Nedostatek prasat zvedne ceny asi o pětinu

Do rekordních výšin vyšplhaly výkupní ceny jatečných prasat. Zvýšení farmářských cen na 44 korun za kilogram, kolik dnes řezníci platí za prasata v první jakostní třídě zemědělcům a specializovaným výkrmcům, se nemůže neodrazit v růstu cen vepřového masa na pultech.

Farmářská cena jatečných prasat je nejvyšší od listopadu 1989. Její promítnutí do cen masa v obchodech může podle odhadů zpracovatelů přinést zdražení v obchodech až o pětinu. S vepřovým masem se zřejmě na cenové vlně sveze i drůbež. Spotřeba i ceny drůbežího masa též dlouhodobě a pozvolna rostou. Zatímco farmářské ceny kvalitních jatečných býků od konce loňského roku klesly ze 45 korun za kilo živé hmotnosti až na současných 33 Kč/kg, u prasat je vývoj opačný. Řezníci dnes chovatelům za kilogram vykrmených vepřů platí 44 korun, když před dvěma roky, v době "vepřové krize", jim za ně platili o dvacet korun méně.

Chovatelé využili příhodné situace, kdy na trhu je selat k výkrmu i jatečných prasat nedostatek. Kromě toho poptávka po vepřovém a drůbežím mase stoupá, zatímco spotřeba hovězího šla v poslední době prudce dolů kvůli obavám z nemoci šílených krav ivýskytu slintavky a kulhavky ve Velké Británii a některých dalších zemích. Odbytové družstvo Agropork, které soutřeďuje nabídku a prodává čtvrtinu vepřového masa na českého trhu, zvýšilo za poslední měsíc prodejní ceny prasat třikrát. Podle místopředsedy Agroporku Jaroslava Míla za posledním zdražením stojí právě nedostatek jatečných prasat. "Je to dozvuk z let 1998 a 1999, kdy řada podnikatelů produkci zrušila či výrazně omezila," řekl. Chovatelům nahrávají i obavy z výskytu BSE, slintavky a kulhavky ve Velké Británii. Jak řekl Zdeněk Stávek z brněnského Agroporku, dalším důvodem pro růst cen je zvýšení cen zejména cen krmného obilí a energií. Zatímco po žních stála tuna krmného obilí necelých 3000 korun, teď se pohybuje okolo 4300 korun. V některých oblastech se ho navíc nedostává. Miroslav Šolc, ředitel společnosti Zemko Česká Skalice na Náchodsku, která provozuje i tamní masokombinát Skaličan, sleduje vývoj s obavami. "Není to ani tak o dohodě, jako spíš o diktátu rozhodujících výrobců, na což můžeme doplatit všichni," řekl. Skaličanu, kde porážejí asi 2000 prasat a 100 kusů skotu týdně, to přinese ekonomické potíže. Vyšší farmářské ceny bude nutné v příštích dnech promítnout do cen obchodních. "Ale naši odběratelé, zvláště obchodní řetězce, o tom nechtějí nic slyšet. Budou ochotni vyšší ceny akceptovat až s určitým časovým posunem," vysvětlil Šolc. Zpracovatelé se obávají také poklesu spotřeby masných výrobků a nového propadu cen. K tomuto vývoji podle něj přispívají i sami, když se navzájem přeplácejí při opatřování suroviny.

Také zemědělci jako by zapomněli na jeden z hlavních cílů jejich sdružování do odbytových družstev. Mělo jím být dlouhodobé udržení cen v rozumném rozpětí. Současné ceny z něj vybočují. Relace jsou navíc silně deformované. Výrobně nákladnější jateční býci se prodávají za babku, neboť ceny kolem 33 korun za kilo přinášejí chovatelům těžké prodělky. Zisky výkrmců prasat jsou nepoměrně vyšší. Přitom nevyloučil, že do pololetí by ceny mohly ještě o korunu či dvě vzrůst. "Vepřové u prvovýrobců by už moc zdražovat nemělo," řekl tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Další růst cen by podle něj zpracovatele vedl k dovozům masa z okolních zemí. Naproti tomu Míl nevyloučil, že ještě do pololetí by výkupní ceny jatečných prasat mohly o korunu či dvě vzrůst. V březnu se produkce hovězího masa včetně telecího snížila podle Českého statistického úřadu meziročně o 11 procent, vepřového o 1,3 procenta. Spotřeba hovězího se za posledních pět let propadla až o třetinu, mírně klesá také spotřeba vepřového. Tento výpadek však vyrovnává rychlý vzestup spotřeby drůbežího a také ryb či králíků.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info