MEMORIÁL KARLA PODHAJSKÉHO PROBĚHL NA LITOMĚŘICKU

Letos jsme si připomněli 70. výročí úmrtí významného českého kynologa Karla Podhajského (24. 5. 1871 - 12. 9. 1930) (viz Svět myslivosti 9/2000), na jehož počest se každoročně pořádá vrcholná soutěž ohařů se zadáním titulů CACIT, res. CACIT, CACT a res. CACT. Patronaci nad letošním, již 62. ročníkem Memoriálu Karla Podhajského (MKP), převzal po patnácti letech opět litoměřický Okresní myslivecký spolek ČMMJ a soutěžní klání se tak mohla odehrávat v pestrobarevném, podzimně oděném Českém středohoří a přilehlé rovinaté krajině, právem přezdívané "Zahrada Čech". Díky nádhernému počasí se kynologická akce těšila velkému zájmu veřejnosti, podle organizátorů se na soutěžící psy přišlo nebo přijelo podívat každý den okolo pěti set diváků.

Samotná soutěž odstartovala sice až o víkendu, ale vedoucí psů včetně čtyřnohých soutěžících přijížděli do místa konání již v pátek, kdy probíhala prezence a veterinární prohlídka psů. V obci Klapý ležící na úpatí kopce se zříceninou mohutného středověkého hradu Hazmburk je slavnostně uvítal starosta Ing. Vladimír Polívka. Po rozlosování psů do skupin následovala v místním kulturním domě beseda účastníků a poté slavnostní koncert v muzeu "Českého granátu" v nedalekých Třebenicích. Program byl jistě zajímavý, ale většina vůdců psů se již určitě viděla se svými svěřenci v lese, na poli nebo u rybníka ...

NĚMEČTÍ KRÁTKOSRSTÍ OHAŘI PŘEVAŽOVALI

Na startovní listině se objevilo 11 psů z České republiky, po dvou psech z Německa a Polska a pět psů ze Slovenska. Mezi plemeny převažovali němečtí krátkosrstí ohaři (9 soutěžících). Ostatní plemena byla zastoupena téměř stejným počtem jedinců: tři němečtí dlouhosrstí ohaři, dva poitři, dva angličtí setři a po jednom soutěžícím měli český fousek, pudlpointr, irský setr a bretaňský ohař.

Slavnostní zahájení, kterého se podle jednatele OMS Litoměřice Adolfa Rolínka zúčastnilo odhadem až na osm set diváku, proběhlo v sobotu ráno na nádvoří zámku v Třebívlicích. Za účasti řady čestných hostů, kteří přednesli pozdravné projevy, soutěž zahájil její ředitel Ing. Jan Bittner. Vůdci se psy, rozdělení do několika skupin, se poté přesunuli na stanoviště, kde se měly konat jednotlivé disciplíny. Každou skupinu doprovázel sbor rozhodčích - zkušených domácích kynologů a jejich kolegů ze zahraničí - ze států, odkud pocházeli zahraniční soutěžní psi.

Samotná soutěž probíhala podle zkušebního řádu MKP. Rozhodčí se snažili objektivně posuzovat výkony psů a současně museli udržovat v přijatelné vzdálenosti početnou koronu s mnoha fotografy a videokameramany, aby zajistili klidný a průběh soutěže a nerušili psy ani jejich vůdce. Přesto byly na některých vůdcích patrné známky nervozity z velkého množství návštěvníků a z obavy z možné nesoustředěnosti jejich čtyřnohých přátel. Bodovací tabulky se postupně zaplňovaly známkami z jednotlivých disciplín a čas rychle ubíhal. Než se mnohý nadál, přehoupl se den v odpoledne a podvečer. Protože soutěž měla pokračování i v neděli, bylo nutné šetřit síly jak psů, tak vůdců a rozhodčích. K uklidnění lidských účastníků jistě přispěla Svatohubertská mše, která proběhla v kostele Sv. Václava v Třebívlicích. Sloužil ji Otec biskup Mons. ThDr. Josef Koukl, biskup litoměřické diecéze. Poté následoval společenský večer v kulturním domě v Klapém, kde mohli vůdci rozebírat úspěchy a neúspěchy svých psů a přemýšlet o taktice, se kterou své psy povedou následující den.

V neděli se opakoval scénář předchozího dne, pouze jednotlivé skupiny si vyměnily role - přesunuly se na stanoviště s dosud neabsolvovanými disciplínami. Soutěž rutinně pokračovala a odpoledne rozhodčí doplňovali poslední známky do tabulek. Nastalo horečnaté počítání, i když ti z diváků přítomných po oba dny a zapisujících si výsledky průběžně již mohli tušit, kdo se stane vítězem letošního ročníku MKP. Po všem násobení a sečítání si mohl radostně zavýsknout Jiří Kratochvíl z Brňan, jehož fena německého krátkosrstého ohaře Bela z Citovských polích získala celkem 479 bodů, a tím i absolutní prvenství. Na druhé příčce, se ztrátou pouhých dvou bodů, skončil zahraniční účastník, který přijel ze Slovenska, německý drátosrstý ohař Öregtemploni Flott s vůdcem Otto Banásem. Třetí místo se ziskem 474 bodů obsadil další domácí pes, jediný zástupce našeho národního plemene - českého fouska - Alan od Tří stromů s vůdcem Jiřím Marešem. Litoměřické organizátory a patrioty mohlo těšit, že první a třetí pes v pořadí pocházel z jejich okresu.

PODĚKOVÁNÍ ZÁVĚREM

V úvodu jsem se zmínil o organizačním zajištění letošního ročníku MKP litoměřickým Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ. Dalšími subjekty, které se zasloužily o uskutečnění vrcholné kynologické soutěže, byla Českomoravská kynologická unie, Čekomoravská myslivecká jednota, Českomoravská kynologická jednota, Řád svatého Huberta, Evropská unie prostřednictvím fondu Phare CBC a Česko - německý fond budoucnosti. Akci záštítili také Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy České republiky, s. p., přednosta Okresního úřadu Litoměřice Josef Pol a starosta obce Třebívlice Mgr. Josef Seifert. V neposlední řadě je nutno poděkovat četným sponzorům, bez kterých by soutěž nebylo možné připravit a mysliveckým sdružením Klapý, Děčany a Pyrop Třebívlice za "zapůjčení" honiteb.

Redakce

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info