Stát zaplatí za neosetou půdu
25.10.2001 | Hospodářské noviny
Český agrární rozpočet se začíná přizpůsobovat Evropské uni
Tuzemští zemědělci budou napřesrok dostávat od státu peníze za to, že nebudou nic dělat. Zatímco dosud prakticky nebyl tento princip snižování přebytků agrární produkce v republice uplatňován, v návrhu zemědělského rozpočtu na příští rok se pro tento účel počítá již se zhruba čtyřmi miliardami korun.
"Je to zcela zřejmý trend, jímž jde Evropská unie," vysvětluje tuto politiku Michal Pospíšil z Asociace soukromých zemědělců. "Jde o to, že zemědělských výrobků je nadbytek, takže by vlastně farmáři měli podle zákonů trhu houfně krachovat. Jenže pak by venkov zkolaboval. Unie tedy řekla, že bude zemědělcům vyplácet peníze i za to, když nic nevypěstují a když budou mít prázdné stáje. Stačí, když hektary nenechají zarůst bodláčím a budou místo dojnic chovat třeba koně pro agroturisty," dodal Pospíšil. Peníze se budou vyplácet podle toho, v jakých přírodních podmínkách zemědělci hospodaří.
"Je logické nesnažit se dělat obilí či maso v horších přírodních podmínkách, protože je to drahé," uvedl ministr zemědělství Jan Fencl. V principu tak platí, že v podhůří a na horách bude stát zemědělce více stimulovat k omezování produkce, zatímco v nížinách je nechá podnikat. Konkrétní částky, vyplácené na hektar zemědělské půdy, budou stanoveny až podle státního rozpočtu pro příští rok.
Další články v kategorii Venkov
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)

Tweet



