Slezské Beskydy vrcholí za státní hranicí České republiky

Beskydy bývají spojovány především s územím takto pojmenované chráněné krajinné oblasti a jeho ústřední části, pohoří Moravskoslezské Beskydy. Poměrné rozsáhlým horským pásmem jsou však také Slezské Beskydy, zasahující k nám z jižního Polska, ovšem jen menším příhraničním územím. Na hraničním hřbetu vystupuje nejvýše 995 metrů vysoká Velká Čantoryje; na polské straně však přesahuje tisícimetrovou nadmořskou výšku řada vrcholů.

Vzhůru na Čantoryji

Hraniční hřbet, zeměpise! zvaný Čantoryjský, je po obou stranách provázen turistickým značením. Do severní části, označované též jako Těšínské Beskydy, stoupá červeně značená cesta z Třince a přechází návrší Ostrý, kde se zachovaly drobné stopy po někdejší těžbě železné rudy (sferosideritu). Ta spolu s ostravským uhlím dala v 19. století základ třineckému železářství. Na Velkou Čantoryji se obvykle chodí z podhorské obce Nýdek přes osadu Zakámen a kolem lesní partie, chráněné v národní přírodní rezervaci Čantoryja. Stejný název nese i chata na vrcholku. Otevírá se odtud pěkný výhled především na polskou stranu. Protáhlý vrchol Velké Čantoryje je lysý a směřují sem cesty hlavně z polského území, včetně naučné stezky. Severní a severovýchodní svahy, spadající do údolí pramenného toku Visly, jsou strmé a díky sjezdovkám a skokanským můstkům ožívají hlavně v zimních měsících. Hraniční hřbet Slezských Beskyd je i ve střední a jižní části sledován značenými cestami, které se vinou malebně zvlněnými a převážné lesními partiemi s řadou vyhlídkových míst. Patří k nim holé návrší Velký Sošov, okolí kót Malý a Velký Složek (kde je i turistický hraniční přechoď), z polské strany pak 990 metrů vysoká hraniční hora Kyčera (Kiczory). V její blízkosti vystupuje několik zajímavě tvarovaných pískovcových skalních útvarů.

Na polské straně

Ještě výraznější skaliska však zdobí mnohé horské hřbety na polské straně Slezských Beskyd. Svahové procesy tam vedly ke vzniku několika pozoruhodných podzemních útvarů, tzv. pseudokrasových jeskyní. Většina těchto podzemních rozsedlin je však úzká a nepřístupná. Platí to i pro 848 metrů dlouhý podzemní labyrint zvaný Jaskiftia w Trzech Kopcach poblíž města Szczyrk. Pod sousední vyhlídkovou horou Malinowska Skala byla částečně zpřístupněna Malinowska jeskyně, do jejíž prostornější, přes sto metrů dlouhé chodby lze sestoupit po železném žebříku. Nejvyhledávanějšími místy v polské části Slezských Beskyd jsou četné vyhlídkové vrcholy. Patří k nim nejvyšší hora celého pohoří Skrzyczna (1257 metrů), známá kvalitními lyžařskými terény; úchvatnější kruhový výhled se však otvírá z rozhledny na vrcholku jen o málo nižší Baraní hory (1220 metrů).

Rady na cestu

Přistup: Do Nýdku pod Velkou Cantorií vede silniční odbočka ze 3 km vzdálené Bystřice nad Olší, ležící na silnici E 75 0/11) a železniční trati (č. 320) z Ostravy, Českého Těšína a Třince" do Jablunkova a slovenské Čadce. Občerstvení, ubytování: Třinec - hotel Steel (0659/31 21 53), Oldřichovice - horská chata Kozinec (0659/33 23 22), Bystřice nad Olší - motel Bajusz (0659/35 21 82), Nýdek - hotel San Beskyde (0659/35 62 00).

Fotografie:

Hraniční hora Ostrý nad Nýdkem

Jan Vítek

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info