Orel kamčatský byl pozorován na Přerovsku, pravděpodobně někomu uletěl
22.02.2016 | Moravský ornitologický spolek
Orel kamčatský neboli východní je jedním z největších dravců světa a svým výskytem na Přerovsku překvapil členy Moravského ornitologického spolku. Pozorovali jej v sobotu v polích nedaleko od Přerova. Vzhledem k tomu, že tento druh nežije v Evropě, tak předpokládají, že orel unikl ze zoo nebo nějakému sokolníkovi.
Orel kamčatský má rozpětí od 2 do 2,5 metru a váží od 5 do 9 kg. Samice jsou větší než samci. Mládí ptáci jsou převážně černohnědí s ocasem, který postupně bělá v souvislosti s dospíváním. Jsou velmi podobní orlu mořskému, na rozdíl od něj mají výrazně žlutý zobák. Dospělí ptáci mají výrazné bílé zbarvení ocasu, nohou i v křídlech.
Přerovští ornitologové pozorovali mladého ptáka, který vypadal jako mladý orel mořský, ale díky dobré fotodokumentaci jej podle zobáku určili jako orla kamčatského. To následně potvrdili i další odborníci a specialisti na dravce. Na Moravě jde o první pozorování tohoto druhu a v ČR o druhý výskyt. V roce 2015 byl orel kamčatský zjištěn v jižních Čechách.
Orel kamčatský žije v Rusku a v Japonsku. Jeho domovem je Kamčatský poloostrov, pobřeží Ochotského moře a Kurilské ostrovy. U nás se chová v pěti zoologických zahradách a je v držení u několika sokolníků. Ornitologové proto předpokládají, že někomu z nich uletěl. Pokud jej někde uvidíte, tak jej pokud možno vyfoťte a dejte vědět Moravskému ornitologickému spolku do Přerova na: mosprerov@seznam.cz.
Jiří Šafránek
Další články v kategorii Venkov
- Jatka na železnici u Plzně. Vlak tam zabil 13 divočáků (15.05.2026)
- Na řadě jihočeských řek je sucho, situace je podle hydrologů nejhorší v ČR (15.05.2026)
- Fascinující život včel představí akce Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu Praha (15.05.2026)
- Výstaviště zahajuje sezonu. Dva veletrhy lákají na malbu z čokolády i karavany (14.05.2026)
- Bývalý ředitel národního parku v Chorvatsku čelí obvinění z pytláctví (14.05.2026)
- Firma z Olomoucka pořídila mobilní kurník pro 500 slepic, nabídne pastevní vejce (14.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (13.05.2026)
- Včelstva v Česku přečkala minulou zimu dobře, úhyny klesly na 11 procent (12.05.2026)
- Vodňanské rybářské dny nabídnou kulturu i pohled do světa rybářství (12.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)

Tweet



