Databáze hostů je nepřijatelný zásah do soukromí a zbytečná byrokracie
04.09.2024 | ASZ
Asociace soukromého zemědělství ČR požaduje, aby byl z dalšího projednávání stažen zákon týkající se evidence ubytovaných. Zanášení údajů do centrálního registru může nejenom zasahovat do soukromí hostů, ale především by přineslo další zbytečné povinnosti provozovatelům agroturistických zařízení.
Ministerstvo pro místní rozvoj přichystalo návrh zákona týkající se ubytování hostů. Podle novely by měl ve státní databázi eTurista být zaevidován každý, kdo je hostem komerčního ubytování. Údaje by tak byly vedeny ministerstvem pro místní rozvoj v elektronické databázi. V současné době platí, že při ubytování na území obce vybírající poplatek z pobytu musí ubytovatel ztotožnit budoucího hosta a jeho jméno, datum narození, bydliště, číslo dokladu totožnosti a také dny, během nichž byl ubytován, zapsat do knihy hostů. Mluvčí ministerstva zdůraznila, že „registr jenom tuto povinnost digitalizuje“. Podle návrhu zákona by se tyto informace sdružovaly do zmíněné centrální databáze, v níž budou informace spravovány 18 měsíců (u obcí, které nevybírají poplatek z pobytu), případně šest let u obcí vybírající poplatky z pobytu.
Ve stanovisku legislativní rady vlády se uvádí, že „návrh zákona má být částečně adaptačním předpisem k nařízení Evropského parlamentu a Rady 2024/1028 ze dne 11. dubna 2024 o shromažďování a sdílení údajů týkajících se služeb v oblasti krátkodobých pronájmů ubytování a o změně nařízení 2018/1724“. Ministerstvo se tak odkazuje na evropské nařízení, přičemž server iRozhlas uvádí, že toto nařízení „však schraňování citlivých údajů nenařizuje“. Navíc toto evropské nařízení nejspíš bude pracovat spíše s informacemi o poskytovatelích, ohledně údajů o hostech se počítá s počtem nocí a počtem hostů, nikoli s dalšími daty, které chystá návrh zákona v Česku.
V současné době mohou státní orgány nahlížet do knih vedoucích evidenci o ubytování, nicméně si je musí individuálně vyžádat. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů se jedná o zásah do soukromí, který je nepřiměřený, přičemž i ze stanoviska evropského inspektora ochrany osobníc údajů vyplývá, že dle něj není vhodná takto plošně pojatá evidence ubytovaných. Ivan Bartoš zdůrazňuje, že cílem novely je méně byrokracie a více financí do obecního rozpočtu díky poplatkům z pobytu.
Asociace soukromého zemědělství ČR je mimo jiné organizací, která sdružuje také provozovatele agroturistických zařízení. Těchto ubytovatelů a jejich hostů by se navrhovaný zákon výrazně dotkl. ASZ ČR snahu o zavedení evidence zásadně odmítá jako nepřijatelné zasahování do soukromí.
Dle usnesení vlády České republiky ze 17. července 2024 byl návrh zákona schválen a místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj, tedy Ivan Bartoš, byl pověřen vypracováním konečného znění vládního návrhu zákona. Vládní představitelé by ale měli především zohlednit kritické komentáře, které zaznívají od institucí i veřejnosti. V případě provozovatelů agroturistických zařízení by novela znamenala, že dokonce i statky a farmy budou pro stát shromažďovat soukromé údaje svých hostů.
Místo odpočinku a klidu uprostřed přírody se i tato ubytovací zařízení stanou místem, kde nebudou mít hosté dostatečné soukromí. Přitom právě „útěk“ od každodenních povinností a stresu je jednou z hlavních devíz, které agroturistika nabízí. Současný evropský trend je podpora agroturistických ubytoven jakožto lokalit, v nichž mohou lidé najít potřebný oddech od chodu současné civilizace. Odesílání jejich citlivých údajů státu tak rozhodně rozvoji agroturistiky neprospěje.
Pro ASZ ČR je zásadním problémem také to, že zavedení této povinnosti opět zvýší byrokratickou, technickou i personální náročnost podnikání v agroturistice, což je v přímém rozporu s vládním prohlášením, které slibuje zjednodušení podnikání, a vůbec není jasné, co pozitivního by měl centrální registr ubytovaných osob vlastně přinést. Je třeba si uvědomit, že velká část ubytovatelů patřících k ASZ ČR poskytuje na svých farmách občasné nebo sezónní ubytování, které tvoří pouze doplňkovou podnikatelskou činnost, která jim pomáhá zajistit si příjmy a stabilizovat svou existenci v mnohdy ekonomicky či geograficky složitých regionech a nejedná se například o profesionální podnikatele v hotelnictví. Podle dosavadních zkušeností není možné na tyto typy ubytování často v odlehlých lokalitách klást další požadavky typu elektronické online evidence. Mnozí z těchto farmářů jednak nemají kvalitní a stálé připojení na internet a často ani nedisponují osobou, která bude technicky zdatná vkládat data do portálu eTurista.
Celý tento systém proto ASZ ČR považuje za klacek pod nohy subjektům, které často hospodaří a podnikají v náročných podmínkách. Je velmi pravděpodobné, že mnozí z nich tuto doplňkovou činnost raději ukončí, než aby podstupovali martýrium, které na ně tato vláda nyní naložila. To ovšem není cesta k rozšiřování cestovního ruchu v ČR a obecně ani cesta k podpoře podnikání. Je proto paradoxní, že pokud tato vláda zrušila elektronickou evidenci tržeb (EET), jakožto zatěžující a zbytečnou povinnost pro podnikatele, nyní ve stejném duchu zavádí systém eTurista, který vykazuje podobné znaky jako EET a kvůli kterému se opět zhorší situace podnikatelů na venkově.
ASZ ČR očekává, že ministr Bartoš vezme v potaz zmíněné připomínky a nesouhlas. ASZ ČR podporovala vznik současné vládní koalice složené z demokratických stran, nicméně povinnosti vyplývající z elektronické evidence ubytovaných považuje za krok směřující proti duchu jejího programového prohlášení. ASZ ČR proto žádá, aby byl návrh novely stažen z dalšího projednávání a nevystavoval jak ubytovací zařízení, tak ubytované hosty systémovému sledování a dalším zbytečným elektronickým evidencím a zabránil dalšímu nárustu administrativních povinností.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR
Další články v kategorii Venkov
- Za úhyn devíti koček ze začátku ledna na Prachaticku může virové onemocnění (19.01.2025)
- Krnovská rezervace rozšiřuje stádo praturů a divokých koní o dva mladé býky (17.01.2025)
- V Jeseníkách sesbírali a vyseli semena endemického zvonku a lipnice. Přírodu chrání také ručním kosením a pastvou (15.01.2025)
- Valašští vlci v ohrožení? Slovensko povolilo lov, ochránci přírody to kritizují (15.01.2025)
- SVS před Vánoci zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 procenta z nich (14.01.2025)
- V Česku loni přibylo klíšťových onemocnění (13.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- První ohnisko ptačí chřipky bylo letos v domácím chovu na Orlickoústecku (09.01.2025)
- Nová legislativa posiluje postavení rodinných farem (08.01.2025)
- Holuby v Trutnově likvidují, dobrovolnice navrhuje jinou cestu (08.01.2025)