STRUČNĚ O KOMODITÁCH - 30.3.1999

STRUCNE O KOMODITÁCH - 30.3.1999

OBILOVINY

Nejvetší objem obchodu s cereálními komoditami se týká potravinárské pšenice, jejíž prumerná cena poklesla na 3 861 (max. 4 080) Kc/t. I na plodinové burze (23.3.) v Brne je jediným druhem z obilovin, který pokracuje (o 0,3 %) v poklesu ceny - 3 808 Kc/t. Tento cenový propad je však v obou prípadech již mírný, což by mohlo znamenat prozatímní zastavení poklesu ceny, ke kterému došlo od 44. týdne predcházejícího roku.

Sladovnický jecmen se nakupuje sporadicky a v omezeném objemu a je odrazem odbytové situace našeho sladu v zahranicí. Ani na PBB se neuskutecnil žádný obchod se sladovnickým jecmenem.

Z údaju Mze CR za 11. týden i z poslední burzy v Brne však vyplývá mírný cenový nárust krmného obilí a rovnež nabídka s poptávkou krmného obilí se vyrovnává. Tak prumerná cena krmné pšenice cinila v 11. týdnu 2 909 (PBB 2 830) Kc/t, krmného jecmene 2 521 (2 512) Kc/t a kukurice 3 090 (3 028) Kc/t, což znamená nárust od 0,3 % - krmný jecmen do 1,0 % - kukurice. Stejnou cenovou úroven si zachovalo žito (prumer za CR 3 471, PBB 3 353 Kc/t). Oves krmný se realizoval za 2 450 Kc/t. O obchodu s tritikale nebyl získán žádný údaj.

BRAMBORY

Konzumních brambor na trhu je dostatek až prebytek. Zatím se nepodarilo realizovat vývoz konzumních brambor. Zásoby konzumních brambor ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jsou na zemedelských závodech podstatne vyšší. Obchody jsou plynule zásobovány konzumními bramborami. Obecne je však kvalita ve srovnání s minulým rokem o neco horší.

Farmárské ceny konzumních brambor stagnují. Další vývoj ceny bude odvislý od možnostech vývozu predevším na Slovensko a do Jižní Evropy. Stále vyšší cena konzumních brambor je v zemích EU, do kterých však nemáme zatím vývoz brambor povolen.

Farmárské ceny:

Konzumní brambory: 2,70 - 4,00 Kc/kg, dle odrudy, kvality, úpravy a dopravy

Brambory na výrobky: 2,80 - 3,50 Kc/kg, dle odrudy a kvality

Sadbové brambory tuzem.: 7,50 - 10,50 Kc/kg, dle odrudy, stupne množení a trídení

Sadbové brambory - dovoz: 18,00 - 26,00 Kc/kg, dle odrudy, stupne množení a trídení

Spotrebitelské ceny: 5,50 - 9,50 Kc/kg, dle odrudy, úpravy, balení a zpusobu prodeje

Dováží se sadba brambor, a to predevším z Holandska a Nemecka. Zatím však bylo sadby brambor dovezeno ve srovnání s minulým rokem méne, a to z duvodu jak nedostatku sadby, zvlášte nekterých odrud, tak i vyšších cen. Dovážejí se výrobky z brambor. Vývoz, a to jak konzumních, tak i sadbových brambor, je zanedbatelný.

ZELENINA

Nabídka zeleniny se zvyšuje a zvyšuje se i zájem spotrebitelu. Nabídka je obohacena o novou zeleninu dováženou z polní produkce jižních státu nebo ze skleníku vetšinou teplejších oblastí. Nabídka rychlené zeleniny od našich pestitelu je malá a týká se hlávkového salátu a redkvicek.

U koštálovin se chýlí ke konci nabídka skladovaného zelí, jeho ceny jsou ustálené na nižší úrovni a neocekáváme, že by došlo k výraznejším zmenám. Koncem dubna je možno ocekávat vyšší nabídku raného zelí z jižních státu. Vyrovnaná je nabídka dovozového kvetáku. Ceny se jen pomalu snižují a vetší cenové rozpetí je ovlivneno kvalitou a velikostí ružic. Z dovozu je také kapusta , její cena je rovnež ustálena na vyšší úrovni a výraznejší snížení mužeme ocekávat koncem dubna až zacátkem kvetna. Zvyšuje se nabídka kedluben. Cena cerstvých kedluben s listy je na vyšší úrovni, postupem skladování se snižuje, což je zdrojem velkého cenového rozpetí ve velkoobchode i maloobchodní síti.

U korenových zelenin trvá prebytek petržele a celeru, ceny jsou stabilizované a výraznejší zmeny neocekáváme ani v budoucím období. Trvá ponekud menší nabídka mrkve a její ceny se nadále mírne zvyšují. Obdobný trend ocekáváme i v budoucím období. Ke snížení muže dojít až pri zvýšené nabídce mrkve svazkované. To mužeme ocekávat v polovine až koncem kvetna. Zvyšuje se nabídka redkvicky a její cena se postupne snižuje. Výraznejší zmeny však mužeme ocekávat koncem dubna, prípadne pri zhoršeném pocasí až zacátkem kvetna.

U cibulových zelenin trvá zvýšená nabídka skladované suché cibule a ceny jsou stabilizované na nižší úrovni. Ani v budoucím období neocekáváme vetší zmeny. Pouze u prorustající cibule muže dojít k výraznejšímu snížení cen. Ve vetším množství je nabízena nová cibule svazkovaná ve vetším cenovém rozpetí podle velikosti cibulí. Nabídka póru z lonské produkce je stále v mírném prebytku predevším proto, že se jeho cena udržuje na vysoké úrovni. Výraznejší zmeny neocekáváme ani v nejbližším období. V maloobchodní síti je ve vetším cenovém rozpetí nabízen cesnek. Duvodem je jeho prorustání a tím i znehodnocení.

U salátových zelenin je dostatek pekingského zelí. Jeho cena se pomalu snižuje a obdobný trend mužeme ocekávat i v budoucím období. Zvyšuje se nabídka hlávkového salátu a jeho cena se postupne snižuje. Na vyšší cenové úrovni se udržuje salát o vetší hmotnosti. Výraznejší snižování cen mužeme ocekávat koncem dubna až zacátkem kvetna. Z listových zelenin se zvyšuje nabídka dováženého špenátu s velkými listy a silnými rapíky, což by mohlo být spojeno s vetším obsahem nitrátu. Ceny jsou na vysoké úrovni. Stabilne vysokou cenu si udržuje listová petržel a kopr.

U plodových zelenin se zvyšuje nabídka salátových okurek a rajcat. Ocekáváme, že se jejich cena bude snižovat. Ve vetším množství je nabízen cukrový meloun s MOC kolem 40 Kc/kg. Plodové zeleniny jsou zatím z dovozu a jejich ceny jsou variabilní podle zeme puvodu a podle kvality.

OVOCE

Na trhu se stále snižuje nabídka domácích jablek, zvetšuje se jejich dovoz a ceny se stabilizují.Hrušky jsou na trhu pouze z dovozu a jejich cena se udržuje na vyšší úrovni.

Dostatek je citrusového ovoce, výrazne rozdílné jsou však cenové relace v závislosti na kvalite. Ve vetší míre se objevuje ovoce, kde došlo pri skladování k vetší ztráte vody, týká se to zvlášte mandarinek. Nabídka vinných hroznu prevyšuje poptávku a jejich ceny jsou znacne variabilní podle zeme puvodu, podle kvality a doby skladování. V malém množství se na trhu objevují nektarinky a blumy. Jejich ceny jsou na vyšší úrovni. Broskve nejsou nabízeny u nás ani ve velkoobchodech v Nemecku.

Pokracuje nabídka kvalitních jahod ze severní Afriky balených do ctvrt kilogramových vanicek. Cena se postupne snižuje, avšak ve srovnání s minulým rokem je na podstatne vyšší úrovni. Výraznejší snížení mužeme ocekávat až pri dovozu z jižních státu Evropy.

SKOT

Informace o vývoji cen v CR za rok 1999 (12 týdnu). Jde jednak o nákupní ceny (tzv. ceny zemedelských výrobcu - CZV), jednak o ceny zpracovatelu (tzv. ceny prumyslových výrobcu - CPV) a konecne o spotrebitelské ceny (SC) - pramen CSÚ.

Subjekt/produkt - 1 l 51. týden 1998 12. týden 1999 zmena v Kc zmena v %

CZV - mléko (nasmlouv. cena) 7,69 7,73 +,04 +0,5

CPV - mléko 2 % tuku 9,84 9,66 -0,18 -1,8

SC - mléko polotucné 12,07 11,87 -0,20 -1,7

Jak bylo zverejneno ve statistickém výkazu SFTR v roce 1998 spotreba mléka a mlécných výrobku stagnovala na úrovni kolem 200 kg na obyvatele (konzumní mléko 60 l na obyvatele) což je pokracování neutešeného trendu nízké spotreby mléka a mlécných výrobku z predcházejících let 1997 a 1996. Nákupní cena mléka sice dosáhla v prumeru 7,88 Kc, avšak v dusledku nízkých svetových cen mlécných výrobku a ekonomické krize v Rusku se v prosinci propadla na 7,59 Kc. Zmena nákupní ceny se do cen výrobku promítla velmi rozdílne, u plnotucného trvanlivého mléka se cena za 1 l snížila o 10 %, nejvyšší navýšení bylo zaznamenáno u jogurtu o 12 % (což ovšem vedlo k prudkému nárustu dovozu presahujícím 300 % ve srovnání s rokem 1997).

Výroba konzumních smetan a jogurtu se zvýšila shodne o 1,5 %. Snížení výroby bylo zaznamenáno u kysaných tekutých výrobku o 2,9 %, tvarohových dezertu o 5,8 % a mražených smetanových krému o 15,3 %.

PRASATA, VEPROVÉ MASO

V druhé polovine brezna farmárské ceny jatecných prasat se pohybovaly na prumerné republikové úrovni kolem 23,00 Kc za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Koncem brezna a zacátkem dubna na základe požadavku našich chovatelu prasat lze ocekávat možné zvýšení farmárských cen jatecných prasat v rozpetí 26,00 až 28,00 Kc za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Soucasná nízká úroven farmárských cen jatecných prasat je diktována našimi zpracovatelskými masnými podniky, které si zrejme dostatecne neuvedomují, že si zároven likvidují domácí surovinovou základnu a tím ohrožují i svoji vlastní existenci. Dovoz veprového masa do CR pri tom v první polovine brezna výrazne poklesl a cinil pouze 198,6 tun.

DRUBEŽ

V 11. týdnu dosáhla prumerná republiková cena zemedelských výrobcu u komodity jatecná kurata hodnoty 23,10 Kc/kg živé hmotnosti.

Ceny prumyslových zpracovatelu rovnež v uvedeném období klesly, na konci 11. týdne cinila cena 1 kg opracovaného zamrazeného kurete PE v I. tríde jakosti 41,85 Kc/kg, na pocátku 12. týdne již 41,00 Kc/kg.

Spotrebitelské ceny kurat klesly v 11. týdnu na 46,93 Kc/kg (CSÚ), na pocátku 12. týdne byla spotrebitelská cena kurat napr. na Morave na hodnotách 45,00 Kc/kg.

Spotrebitelský trh není schopen absorbovat zvýšenou nabídku kurat. Tento fakt je rovnež nutno dát do souvislostí s vysokou nabídkou na trhu veprového masa, kdy s dotovanými dovozy veprového masa se výrazne zvýšila nabídka veprového (pulek atd.) pro spotrebitele prímo od zemedelcu.

Situace na odbytu konzumních vajec je stále tíživá. Cena zemedelských výrobcu netrídených vajec se opet mírne snížila. Tento jev je nutno dát do souvislosti se snahou nekterých producentu udat vejce i za sníženou cenu a nevytváret zásoby, u nekterých producentu k tomu vedla i skutecnost vetších dodávek vajec urcených na zpracování - ovšem za nižší cenu.

Prumerná republiková cena netrídených vajec dosáhla v 11. a 12. týdnu úrovne 1,39 Kc/ks, prozatím není predpoklad zmeny soucasných trendu v cenových relacích poslední doby.

Cena trídených vajec rovnež poklesla, v nejprodávanejší tríde M již dosáhla hodnoty 1,60 až 1,65 Kc/ks.

Spotrebitelská cena vajec klesla podstatne pomaleji, než výše uvedené typy cen. V 11. týdnu byla prumerná republiková spotrebitelská cena vajec 2,35 Kc/ks (dle CSÚ).

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info