalitách, kde se motolice nevyskytují. Proto je naprosto nezbytné spolupracovat s veterinární službou, která předepíše vhodný přípravek pro danou lokalitu. Současně je potřebné provést orientačně podle pokynů veterinárních odborníků vyšetření trusu před a v určených termínech i po léčbě a to z hlediska kontroly výsledků odčervení příp. sledování změn druhové skladby parazitů. Tato spolupráce uživatelů honiteb s veterinární službou je tedy základem pro správné a účelné provádění antiparazitární léčby.

Velmi závažná před vlastním odčervením je odborná příprava medikované krmné směsi (MKS) pro vlastní aplikaci v terénu a její správné dávkování. Nejvhodnější způsob je centrální příprava MKS v odpovídajících mísírnách krmiv pod dohledem veterinárních odborníků s určením pro jednotlivé myslivecké subjekty. Tento způsob je v současné době velmi úspěšně realizován ve více než 40 okresech. Obdobně je příprava medikovaných krmiv zajišťována v zařízeních rozsáhlých honiteb, příp. dalšími organizacemi např. Interlovem s. r. o., závodem Přerov aj. Při individuální přípravě MKS v jednotlivých honitbách je nutné zajistit alespoň provizorní míchací zařízení (např. v praxi často používané míchačky na beton), nejméně vhodná je však tzv. lopatová metoda. Následkem špatného promíchání přípravku a sypkého krmiva je i nerovnoměrné dávkování vlastního léčiva.

Pro správné odčervení je nutné bezpodmínečně zajistit dostatečné množství léčiv podle předepsaného dávkování a skutečného stavu zvěře v honitbách a u krmelců v době odčervení. Určitým problémem je migrující zvěř např. mufloni a jeleni mezi jednotlivými krmelci, příp. i honitbami. V těchto případech však záleží především na zkušenostech příslušných myslivců. Někdy zjišťujeme, že léčiva nebo MKS jsou míchána s celými (nemačkanými) zrninami, což způsobí jejich propadání na dno krmítek a tím následně i nerovnoměrný příjem. Důležité je dodržet zásadu, že v průběhu aplikace MKS nemají byt podávána jiná jadrná krmiva (žaludy, pekárenské odpady aj.), přičemž podávání objemných krmiv není nutné omezovat. MKS se podává ve dvou předepsaných dávkách a to bezprostředně po spotřebování dávky první. Proto je nutné provádět v době aplikace kontrolu příjmu MKS. Musíme si uvědomit, že MKS obsahuje léčiva, která jsou účinná jen při dostatečném dávkování a správném podávání. Nejvhodnější pro podávání léčiv ve volnosti je zimní období při sněhové pokrývce, kdy se zvěř u krmelců nejvíce zdržuje.

V rozsáhlých nebo sousedních honitbách je důležité podávat MKS synchronizovaně. Toto je zásadní opatření zejména z hlediska tlumení střečkovitosti. Při nesynchronizovaném odčervování např. přípravkem Cermix a. u. v. sice usmrtíme larvální stadia, ale při doletu dospělých střečků na značné vzdálenosti i několika kilometrů dochází k reinvazím. Z praxe máme zkušenosti, že takto trpí zejména zvěř v honitbách, které sousedí s rozsáhlými honebními celky, kde se léčiva spárkaté zvěři z různých důvodů nepodávají.

Naše poznatky z mnoha honiteb však prokazují, že chovatelé zvěře jsou si většinou vědomi těchto zásad správné aplikace léčiv v terénu jako základní podmínky pro dosažení jejich deklarované účinnosti.

V poslední době jsme se setkali i s názory, že ozdravné akce mají být zajišťovány jednotlivými mysliveckými subjekty individuálně a to včetně zajišťování léčiv i přípravy MKS. Tyto názory je nutné odmítnout, neboť neodpovídají současným poznatkům o šíření parazitóz a jejich tlumení včetně likvidace přírodních ohnisek. Toto potvrzují i naše poznatky z okresů, kde jsou tyto nevhodné zásady uplatňovány.

Nebezpečím pro šíření parazitóz může být za určitých podmínek i pastevní odchov skotu, neboť pastviny jsou často navštěvovány i volně žijící spárkatou zvěří, zejména srnčí a může tak docházet k vzájemnému přenosu parazitů. Z tohoto hlediska jsou nebezpečné zejména velké plicnivky aj. Zatímco skot na pastvinách může být ošetřen antiparazitiky injekčně, u spárkaté zvěře je nutné počkat až na období, kdy zvěř ve volnosti navštěvuje krmelce a můžeme provést odčervení orální cestou. Proto obvykle provádí veterinární služba dle potřeby odčervování skotu před a po skončení pastevního období, čímž se snižuje nebezpečí přenosu parazitóz na spárkatou zvěř. V poslední době stále stoupá význam oborních chovů, přezimovacích obůrek i farmových chovů spárkaté zvěře. Tyto chovy mají některé specifické vlastnosti, především vyšší až velmi vysokou koncentraci zvěře. Tím vznikají optimální podmínky pro šíření parazitárních onemocnění, která mohou mít akutní průběh. V uvedených chovech je tedy nutné provádět veterinární kontrolu výskytu parazitóz v průběhu celého roku včetně antiparazitární léčby. Podmínkou je však dostatek krmných zařízení, aby veškerá zvěř, včetně samičí i mladé, měla volný přístup ke krmelcům. Nejvážnějším nedostatkem v těchto uzavřených chovech je aplikace MKS bez předchozího podávání jadrného krmiva. V těchto případech může dojít zejména u samčích jedinců, zvláště u daňčí zvěře, k přesycení medikovaným jadrným krmivem a následným zdravotním komplikacím, které se obvykle projevují acidózou a mohou vést až k přímým ztrátám. Rozbor těchto případů vždy jednoznačně prokázal, že se jednalo o výše uvedenou metabolickou poruchu bez jakéhokoliv negativního působení podaného léčiva. Z těchto důvodů je nutné v intenzivních chovech podávat nejméně 14 dní před aplikací MKS návyková jadrná krmiva. Perorálním podáváním léčiv ve formě MKS se dosahuje při správné aplikaci v intenzivních chovech spárkaté zvěře stejného léčebného efektu, jako při injekčním podávání antiparazitárních přípravků, přičemž odpadá náročná manipulace se zvířaty.

Nedílnou součástí úspěšné prevence parazitárních chorob je dodržování hygienických podmínek aplikace léčiv, čištění krmných zařízení, mechanické odstraňování trusu po odčervení, dezinfekce okolí krmelců, likvidace mezihostitelů aj.

V současné době se připravuje rozšíření aplikace přípravku Cermix premix a. u. v. k léčbě helmintóz plic a zažívacího traktu divokých prasat s určením zejména pro intenzivní chovy této zvěře.

V tomto sdělení jsme navázali na předchozí publikované údaje s tím, že jsme aktualizovali naše zkušenosti podle současného stavu zajišťování antiparazitárních akcí především v terénních podmínkách. Přes některé opakovaně zjišťované nedostatky se celkově úroveň tlumení parazitóz stále zvyšuje, což svědčí o kvalifikovaném a odpovědném přístupu zainteresovaných odborníků, profesních pracovníků i myslivců. Výsledkem této mnohaleté systematické činnosti je skutečnost, že více než 70 % spárkaté zvěře v ČR je každoročně odčervováno kvalitními antiparazitárními přípravky. V tomto úsilí je však třeba systematicky pokračovat, neboť při přerušení antiparazitárních akcí dochází velmi rychle k obnovení reinvazí parazitů. Pouze zdravá zvěř může ve stále se zhoršujících podmínkách většiny ekosystémů splnit vytčené chovatelské cíle.

Informace o antiparazitárních přípravcích pro spárkatou zvěř

Cermix premix ad usum vet. je účinný proti oblým červům zažívadel a plic, proti podkožní a hltanové střečkovitosti a proti ektoparazitům (zákožky svrabové, vši aj.).

Rafendazol premix ad usum vet. je účinný proti motoličnatosti a hltanové střečkovitosti, působí rovněž proti oblým červům zažívadel a plic.

Přípravky se podávají zvěři v jadrném krmivu v poměru 1 : 9 ve dvou následujících aplikacích.

Přípravky se vyrábějí v balení á 5 kg, které vystačí na ošetření 100 - 125 kusů srnčí zvěře nebo 25 kusů jelení, 40 kusů daňčí, 60 kusů mufloní nebo 75 kusů kamzičí zvěře.

Přípravky se vydávají na předpis veterinárního lékaře.

Cena včetně 5 % DPH činí za jedno balení (5 kg) u přípravku Cermix premix ad usum vet. 1354,50 Kč, u přípravku Rafendazol premix ad usum vet. 1312,50 Kč. Zboží do 10 kg zašleme poštou na dobírku. Při větším množství je možnost odběru nebo dovozu z našich středisek na základě dohody.

Distribuci zajišťuje: Interlov, s. r. o., Praha-Spořilov, U Michelského lesa 1858, 140 00 Praha 4, (tel./fax: 02/72763116); Tři Sekery, 353 01 Mariánské Lázně (tel: 0165/694634, 694618, fax: 0165/694690); Hradec Králové, 500 09 Hradec Králové-Malšovice (tel.: 049/5263631, fax: 049/5263903); Přerov, 751 52 Přerov-Osmek (tel.: 0641/300790, 300820, fax: 0641/300832).

Vyrábí a informace podává:

BIOPHARM, Výzkumný ústav biofarmacie a veterinárních léčiv, a. s., Pohoří-Chotouň, 254 49 Jílové u Prahy, (02/9951191-3, fax: 02/9951334).

Prof. MVDr. Bohumil Ševčík, DrSc.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info