Slovensko už letos zaznamenalo čtyři případy ptačí chřipky

Už čtyři případy ptačí chřipky na Slovensku zjistily od začátku letošního roku tamní úřady. Virus byl potvrzen u volně žijícího ptactva, v zoo i v malochovu v různých regionech země. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo zemědělství. Ptačí chřipka se vyskytla také v České republice.

Naposledy laboratorní vyšetření v zemi pod Tatrami potvrdila ptačí chřipku u dvou uhynulých labutí na ostrově na řece Dunaj nedaleko Bratislavy. Předtím se nákaza vyskytla v malochovu drůbeže na jihu země, dále u jedné uhynulé labutě v Bratislavě a také u kachen v zoo v Košicích na východním Slovensku.

Ministerstvo zemědělství vybídlo chovatele drůbeže, aby byli v souvislosti s ptačí chřipkou obezřetní. Za důležité označilo kromě jiného zabránit kontaktu chovů s volně žijícím ptactvem. Veterináři nařídili preventivní opatření v zájmu zmírnění ptačí chřipky a zastavení jejího dalších šíření.

Výskyt ptačí chřipky potvrdilo Slovensko i před rokem, kdy se infekce do země vrátila po dvou letech. Jde o chorobu, která se vyskytuje zejména u drůbeže a u volně žijícího ptactva. Mezi hlavní příznaky patří ztráta plachosti, snížení aktivity a příjmu krmiva.

Případy ptačí chřipky už se tento měsíc objevily také v několika lokalitách v Česku. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé zemi větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezen byl rovněž prodej a přemisťování drůbeže.

Adrian Bobok spr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info