PGRLF podpořil pojištění téměř 200 miliony korun
10.02.2005 | Agris
V loňském roce bylo na dotační titul „Program podpory pojištění pro rok 2004,“ který vyhlásil Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podáno celkem 4655 žádostí, ze kterých jich bylo 4599 schváleno. Informoval o tom dnes mluvčí PGRLF Tomáš Vyšohlíd s tím, že o bjem vyplacené podpory činí 186 mil. Kč, přičemž 151 mil. Kč bylo vyplaceno na podporu pojištění plodin a 35 mil. Kč na podporu pojištění hospodářských zvířat. „ Objem vyplacených příspěvků byl vyčleněn na tento účel z vlastních – mimorozpočtových prostředků PGRLF, a.s., pocházejících z výsledku hospodaření fondu,“ uvedl Vyšohlíd.
Schválená podpora odpovídá podle jeho údajů zaplacenému pojistnému ve výši 504 mil. Kč na pojištění plodin a 233 mil. Kč na pojištění hospodářských zvířat. To znamená - celkem 737 mil. Kč zaplaceného zemědělského pojištění.
Zmíněný dotační titul byl určen jak pěstitelům na úhradu nákladů spojených s pojištěním plodin, tak chovatelům na úhradu nákladů spojených s pojištěním hospodářských zvířat pro případ nákazy. Vlastní podpora představovala u hospodářských zvířat 15 % a u plodin 30 % z předepsaného zaplaceného pojistného pro rok 2004.
Podíly jednotlivých pojišťoven:
Česká pojišťovna, a.s. - 86,6 %
Generali Pojišťovna a.s. - 10,6 %
Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s. - 2,6 %
ostatní pojišťovny - 0,2 %.
Také pro letošní rok připravuje Fond podle mluvčího obdobný podpůrný titul – „Program pojištění pro rok 2005“. „Cílem programu zůstane i nadále zpřístupnění pojistné ochrany širokému okruhu zemědělců a následně dosažení vyššího zajištění proti rizikům, která zemědělskou prvovýrobu nejvíce ohrožují. Účel podpory zůstane v podobě částečné kompenzace pojistného vynaloženého na zemědělské pojištění formou příspěvku ve výši pevně stanoveného podílu ze zaplaceného pojistného. Přesné znění programu bude vyhlášeno v nejbližší době,“ řekl Vyšohlíd.
Další podrobnosti najdou zájemci na stránkách http://www.pgrlf.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)

Tweet



