Panika v Belgii kvůli podezření z nákazy, váhání s očkováním

Panika v Belgii kvuli podezrení z nákazy, váhání s ockováním

Belgie zacala o víkendu propadat panice kvuli podezrení z nákazy slintavkou a kulhavkou, jejíž príznaky se vyskytly na prasecí farme v Diksmuide v západním Vlámsku. Ackoli první testy okamžite poražených prasat byly negativní, nenechávají úrady nic náhode. Omezení jdou od vytvorení dvacetikilometrového ochranného pásma s prísným režimem kolem podezrelé farmy pres zákaz prepravy jakýchkoli zvírat na belgických silnicích až po zrušení všech dobytcích trhu, zemedelských výstav, setkání holubáru ci jezdeckých souteží. V Bruggách museli zustat ve stájích valaši, kterí vozívají v kocárech turisty, a v Charleroi se lidé nedockali mistrovských ukázek drezúry koní, ackoli si už zaplatili.

Televize prinesla príbehy chovatelu, kterí nestacili dojet v sobotu do 12 hodin domu a jejichž zvírata byla zabavena a provizorne "uskladnena" tam, kde je policie zastavila, s hrozbou okamžité porážky. Starosta mestecka Leeuw-Saint-Pierre poblíž Bruselu zakázal lidem dokonce vencit psy; kdo to zkusí, muže dostat pokutu. "Pujde-li to takto dál, zmizí z obchodu všechno maso a budeme mít na vybranou mezi zmrazeným špenátem a biologickou rebarborou dovezenou z Guatemaly," lamentoval dnes list La Libre Belgique. Vycetl politikum, že po predlonské krizi se zamorením jídla dioxiny, kterou trestuhodne podcenili, se nyní predhánejí v prevenci. "Myslí si, že jakmile se priblíží nejaké nebezpecí, musejí hned otevírat deštník veliký jako Atlantik." Definitivní výsledky testu podezrelých prasat dovezených z Británie budou známy zrejme až v úterý. Do té doby by také mely být vyrešeny dohady, zda zahájit kampan ockování zvírat - a to nejen v Belgii, ale v celé Evropské unii. Zatím se podle dostupných zpráv z koncentrátu ockovací látky v nekterých zemích pripravují jednotlivé dávky, aby bylo vše hotovo, kdyby dal Brusel zelenou.

Ani belgictí ministri zemedelství (federální, vlámský a valonský) nechtejí totiž zahajovat ockování sami, protože jsou si vedomi nejen jeho nákladnosti, ale i rizik. Tkán ockovaných zvírat obsahuje protilátky, které nelze vždy odlišit od tech, jež se vytvorí absolvováním samotné nemoci. Takové maso je pak podezrelé a predevším ho nelze vyvézt. Veterinární orgány EU tvrdí, že mohou behem nekolika dní "zmobilizovat" v zemích "patnáctky" 8,5 miliónu dávek ockovací látky. Narízení ockovat by však okamžite dál prohloubilo krizi spolecné zemedelské politiky EU, jejíž rozpocet už praská ve švech kvuli propadu trhu s hovezím masem zpusobenému nemocíšílených krav (BSE). V Evropské komisi a mezi clenskými státy v Bruselu se proto stále více pretrásá nápad, zda by se nemely prestat "hasit" nejpalcivejší problémy a vytloukat klín klínem, ale naopak využít nynejších otresu k radikálnímu prerodu spolecné zemedelské politiky. Jak komisar Franz Fischler, tak nekteré clenské zeme v

cele s Nemeckem jsou podle všeho pripraveni pustit se do reformy, jež by se soustredila na podporu ekologické a krajinotvorné funkce zemedelství místo intenzívní výroby potravin. Fischler v pátek na zasedání rídícího výboru pro hovezí maso vyložil, že komisi už je jedno, co státy udelají s kravami staršími 30 mesícu, jejichž tkán byla negativne proverena na BSE. Upozornil, že nemá peníze na skladování tohoto masa, zeme si ho tedy mohou uskladnit na vlastní náklady, mohou ho darovat nekomu ve svete nebo vyvézt. "Rostou hory hovezího. Skladování neprodejného masa neodpovídá mé predstave o budoucí zemedelské politice," vyložil komisar. Nekterým pozorovatelum tento nárust úlohy národních státu pripadá jako první krok ke zhroucení spolecné zemedelské politiky EU.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info