Pomáháme živočichům v přírodě

V současné době se můžeme v našich městech a obcích nebo v přírodě poměrně často setkat s živočichy, kteří jsou různým způsobem handicapovaní a potřebují naší pomoc. Aby se jim dostalo zdravotní péče nebo našli klidné zázemí pro rehabilitaci, fungují na území ČR záchranné stanice.

Jejich regionální působnost je stanovena podle jejich vybavenosti, personálního zabezpečení, časové dostupnosti, schopností operovat v terénu atd. V rámci této Národní sítě stanic působí také Stanice pro handicapované živočichy ZO ČSOP Vlašim, která je od roku 1994 garantem pro okres Benešov a mimo okres Prahu - západ také pro okresy sousední. V práci jí pomáhají odběrná místa v Benešově (výstavní centrum v Tyršově ulici), Kutné Hoře, Brandýse n. L., Smilovicích a Velkých Popovicích.

Pomoc živočichům má dobré zázemí

Díky své dlouholeté působnosti a osvětové práci má Stanice pro handicapované živočichy řadu spolupracovníků z řad členů ČSOP, chovatelů, myslivců, rybářů a široké veřejnosti, kterým není lhostejný osud nalezených handicapovaných živočichů. Mnohdy sami do stanice postiženého jedince dopraví nebo zabezpečí jeho první ošetření. Přesto pracovníci stanice provedli za uplynulý rok pro živočichy nebo za účelem zabezpečení jejich existence kolem tří set výjezdů, při kterých absolvovali přes 15 tisíc km.

Několik čísel místo dlouhého povídání

Počet ve stanici a odběrných místech ošetřovaných živočichů každým rokem roste. V roce založení to bylo 26 jedinců, v roce 2001 již téměř 400 ošetřených živočichů z více než sedmdesáti druhů, kteří zde našli zázemí. Z ptáků byla nejvíce zastoupena poštolka obecná - 38 kusů, labuť velká - 24 kusy, ze savců ježci - 70 kusů, netopýři - 21 kus, veverky 11 kusů.

Příčiny hospitalizace ve stanici jsou různé

Mezi nejčastější příčiny hospitalizace patřila poranění kostí a svalů, popáleniny o vedení elektrického proudu, poškození vnitřních orgánů, vyčerpání, přerušená nebo nenastoupená hibernace, porucha chování a stresové stavy. Zhruba jednu třetinu přijatých živočichů tvořila mláďata, která byla po zabezpečení jejich poškozeného zdraví vrácena k vlastním nebo adoptivním rodičům, nebo byla připravena na život v přírodě ve stanici. Celá řada poranění volně žijících živočichů byla způsobena přímo nebo zprostředkovaně člověkem - zmiňované kontakty s vodiči elektrického proudu, srážky s automobily, vyrušování v jejich životním prostředí atd.

Prevence úrazů a poškození má řadu podob

Aby se předešlo těmto situacím, provádějí pracovníci stanice různorodou práci v terénu, od účasti na správních řízeních svolaných k záchraně životního zázemí ohrožených tvorů, přes zoologické výzkumy území s plánovanými změnami, po vyvěšování budek pro ptáky, zimní přikrmování a transféry živočichů z ohrožených míst. Mezi transféry patří především odchyty a přenášení táhnoucích obojživelníků přes komunikace ( v roce 2001 to bylo přes 8 tisíc jedinců), sběr a přenášení škeblí nebo raků z obnaženého dna vypuštěných rybníků, odchyt a přemístění plazů z míst nežádoucího výskytu nebo přemístění mraveniště zákonem chráněných mravenců lesních z plánovaného staveniště.

Součástí prevence je také práce na projektech

Součástí ochrany volně žijících živočichů a jejich životního prostředí je také práce na projektech, které se týkají problematiky života čápů, ledňáčka, skorce, sokolovitých dravců, netopýrů, vydry a raků. Vzhledem k tomu, že Stanice pro handicapované živočichy ZO ČSOP Vlašim je součástí Podblanického ekocentra, probíhá v jejích prostorách také řízená výuková, přednášková a exkurzní činnost. K tomuto účelu slouží expoziční část stanice, kde jsou umístěni trvale handicapovaní nebo na člověka imprintovaní živočichové - např. rys ostrovid, psík mývalovitý, veverka obecná, čáp černý a bílý, dravci, sovy, krkavci apod. Další expozice je v pobočce stanice - výstavní centrum, Tyršova ulice, Benešov.

O expozici a vzdělávání je nebývalý zájem

Ročně takto navštíví stanici několik tisíc návštěvníků, od dětí mateřských škol po vysokoškoláky, přírodovědně zaměřené skupiny dospělých i laickou veřejnost. V roce 2001 byla mezi návštěvníky také ředitelka evropské kanceláře Světového svazu na ochranu přírody paní E. Hopkins, členové senátu ČR, hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl, představitelé Ministerstva životního prostředí ČR, Státního fondu životního prostředí, velvyslanectví Velké Británie, České inspekce životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny, okresních, městských, obecních úřadů na území působnosti stanice. O aktuálních problémech, které se týkaly volně žijících živočichů v přírodě byla veřejnost informována prostřednictvím denního tisku, regionálních zpravodajů, rozhlasu a televize.

Stanice pracuje nepřetržitě i v průběhu zimních měsíců

V současné době stanice přijímá a léčí především ptáky, kteří díky vysoké sněhové pokrývce a mrazům trpí nedostatkem potravy a jsou ve velmi nízké kondici (labutě, lyska černá, sovy, draví ptáci) nebo mají poranění způsobená srážkou s vozidly. Jsou to především automobily, se kterými se střetávají ptáci posedávající na stromech v sousedství silnic. Vyhlíží z nich nejběžnější kořist - drobné hlodavce. Kuriozitou je případ u nás výjimečné sovy - kalouse pustovky (severský host, ojediněle u nás v létě hnízdící), která byla sražena nádražní frézou při odklízení sněhu z kolejiště. Ve stanici se léčí se zlomeninou křídla.

Péče o ježky přes zimu stanice zajišťuje průběžně

I v silných mrazech a při vysoké sněhové pokrývce stanice přijímá do péče naše ježky, kteří se potulují ve městech. Po zimním spánku se s příchodem jara připraví na vypuštění do přírody spolu s ptáky z rozlétávací voliéry. Ta slouží i sousedním záchranným stanicím Národní sítě. V prostorách stanice nachází zázemí živočichové hospitalizovaní, ale i návštěvníci ze sousedních zahrad a vlašimského parku, kteří sem přicházejí za potravou ke krmítkům. Pracovníci Stanice pro handicapované živočichy ZO ČSOP Vlašim děkují všem, kteří se v roce 2001 na záchraně handicapovaných živočichů nebo jejich životního prostředí podíleli.

Počet ošetřovaných živočichů každým rokem roste. Zpočátku to bylo 26 jedinců, v roce 2001 již téměř 400 ošetřených živočichů z více než sedmdesáti druhů, kteří zde našli zázemí. Z ptáků byla nejvíce zastoupena poštolka obecná - 38 kusů, a labuť velká - 24 kusů, ze savců ježci - 70 kusů, netopýři - 21 kusů, veverky - 11 kusů.

Fotografie:

Instalace budky na střeše panelového domu s přestěhovanými mladými poštolkami je častou záležitostí ornitologů stanice ČSOP. Foto archív autora

Fotografie:

Vypouštění vyléčeného zajíce polního do volné přírody se kolikrát neobejde bez slziček, zvláště když se stane ušák mazlíčkem stanice. Foto archív autora

Fotografie:

Krmení mladé sýkory modřinky vyžaduje trpělivost a lehkou ruku pracovníka stanice. Foto archiv autora

Fotografie:

Srnče poraněné sekačkou přenáší pracovník ekocentra k ošetření a léčení do stanice. Foto archív autora

Fotografie:

Rys ostrovid již ve stanici zdomácněl, ale do vlašimské stanice vlastně přicestoval odjinud. Foto archív autora

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info