Šampióni řehtali v Lysé nad Labem
27.09.1999 | Právo
Právo 27.9.1999
Šampióni rehtali v Lysé nad Labem
Helena Procházková
Pres tri sta koní, tedy nevídaný rekord, charakterizoval letošní už šestý mezinárodní veletrh "Kun 99", který v nedeli skoncil v Lysé nad Labem.
Doslova stovky zvedavcu pritahoval slavný hrdina svetových dostihových drah Alex the Great. Jak Právu prozradil Zbynek Pulec, majitel hrebcína Mimon, kde je desetiletý anglický plnokrevník ustájen, kaštanový krasavec s bílou lysinou a jiskrou v oku vyhrál ve své kariére plných 550 tisíc dolaru, tedy zhruba 20 miliónu korun "Máme ho v pronájmu na dva roky, je to ted vubec nejlepší anglický plnokrevník k chovu v téhle zemi. Letos pripustil už 30 klisen," pochlubil se spokojený, byt trochu ustaraný majitel.
"Myslí si, že je derby, proto je tak neklidný," komentoval zase pocínání soucasného ceského favorita, plnokrevníka Bohemia Lad ze stáje Joly, zvedave vykukujícího z drevené stáje, jeho trenér Ferdinand Minarík. Kun letos vyhrál pet dostihu. "Porazil i Ray Of Light, kone oznacovaného za neporazitelného," pochlubil se s rozzárenýma ocima šampiónuv majitel, vlastník lyseckého výstavište Jirí Odcházel. Prozradil, že za plnokrevníka zaplatil 12 000 liber, tedy neco pres tri ctvrti miliónu korun.
Národní hrebcín v Kladrubech nad Labem reprezentoval šestiletý starokladrubský grošák Generalissimus Capria XXXIX, nejlepší plemeník svého druhu, vhodný do záprahu kocáru i pro španelskou školu. Nespocet obdivovatelu poplácal matadora westernových závodu Jacka Cro Bara, desetiletého plaváka z linie Hollywood Jack, která je v USA, kolébce westernových konáku, doslova legendou. "Letos už to byl vskutku evropský veletrh," komentoval výstavu koní její reditel Jirí Fechtner
Další články v kategorii Venkov
- Víc než čtvrtina Česka si uchovala stopy tradiční podoby krajiny (14.07.2026)
- Kvůli vůni medu obrátil svůj život naruby. Dnes patří mezi nejúspěšnější včelaře (13.07.2026)
- Meruňkobraní v Židlochovicích otevřelo i zámek, čerstvých meruněk je ale málo (13.07.2026)
- Odebrání devíti týraných kusů skotu z chovu na Semilsku (13.07.2026)
- „Víme, že to znamená smrt.“ Tisíce psů mizí v tichosti z tureckých ulic, útulky nemají místo (11.07.2026)
- Ministerstvo přidá na rozvoj venkova 630 milionů korun, celkem je k dispozici přes pět miliard (09.07.2026)
- Na Znojemsku hasiči bojovali se dvěma požáry polí, jeden zraněný (09.07.2026)
- Začíná rozsáhlé mapování ryb v Krušných horách (09.07.2026)
- Životně důležité rostliny a organismy hynou. Umělá inteligence to může změnit (08.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)

Tweet



