Rybářům se nedýchá lehce

Rybárum se nedýchá lehce

Tuzemské rybníkárské firmy jsou lídry evropského trhu

Stagnaci oboru má na svedomí hlavne klesající koupeschopnost a konkurence jiných druhu masa.

Patrick Diviš

Pohorelice, 27.10.2000

Prestože vetšina evropských zemí pohlíží na ceské produkcní rybárství s úctou a a navzdory tomu, že CR je lídrem ve vývozu kapra na starém kontinentu, tuzemským rybníkárským firmám se nedýchá lehce. Jejich ekonomické výkony rok od roku mírne klesají. Nadeje na lepší budoucnost spojují hlavne s oživením na tuzemském trhu.

Stagnace odvetví má tri spolecné jmenovatele: klesající koupeschopnost obyvatelstva, stravovací návyky a konkurenci levného kurecího masa. »Pracujeme s minimální rentabilitou,« zduraznil

Václav Jelínek, reditel akciové spolecnosti Rybníkárství Pohorelice, nejvetšího jihomoravského

producenta sladkovodních ryb. Podle neho rychle roste cena vstupu, predevším energií a nákladu na dopravu, naproti tomu cena ryb stagnuje, až mírne klesá. Cenové situaci nepridává ani fakt, že

obchodní retezce ve vánocní sezóne zvolily kapra za referencní zboží, podle kterého spotrebitelé hodnotí úroven cen v celém hypermarketu. Výsledkem je tvrdý tlak na snižování cen a marží.

Odborníci se presto shodují v tom, že klícem k prežití je navýšení produkce a následný odbyt pro tuzemské odberatele. Firmy proto sázejí na to, že se jim podarí trh presvedcit k vetší spotrebe.

»V tomto ohledu se nám zacíná darit. Loni jsme vyprodukovali 18,7 tisíce tun ryb, letos bychom

se mohli dostat až na 19 tisíc tun,« rekl Václav Šilhavý, reditel Rybárského sdružení, jež má pod svými krídly 90 procent chovatelu ryb.

Rocní spotreba rybího masa se tak v Ceské republice dostala pod jeden kilogram na hlavu. Ceši však stále výrazne zaostávají za západoevropskými zememi, ale také napríklad za Madarskem.

Naprosto ojedinelou pozici drží tuzemské komercní rybárství v zahranicí. CR je nejvetším producentem kapra v Evrope a patrí také mezi špicku v jeho vývozu.Export smeruje mj. do Nemecka, na Slovensko, do Rakouska, Francie, Belgie nebo Itálie. »Podíl vývozu na celkové produkci se u rady predních firem pohybuje nad úrovni padesáti procent,« rekl Šilhavý.

Dobrá zpráva pro peneženky: Kapr na Vánoce zlevní

Pohorelice, 27.10. 2000

Obavy, že pri nákupu vánocního kapra budeme muset letos sáhnout hloubeji do peneženky, nejsou na míste. Podle informací z Rybárského sdružení totiž ceny kapru dokonce mírne klesnou. Rodinné

rozpocty proto rybí maso na štedrovecerním stole výrazne nenaruší.

»V hmotnostní kategorii do 2,5 kilogramu by se ceny mely pohybovat v rozmezí 50 až 65 korun za kilo, výberový kapr ve vyšší váhové kategorii bude stát v prumeru o pet až deset korun více,« informoval reditel Rybárského sdružení Václav Šilhavý.

Jak dodal, není možné ceny narizovat, pouze dohlížet na to, aby se neopakovaly extrémní cenové výstrelky z predchozích let. Ke zmínené dodavatelské cene si totiž svoji marži pridají ješte obchodníci, kterí casto zneužívají nákupní horecky na poslední chvíli. V prumeru se marže obchodníku pohybuje okolo 15 až dvaceti procent.

Na tuzemský vánocní trh smeruje 60 procent celorocní produkce ceského komercního rybárství.

»To není v žádném prípade ideální, naopak, bylo by dobré rozvrstvit prodej ryb a dalších výrobku rovnomerné po celý rok,« posteskl si Šilhavý.

Príznive v tomto smeru pusobí predevším existence zpracovatelských linek, kterých je v Ceské republice nyní dvanáct. Pet z techto linek má dokonce certifikaci pro vývoz do zemí Evropské

unie.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info