Nový myslivecký zákon podle Oldřicha Roztočila ohrožuje zvěř

O mysliveckém zákonu jsme již s myslivci diskutovali. Ochránci přírody však poukazují na jeho hrubé nedostatky.

"Zdá se mi, že senátoři ignorovali výsledky průzkumu veřejného mínění i nevládních organizací a ochránců přírody. Tento kontroverzní zákon nepamatuje na kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené živočichy. Tak se budou moci lovit například orlové, bobři, vydry, vlci, sokoli, raroh i veverka atd. Zákon vůbec nerespektuje směrnici EU, která je uvádí v seznamu chráněných druhů. Tento zákon dále rozšiřuje seznam druhů, které na našem území nežijí a jejich vysazování do volné přírody je nezákonné. Zákon tak umožňuje se souhlasem orgánů státní správy myslivosti vypouštět druhy živočichů, které zatím nežijí na našem území a jsou za zvěř považovány mezinárodní mysliveckou organizací. Po vypuštění některého druhu se tak stává zvěří podle tohoto zákona. Za pár let se bude lovit v ČR třeba australský klokan," uvedl Oldřich Roztočil, člen Českého svazu ochránců přírody Aron v České Lípě.

Návrh zákona ovšem předpokládá například udržení bažantnic. I to považujete za špatné? Vždyť bažantů ve volné přírodě rychle ubývá?

"To je v přímém rozporu se zákonem na ochranu přírody. Je protizákonné, aby v části honitby byl prováděn "intenzivní" chov bažantů, který znamená nepřirozené ovlivňování ekosystému, nedovolené narušování významných krajinných prvků, biotopů apod.. Definice bažantnice je v rozporu s definicí myslivosti. Také vytváření obor je kolizní s legislativou v oblasti přírody. Přesto k návrhu na uznání obory, podle navrhovaného zákona, nemusí žadatel dokládat souhlas od orgánů ochrany přírody," míní Oldřich Roztočil a dodává, že nejotřesnější na celé skutečnosti je to, že podle ustanovení zákona je umožněn myslivcům lov do želez. Zákon na ochranu zvířat takový způsob týraní zvěře při lovu zakazuje. Dále myslivecký zákon nezakazuje lov do jestřábích košů, který je často myslivci zejména v bažantnicích používán a který je rovněž zákonem o ochraně přírody zakázán.

"Za další zákon nereflektuje na současný stav v používání zbraně některými myslivci. Případů zastřelených či postřelených lidí, které si myslivci spletli se zvěří (myslivec střílel na chlapce na sáňkách, spletl si ho s divočákem), zastřelených orlů a dalších chráněných zvířat stále přibývá. Zaráží mne, že navrhovatelé zákona se to nesnaží vyřešit, ale nepožadují pro vydání loveckého lístku ani zdravotní prohlídku," kritizuje O. Roztočil s tím, že mu vadí i sankční ustanovení. Ta jsou podle něj nevyvážená a nedomyšlená. Za vystřelování ptačích hnízd, za lov zvěře v zimních úkrytech, za trávení a trýznění zvěře lze myslivci uložit pokutu do 30 tisíc korun. Naproti tomu milovníkovi přírody, který se ujme poraněného zvířete, například veverky, uloží orgán státní správy myslivosti pokutu až 500 tisíc korun.

"Mysliveckou autokracií je možno uložit lidem pokutu až 10 tisíc korun, za "déle" trvající fotografování, filmování a vědecké pozorování zvěře. Nikdo však již nespecifikuje co znamená pojem déle trvající," dodal závěrem Oldřich Roztočil.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info