Také čeští veterináři pátrají po hovězích kuřatech
13.07.2002 | Denik.cz
Nizozemští farmáři vstřikovali kvůli vyšším ziskům do drůbeže vodu a bílkoviny. Domácí chovatelé tvrdí, že nic takového nedělají. Návod se však již objevil na Internetu. Odhalení skandálního způsobu, kterým někteří nizozemští farmáři vylepšovali svá kuřata, proto vyburcovalo k činnosti české veterináře. Vedle zákazu dovozu drůbeže ze zemí Evropské unie, který by měl ochránit domácí trh před upraveným masem, začali dělat kontroly na jatkách drůbežářského průmyslu.
"Jde čistě o prevenci," řekl Pavel Kovář, mluvčí ministerstva zemědělství a vyloučil spekulace, podle kterých byly nepovolená úpravy drůbeže pomocí hovězí nebo vepřové bílkoviny odhalena i v Česku. "Máme sice jistotu, že bílkovina se u nás do drůbeže nevpravuje, ale je dobré vše kontrolovat," dodal.
Odborníci, kteří si přáli zůstat v anonymitě, však za vyjádřením ministerstva vidí obavu, že by se nějaký podnikavý chovatel mohl nechat inspirovat. Recept, jak dostat do těl zabité drůbeže vodu spolu s hovězí bílkovinou, a tím zvýšit jejich hmotnost až o deset procent, se totiž před dvěma dny objevil na Internetu.
"Přiznám se, že jsem se o této metodě poprvé dověděl ve čtvrtek z Internetu," uvedl Miroslav Kojan, předseda představenstva firmy Xaverov, která vlastní několik zpracovatelských provozů na drůbež. "U nás se ale nic takového nepraktikuje," dodal Kojan.
Kontroly mají zjistit, zda na linkách u zpracovatelů není namontováno přídavné zařízení, umožňují injektáž vody s bílkovinou. "Je viditelné na první pohled a kontrole to nemůže uniknout," dodal odborník.
Veterináři se už nechali slyšet, že pokud by objevili zpracovatele, který maso takto upravuje, na pokutách by se nedoplatil. "Vpravování bílkovin do drůbeže je u nás zakázané a kdo by zákaz porušil, nestačilo by mu sto tisíc korun na pokutu," varoval Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy. "Je to navíc klamání spotřebitele, protože při nákupu kuřat platí nejen za maso, ale i za nadbytečnou vodu," podotkl šéf správy Josef Holejšovský.
Podle Holejšovského bude vyhlášený zákaz dovozu trvat do doby, než veterinární správy států unie vyloučí, že by se u nich vstřikování proteinů do drůbeže praktikovalo.
Další články v kategorii Venkov
- Pes: odvěký pomocník stád. Výstava sezóny Národního zemědělského muzea představí příběh nejstaršího zvířecího společníka člověka (21.07.2026)
- Svah u karlovarského hotelu Thermal spásá stádo horských koz (20.07.2026)
- Uzavíráme zvířata v menších lokalitách. Je to cesta k jejich záhubě, varuje expertka (17.07.2026)
- Víc než čtvrtina Česka si uchovala stopy tradiční podoby krajiny (14.07.2026)
- Kvůli vůni medu obrátil svůj život naruby. Dnes patří mezi nejúspěšnější včelaře (13.07.2026)
- Meruňkobraní v Židlochovicích otevřelo i zámek, čerstvých meruněk je ale málo (13.07.2026)
- Odebrání devíti týraných kusů skotu z chovu na Semilsku (13.07.2026)
- „Víme, že to znamená smrt.“ Tisíce psů mizí v tichosti z tureckých ulic, útulky nemají místo (11.07.2026)
- Ministerstvo přidá na rozvoj venkova 630 milionů korun, celkem je k dispozici přes pět miliard (09.07.2026)
- Na Znojemsku hasiči bojovali se dvěma požáry polí, jeden zraněný (09.07.2026)

Tweet



