Pasení ovcí podle vědců stojí za vyhynutím motýlů a květin
12.08.2016 | Denik.cz
Pastva ovcí stojí za tím, že na některých místech vyhynuly vzácné druhy květin a motýlů. Z bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku takto zcela vymizela například rostlina hořec křižatý a na ní závislý modrásek hořcový. Vyplývá to z výzkumu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Pastva ovcí v posledních letech slouží jako forma péče o louky a pastviny.
"Klasickým příkladem je kriticky ohrožený modrásek ligrusový. U nás i jinde ve střední Evropě bylo vícekrát zdokumentováno úplné vymření izolovaných populací modráska kvůli dobře míněné pastvě ovcí v některých chráněných územích," uvedl entomolog Jiří Beneš z českobudějovické akademie věd.
Podle něj se ovce často pasou na nevhodných místech nebo špatným způsobem. Domnívá se, že především není přínosné používat ovce k péči o rozsáhlé, dlouhodobě zanedbané plochy o rozloze několika desítek hektarů. "Ovce jsou dobré na větší záhumenky, výborné na plochy, kde se střídá sečení a pastva, na pozdní přepasení ploch posečených v časném létě a podobně. Je zcela nevhodné spásat ovcemi plochy zarostlé křovím, třtinou a jinými hrubšími trávami, s velkým množstvím stařiny, kde se léta nic nedělo," řekl Beneš. Vědci proto doporučují pást ovce na menších plochách.
Ničení vzácných lokalit nastává podle odborníků proto, že v pastvě vidí lidé formu podnikání. "Pastva ovcí je dotována zhruba dvojnásobnou částkou než pastva skotu a koní. Kvůli možnosti vyššího zisku pak bývá užívána i na místech a v termínech, kdy to není vhodné," uvedl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Venkov
- Jatka na železnici u Plzně. Vlak tam zabil 13 divočáků (15.05.2026)
- Na řadě jihočeských řek je sucho, situace je podle hydrologů nejhorší v ČR (15.05.2026)
- Fascinující život včel představí akce Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu Praha (15.05.2026)
- Výstaviště zahajuje sezonu. Dva veletrhy lákají na malbu z čokolády i karavany (14.05.2026)
- Bývalý ředitel národního parku v Chorvatsku čelí obvinění z pytláctví (14.05.2026)
- Firma z Olomoucka pořídila mobilní kurník pro 500 slepic, nabídne pastevní vejce (14.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (13.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (12.05.2026)
- Vodňanské rybářské dny nabídnou kulturu i pohled do světa rybářství (12.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)

Tweet



