Švédsko: Spor o odstřel vlků dospěl na vládní úroveň

Prudký spor o lov vlků mezi Švédskem a Norskem dosáhl nejvyšší úrovně a přiměl premiéry obou sousedních zemí, aby usedli k jednacímu stolu.

Norsko by chtělo na své straně hranic zabít asi dvě desítky vlků, kteří působí škody farmářům, avšak švédští činitelé a ekologové proti tomu bouřlivě protestují a upozorňují, že tato zvířata patří stále ještě mezi ohrožené druhy. V jižní Skandinávii teď žije 80 až 100 členů tohoto živočišného druhu.

Lov na vlky vedl v severských zemích v minulém století téměř k jejich vyhubení a teprve v roce 1981 se dostali pod ochranu zákona.

Norský premiér Jens Stoltenberg dnes při setkání ve Stockholmu ujistil svého švédského partnera Görana Perssona, že si přeje, aby vlci jako druh v této oblasti přežili. "Shodli jsme se na tom, že v jižní Skandinávii zachováme populaci vlků," řekl Stoltenberg po schůzce s Perssonem. Obě země původně hodlaly zachovat minimální populaci osmi až deseti smeček, nyní se dohodly na deseti smečkách.

Koncem loňského roku Norský přírodovědný institut uvedl, že byly vybity dvě vlčí smečky, celkem 17 až 20 zvířat. Je to asi čtvrtina tohoto živočišného druhu v jižní Skandinávii. Švédsko si však přeje, aby zde žilo nejméně 200 vlků.

"Chceme zůstat v těsném kontaktu s norskými úřady, abychom se ujistili, že naše požadavky v tomto směru nebudou případnými kroky Norska ohroženy," zdůraznil Persson.

Podle Stoltenberga se vlčí populace v posledních čtyřech nebo pěti letech rychle rozrůstá.

Norští zemědělci si stěžují, že vlci zabíjejí dobytek a pronikají dokonce i do obydlí a stodol. Loni vyplatil Institut pro přírodní zdroje norským rolníkům odškodnění za 827 domácích zvířat, především ovcí a jehňat, roztrhaných vlky. Norsko chce dvě vlčí smečky uvolnit k odstřelu proto, že se "nastěhovaly" do oblasti Osterdalen, vzdálené 150 kilometrů od Osla, která nebyla zamýšlena jako vlčí revír.

Před možnými škodami pro Norsko v této souvislosti varoval minulý týden norský list Dagbladet. Pokud by Norsko, které je terčem mezinárodní kritiky už kvůli lovu velryb a tuleňů, začalo zabíjet ještě vlky, "bude na ně svět pohlížet jako na zemi napůl šílených vikingů a barbarů", napsal.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info