O kvalitě masa obchodníci mlčí

Prodejci nemají zájem rozdělovat hovězí podle stáří skotu a jeho pohlaví.

Značením jakosti hovězího masa na pultech by se prodejci připravili o část zisků.

Za stejnou cenu mohou lidé koupit maso diametrálně odlišné kvality. V současné době totiž zákazník v obchodech nepozná, zda hovězí pochází například z mladých býků či ze starých krav. Nelze přitom vyloučit, že obnovit růst spotřeby hovězího, která v souvislosti s tzv. nemocí šílených krav neustále klesá, by se mohlo podařit mimo jiné jeho dělením na pultech podle stáří a původu.

"To je podle mě jeden z hlavních důvodů, proč spotřeba hovězího tak klesá. Například cizinci se často diví, jak špatné maso se někdy může v tuzemských obchodech koupit," míní mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Podle jeho slov se značení masa obávají především obchodníci, kterým by poklesly zisky. Ti totiž nyní mohou nakupovat staré krávy oproti jatečním býkům za nižší ceny, což jim umožňuje mít vyšší marže.

"Dělit maso je pro nás problematické, zákazníci jsou velmi citliví na cenu," konstatovala mluvčí největšího tuzemského řetězce Ahold ČR Alice Frišaufová. Další významný obchodní řetězec Delvita garantuje svým zákazníkům podle tiskové mluvčí Karin Petrikovitsové, že veškeré hovězí maso pochází z býků mladších čtyřiadvaceti měsíců. Na pultech o tom však Delvita spotřebitele nijak neinformuje.

Vladka Pivoňková, šéfka marketingu Kosteleckých uzenin, největšího tuzemského masokombinátu, tvrdí, že její firma je schopna zajistit identifikaci masa od stáje až ke konečnému spotřebiteli. "Obchodní systémy však o tyto informace zájem neprojevují, ale po řadě těžkých jednání se již začínají objevovat první zájemci," zdůraznila.

Současné rostoucí problémy s odbytem hovězího masa nahrávají chovatelům prasat a drůbeže.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info