Obchodníci stále nerozlišují kvalitu masa

Přijít do obchodu a požádat bez dalšího upřesnění o půlkilogram zadního hovězího masa - to by dnes už lidé dělat neměli. Nahrávají tím totiž obchodníkům, kteří jim mohou prodat tuhé maso ze starších zvířat za stejnou cenu, za níž by byl k mání křehký kousek z mladého býčka.

Důvod, proč tak obchodník činí, je zřejmý. Sám dobře ví, jak kvalitní maso kupuje z jatek, za horší dá samozřejmě méně.

Vyhláška přitom již od loňského října nařizuje, aby veškeré hovězí bylo označeno i takzvanou kategorií zvířete, což je právě informace o kvalitě masa. Na balíčkovaném zboží v supermarketech je to již pravidlem. "My to samozřejmě dodržujeme," potvrzuje kupříkladu Arne Kejdana, mluvčí Aholdu.

V menších obchodech se však příslušné značení ještě nezabydlelo. Státní veterinární správa sice říká, že zásadní nedostatky při kontrolách nezjistila, ale dodává, že nehlídá vše.

"Problém není jenom ve značení. To třeba obchodník splní, ale stejně nedá levnější cenu na hovězí ze starého kusu. Na to by měli tlačit sami zákazníci," říká Ladislav Steinhauser, předseda Českého svazu zpracovatelů masa.

Přiznává, že v zemích Evropské unie mají zákazníci mnohem širší nabídku, odstupňovanou i cenově. "Rozhoduje také kupní síla, ale především jsou naši spotřebitelé zatím málo nároční," dodává.

Podobný názor zastává Ministerstvo zemědělství. "Vyhláška očekávané rozlišení cen nepřinesla. Časem k tomu určitě dojde. Zatím chybí tlak ze strany spotřebitelů, takže obchodníci i zpracovatelé jsou ve výhodě," míní mluvčí ministerstva Pavel Kovář.

Zpracovatelé ale namítají, že v jejich možnostech není ovlivnit, zda se ceny na pultech budou různit podle kvality.

"My obchodníkům dodáváme, co si objednají. Zlepšení pro spotřebitele teď vidím v tom, že dostáváme stále více objednávek právě na mladý skot," vysvětluje marketingová ředitelka Kosteleckých uzenin Vladka Pivoňková.

Současným stavem se ale cítí zaskočeni zemědělci. Přesněji ti, kteří vsadili na chov takzvaných masných plemen skotu. To je zřetelný trend v zemích Evropské unie. Maso těchto zvířat je nejkvalitnější, u zákazníků má úspěch.

Tuzemští chovatelé vidí hlavní chybu zřetelně. Ve vyhlášce podle nich chybějí dva důležité body.

"Požadavek, aby zboží bylo označeno také názvem plemene. A zákaz používat jako výsekové maso starších krav. To se všude v západní Evropě už mnoho let jen zpracovává do dalších výrobků, nikdo si jej netroufne vystavit na pult," tvrdí předseda Českého svazu chovatelů masného skotu Jan Chytil.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info