Školní honitba Velehrad

V minulém čísle Světa myslivosti jsme uveřejnili příspěvek z pera jednoho z našich čtenářů o mysliveckém hospodaření v honitbě LS LČR Javorník. Jako další ze série podobně zaměřených článků zařazujeme příspěvek o školní honitbě Střední zemědělské školy a Gymnázia ve Starém Městě. Shodou okolností je současně možné zaznamenat i určitou návaznost tohoto článku na příspěvek o tématice myslivosti v pracích studentů v rámci středoškolské odborné činnosti (SOČ), který jsme uveřejnili v osmém čísle našeho časopisu. Školní honitbu Velehrad popsal ve své práci SOČ Milan Hampl, student Střední zemědělské školy a Gymnázia ve Starém Městě.

Honitba LČR č. 975111 “Velehrad” byla od roku 1992 pronajata Školnímu statku ve Starém Městě, který je účelovým zařízením místní Střední zemědělské školy a Gymnázia. Pronájem honitby byl motivován potřebou zajistit vhodné prostředí pro výuku odborných předmětů - myslivosti a ekologie. Honitba o výměře 1307 ha, která je součástí lesního komplexu Chřibů, je velmi dobře zazvěřena, což je dáno nejen vhodným prostředím, které vytváří převážně smíšené lesy, ale rovněž cílevědomou péčí myslivců o zvěř. Běžně se lze v honitbě setkat se zvěří jelení, daňčí, srnčí a černou. Jsou zde také lišky, kuny i draví ptáci a sovy. Stále vzácnější je však zvěř drobná - zajíc a bažant. Raritou je občasná návštěva rysa, kterého někde v okolí Buchlova pravděpodobně vypustil doposud nezjištěný chovatel.

O správný chod honitby se starají externí spolupracovníci školy, dlouhodobí a zkušení myslivci, jejichž náplní je nejen péče o zvěř a další práce v honitbě, ale také především účast na výuce myslivosti a pomoc při vedení mysliveckého kroužku. Právě oni v honitbě vybudovali několik centrálních krmných zařízení i krytých posedů pro pozorování a lov zvěře. Významnou součástí vybavení je také lovecká chata, která se nachází uprostřed honitby a je i pomyslným středem “Naučné přírodovědné stezky”, kterou škola vybudovala nejen pro své studenty, ale i pro ostatní návštěvníky lesa. Každé z pěti zastavení na trase je vybaveno podrobnými informačními tabulemi. Návštěvníci mají možnost poznat také první výsledky programu revitalizace krajiny - znovuobnovení lesních rybníků, které jsou v současnosti již funkčním biotopem. Program revitalizace realizovala obec Modrá v rámci celostátního programu se zahraniční spoluúčastí.

Jak z názvu a zaměření honitby vyplývá, jedná se o honitbu se zvláštním posláním. Les je prostředím pro výuku a výchovu studentů školy, ve které se volitelný předmět myslivost začíná učit ve třetím ročníku a končí zkouškou v prvním pololetí čtvrtého ročníku oborů Agropodnikání, případně Ekologie a ochrana krajiny. Do mysliveckého kroužku se studenti hlásí od druhého ročníku, a tak ti, kteří se chtějí myslivosti věnovat i po škole, mají jedinečnou příležitost se dostatečně připravit jak teoreticky tak i prakticky ke složení zkoušky z myslivosti. Součástí výuky předmětu myslivost je i pomoc při budování mysliveckých zařízení v honitbě, při krmení, pozorování i lovu zvěře. Při výuce myslivosti i zabezpečení mysliveckého kroužku spolupracuje škola právě s již zmíněnými externími lektory, a to zejména při výuce odborných předmětů. Na území honitby se nachází myslivecká střelnice ČMMJ, a proto při výuce teorie a praxe loveckého střelectví účinně vypomáhá olympijský vítěz z Montrealu v brokové střelbě pan Josef Panáček. Jedním z lektorů je i dlouholetý sokolník, další jsou zkušenými kynology, kteří vodí své miláčky do lesa při krmení a při hodinách praktické činnosti studentů v honitbě. Jejich pomoc je vítaná také při přípravě výstavy “Zahrada Moravy”, která se každoročně koná v areálu školy, kde zajišťují ukázky výcviku loveckých psů.

Vrcholným zážitkem nejen pro studenty, ale i pro některé ostatní učitele odborných předmětů, je účast na školních honech, včetně závěrečného posezení na poslední leči. Večer probíhá lovecký soud a ostatní ukázky starých mysliveckých tradic. Možnosti účastnit se takové společenské akce využívají často i ti, kteří školu již dávno opustili a dnes studují na nejrůznějších vysokých školách. Při těchto akcích bývá také prováděno slavnostní přijímání mezi myslivce těch studentů, kteří úspěšně složili zkoušku z myslivosti. O tom, že výuka myslivosti na škole má dobré zázemí, svědčí i spolupráce naší školy s OMS ČMMJ v Uherském Hradišti, který již několik let využívá krásný areál školy i prostory školního arboreta pro pořádání okresního kola soutěže “Zlatá srnčí trofej”. V loňském roce se zde konaly i zkoušky z myslivosti adeptů okresu Uherské Hradiště.

Dnes ve škole převažují obory nezemědělské, což se mezi studenty školy projevilo nepatrným poklesem zájmu o vykonání zkoušky z myslivosti a získání prvního loveckého lístku. Nedá se však říci, že je to projev nezájmu mladých lidí o přírodu, spíše to jsou praktické důsledky nejrůznějších podob ochranářského pojetí chápání přírody, protože myslivost s sebou nese potřebu mnoha pracovních hodin strávených v honitbě. Studenti ekonomických oborů i gymnázia sice navštěvují myslivecký kroužek, ale jejich zájem je především pobyt v přírodě spojený s pozorováním zvěře, než aktivní pomoc při jejím zimním krmení či stavbě mysliveckých zařízení. Myslivecká zoologie, kynologie, střelectví, myslivecké plánování a předpisy je nezajímají, o to více jsou pozorní při hodinách historie myslivosti a sokolnických ukázkách. Náš oblíbený učitel myslivosti však říká, že není nutné, aby se všichni stali myslivci. Stačí tedy projevit zájem o přírodu a pokusit se o její postupné poznávání. Stejně si každý svůj vlastní vztah k přírodě vytvoří. Jde tedy jen o to, abychom si nakonec všichni darů přírody vážili a naučili se je chránit a udržovat pro další generace.

Ing. Ivan Burda

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info