Přemnožení hraboši jsou nebezpeční.
11.11.1998 | Mladá fronta Dnes
MF DNES 11.11. 1998
Premnožení hraboši jsou za deštivého pocasí nebezpecní, ohrožují psy i lidi leptospirózou
O l o m o u c - Veterinární lékari a hygienici nevylucují, že premnožení hrabošu na Morave muže ohrozit lidské zdraví. Výzkumy prokázaly, že každý druhý hraboš prodelá ve svém živote leptospirózu, která je prenosná na cloveka a výjimecne muže koncit i smrtí. Nekterí veterinári míní, že riziko hrozí chovatelum psu a že by se psi meli proti chorobe casteji ockovat. "Leptospiróza je primární onemocnení myšovitých hlodavcu, kterí se v deštivém pocasí stahují k obydlím, kde mohou nakazit zejména psy," uvedl vrchní inspektor Okresní veterinární správy v Olomouci Jirí Zubal. Upozornil, že vakcína proti tomuto onemocnení je úcinná pouze pul roku. "Dalšího pul roku proti chorobe zvírata nejsou prakticky chránena," dodal. K preventivnímu ockování psu dvakrát rocne se priklání i veterinární lékar Petr Procházka. "Není to casté onemocnení, ale napríklad v Bystrovanech na Olomoucku jsem se s ním setkal vloni i letos. Choroba se navíc špatne diagnostikuje. V posledním prípade se u psa až pátý den se objevilo zažloutnutí sliznic," popsal Procházka typický príznak nemoci. Šanci na uzdravení zvyšuje vcasné rozpoznání a optimální výber antibiotik. Protože nemocný pes vylucuje nebezpecné leptospiry i dlouho po vylécení, chovatelé by ho podle Procházky meli izolovat, meli by se o neho starat pouze dospelí, a pokud mají nejaké oderky na rukou, meli by radeji používat rukavice. "I když prenos na cloveka není snadný, opat rnost je na míste," upozornil Procházka. Reditel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardon potvrdil, že premnožení hraboši mohou ohrozit zdraví lidí, nákaza však podle nej hrozí spíš prímo od hrabošu než od psu, zejména pri zemedelských pracích a pokud by lidé jedli nemytou zeleninu. Definitivní potvrzení leptospirózy u zvírat je možné pouze na základe laboratorního vyšetrení. Do konce ríjna na severní a strední Morave ústav vyšetril 472 vzorku krve zvírat a leptospirózu prokázal ve ctrnácti prípadech. Olomouctí hygienici zvýšený výskyt onemocnení u lidí zatím nezjistili, ale i oni priznávají, že toto onemocnení souvisí s hraboši.
HELENA VACULOVÁ
Další články v kategorii Venkov
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)
- Ročenka Vodovody a kanalizace 2024: K pitné vodě z vodovodů mělo přístup 95 % obyvatel, investice do infrastruktury významně vzrostly (28.11.2025)
- Základní škola se na dva dny promění v prales plný žab, želv a chameleonů (28.11.2025)
- Bobři působí škody v Karlových Varech (27.11.2025)
- Domy přírody přivítaly na půl milionu návštěvníků (26.11.2025)

Tweet



